Projemiz Büyüyor

Projemiz Büyüyor

Projemiz Büyüyor

Fethiye Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürüteceğimiz ” Geleceğim Filizleniyor – Ekolojik Okur – Yazarlık Projesi” 1. Basamağı olan öğretmen eğitimleri salgın nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Bu projemiz ile ilgili olarak Muğla Seydikemer Milli Eğitim Müdürlüğü ile de görüşme yaptık. Yerel tohum konusunda duyarlı öğretmenlerimizle yaptığımız sohbette de öncelikle ilçe ‘de öğretmen ve öğrencilerle bir yerel tohum ekibi oluşturmaları konusunda görüş birliğine vardık. Ortak bir protokol düzenleyerek projemizi hep birlikte hayata geçirmek için en kısa sürede yeniden bir araya geleceğiz.

Sosyal medyada sayfamızı takip eden, duyarlı bir öğretmenimiz aracılığı ile, Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü ‘de bu proje için bizimle irtibata geçti.

Duyarlı öğretmenlerimiz, bizim doğru yolda olduğumuzun en güzel kanıtıdır.
Malatya ile bir yerel tohum köprüsü kuracağız. Herkes kendi bölgesinin atalık yerel tohumlarını yaşatmak için mücadele edecek.

Projemiz Büyüyor
Projemiz Büyüyor

Özellikle çocuklarımızın, gençlerimizin yerel tohumlar başta olmak üzere, tarım konusunda uygulamalı eğitim almaları sağlanacak.

Ekosistem, çevre, küresel sorunlar, sürdürülebilir ekolojik yaşam, imece ve güvenli gıda konularında hem bilgilenecek hem de örnekleme ve saha çalışmalarıyla yerel tohumculuğa katkı sağlayacaklardır.

Projemiz Büyüyor

– Projemizin 2. basamağı olarak ekolojik okuryazarlık eğitimi almış, ardından okullarında çalışma yürütmek isteyen öğretmenlerimiz öğrencileri ile birlikte projeye devam edeceklerdir.

– Projemizin devamında eğitimi alan öğretmenlerimiz ve Fethiye Yerel Tohumlar Derneği yetkilileri projede yer alacak öğrencileri okullarımızda proje dahilindeki konularda bilinçlendirecek ve yerel tohumlar vererek yetiştirmelerine yardımcı olacaktır. Her bir öğrencimizin ektiği yerel tohumlar, fide, filizlenme ve meyve verme aşamalarında öğrencilerimiz tarafından gözlemlenecek ve kayıt altına alınacaktır.
Güvenli gıdaları tüketirken bir yandan da tohumluklar ayrılacak ve elde edilen tohumlar Fethiye Yerel Tohumlar Derneğine ait uygulama alanında yeniden toprakla buluşacaktır.
Böylelikle toprakla bir bağ kurulurken, sürdürülebilir sağlıklı ve temiz tarıma da katkı sağlanacaktır.

Bu projenin Ülkemizin her yerinde, Öğretmenlerin destekleriyle, okul öncesinden başlamak üzere, her çocuğa ulaşmasını sağmak için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız.

Yolumuz uzun zorlu, ancak başarmak imkansız değil.
Birlikte Başaracağız.

Ebru Oğuzhan Yeter