Her Canlı Özeldir!

Her Canlı Özeldir!
Her Canlı Özeldir!

Her Canlı Özeldir!

Doğuştan ya da sonradan meydana gelen hastalıklar ya da kaza sonucu oluşan sakatlıklar veya vücudun görsel, işlevsel, zihinsel, ruhsal, farklıları birçok alanda kısıtlanan, engeller ile karşılaşan kişiler. Engelli olmak bir kusur değildir. Engelli olmak bir tercih değildir ve engelli olmak engel değildir. Elleri olmayan ressam, işitme engelli Rosista’nın harika dans gösterisi, ya da konuşmada zorluk çeken kişinin harika Rap şarkı söylemesi.

Bunlar sadece birkaç örnek. Tüm eksik yönlerimiz ile kendimizi kabul edip, kendimizi sevmek bize verilen hayatın daha neşeli, kabul edilmiş, değerli ve yeteneklerimizi keşfederek sürdürmek hayatımızda daha kolay ve mutlu geçirmemizi sağlar.

Her insan özeldir. Evet, bu tercih değildir, bireyin yaşama olan bakışını ya da algısını olumsuz etkiler. Neden ben? Kızgınlığı olur veya yaşantısında bu eksiklik acı çekmeye, depresyona girmesine sebep olur. Fakat engellerimizi aşarak her şeyi başarabileceğimizi bilmeliyiz.

Yeter ki iste! Belki kısıtlanmış hissedebilirsin ama ufkunun çok geniş olduğunu, her şeyi başarabileceğini unutma…

Toplumda, toplu taşıma araçlarında, yolda şuursuzca davranan veya bencil insanlar yüzünden, hayat yaşantısı zorlaşsa da her bireyin engelli adayı olduğunu unutmadan saygı ve sevgi ile empati kurarak ve bu bilinçle hareket ederek bizlerde bu hayatta daha yaşanabilir hale getirmeliyiz. Unutmayalım, sevginin gücü tüm engelleri aşar. Kalbimizde engel olmasın.

Satılık Köpek Yavruları

İlanının hemen altında küçük bir çocuğun başı gözüktü ve çocuk dükkân sahibine sordu : “Köpek yavrularını kaça satıyorsunuz?” Dükkân sahibi : “30 dolarla 50 dolar arasında değişiyor fiyatları.” dedi. “Benim 2 dolar 37 sentim var dedi çocuk. Bir bakabilir miyim yavrulara”.

Dükkân sahibi gülümsedikten sonra bir ıslık çaldı ve köpek kulübesinden beş tane yumak halinde yavru çıktı. Yavrulardan biri arkadan geliyordu. Küçük çocuk yürümekte zorluk çeken sakat yavruyu işaret edip sordu: “Bunun nesi var?” Dükkân sahibi onun kalça çıkığı olduğunu ve hep sakat kalacağını açıkladı.

Her Canlı Özeldir!

Küçük çocuk heyecanlanmıştı. “Ben bu yavruyu satın almak istiyorum.” Dükkân sahibi: “Hayır o yavruyu satın alman gerekmiyor. Eğer gerçekten istiyorsan o yavruyu sana bedava veririm” Küçük çocuk birden sinirlendi.

Dükkân sahibinin gözlerinin içine dik dik bakarak: “Onu bana vermenizi istemiyorum. O da diğer yavrular kadar değerli ve ben fiyatını tam olarak ödeyeceğim.

Aslında şimdi size 2 dolar 37 cent vereceğim ve geri kalanını ayda 50 cent ödeyerek tamamlayacağım.” Dükkân sahibi çocuğu ikna etmeye çalıştı:- “Bu köpeği gerçekten satın almak istediğini sanmıyorum.

Bu yavru hiçbir zaman diğer yavrular gibi koşup, zıplayamayacak ve seninle oynayamayacak.” Bunun üzerine küçük çocuk eğildi, pantolonunu sıvadı ve büyük bir metal parçasıyla desteklediği sakat bacağını dükkân sahibine göstererek: “Ben de çok iyi koşamıyorum ve bu yavrunun kendisini çok iyi anlayacak bir sahibe gereksinimi var” dedi.

Bize sunulan bu hayatta tüm bireyler olarak, saygı sevgi içerisinde anlayış duyarak, yaşantımızı sürdürürsek her birey için daha yaşanabilir hale getiririz. Umarım hepimiz için vicdanlı, sevgi dolu bir hayat olur…

‘’Engelli olmak, hayatı yaşamak için engel değildir.’’

Büşra ÇELİK

23.11.2020

1 Yorum

  1. Harika bir konu olmuş Büşra hanım okuyan insanlar daha duyarlı olur sayenizde inşallah.

Comments are closed.