Gülümse

Gülümse
Gülümse

Gülümse – Gülümsemenin zorlaştığı günümüz şartlarında etrafımızda sürekli asık suratlı insanlar görüyoruz. Hemen hemen her insanın mutsuz olmak için en az bir nedeni mutlaka oluyor. Kimi hayat şartlarının zorluğundan yakınıyor, kimi yapılan haksızlıklar karşısında kırılıyor, öfkeleniyor. Bu yüzden geri getiremeyeceği zamanlarını mutsuz şekilde yaşayarak çöpe atıyor. Halbuki bize verilen bu yaşam hakkını ufacık bir tebessüm sayesinde, pozitif duygularla daha güzel geçirmeyi sağlamamız mümkündür.

Gülümseme, dış görünüşümüzü sempatik ve sevecen yapmasının yanı sıra vücudumuza da birçok fayda sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre gülümsemek, mutluluk hormonu düzeyini artırarak, stres, endişe, kaygı gibi olumsuz duyguların azalmasına neden oluyor. Dünyanın en güzel ve basit eylemi olan gülümseme sayesinde hem sağlığımızı koruyabilir hem de birçok zorlukların üstesinden gelebiliriz.

Karşınızda gülümseyen bir insan gördüğünüzde aynı enerji size de geçiyor mu?

Gülümsemenin en güçlü etkisi bulaşıcı olmasıdır. Çok üzgün, canı sıkılmış birisiyle konuşurken, ona cesaret veren küçük bir tebessüm sayesinde tüm karabulutlarını dağıtabilirsiniz. Sayenizde, olumsuz düşünce zincirini koparıp, kendi gücünü hissederek sorunlarına çözüm bulmaya başlayabilir. Bu sayede, etrafınıza yaydığınız bu enerjiyle hem kendinize hem de çevrenizdeki insanlara çok iyi geleceksiniz.

İş ortamında zaman zaman yorulup bunaldığımızda ya da arkadaşımızdan biri bile mutsuz olduğunda bize de etkisi yansırdı. O etkiden kurtulmak için “hadi mola verelim hava alalım resim çekilelim” derdik. Hepimiz sıra sıra dizilip poz verirken 10 saniyelik bir gülümseme bizi hemen etkisi altına alır, havamız değişir, gülümseme yüzümüzde kalırdı. Bu kadar etkili ve basit yöntemi, mutsuz anlarımızda kullanmayı ihmal etmeyelim.

Sağlık uzmanlarımız, ‘Bir kahkaha, bir kilo pirzolaya bedeldir’ diyor. Bu bilgi içimi ferahlatıyor. Ne güzel, hem bedava hem kilo aldırmıyor 🙂

Gülümsemenin değerini bilen bir güzel insanın kaleminden;

“Gülümse,
Güneş doğdu, sabah oldu
Etrafına bak görürcesine
Şöyle nefes al derin derin
Oh! de gülümse
Güne güzel uyandığın için
Sağlıklı olduğun için
Şükret gülümse
Bir iyilik yap kendine
Her şeye, herkese gülümse
En büyük iyilik bu bence
Şartlar ne olursa olsun
Sen yine de gülümse”

Ceren Büyükyarın

1989'da İskenderun'da doğdu. 2008 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden mezun oldu. Hemen ardından Anadolu Üniversitesi işletme fakültesine geçiş yaptı. İş hayatıyla birlikte okudu, mezun oldu. 2010 yılında Türk Telekom firmasında iş hayatına başladı. Görevini hala sürdürmektedir.