DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Çözülür?
DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle bilgisayarlarda daha sık karşılaşılan sorunlardan biri olan DNS sunucusu yanıt vermiyor sorunu, internete bağlanılabilen diğer cihazlarda da görülen sorunlardan biridir. DNS sunucusu yanıt vermiyor sorunu nasıl çözülür? Başlığı altında, internet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları bu sorunun neden kaynaklandığı ve çözümü hakkında bilgiler sunduk.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Öncelikle sorunun nasıl giderilebileceğinden bahsedelim. Böyle bir sorun ile karşılaştığınızda, şu adımları izleyebilirsiniz.

 • Denetim masasına girin.
 • Windows ağ ve paylaşım merkezini ziyaret edin.
 • “Ağ ayarlarını değiştir” kısmının altında yer alan sorunları giderme seçeneğini tıklayın.
 • Ağ altında bulunan internet bağlantıları kısmına tıklayın.
 • Kullanılmayan bir internet bağlantıları penceresi açarak, bir sonraki adıma ilerleyin.
 • İnternet bağlantı sorunlarını giderme kısmına tıklayın.
 • Bağlantı hatasının yer aldığı mesajı görmek için, cihazın bağlantı sorunlarını giderme testlerinin bitmesini bekleyin.

Karşılaştığınız sorunun çözümü için, ilk olarak sorunun neden kaynaklandığını bilmeniz gerekecek. DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası, daha çok şu sebeplerle görülmektedir.

 • Arızalı modem veya yönlendirici
 • Anti-virüs programı
 • Arızalı TCP-IP ya da DHCP hizmetleri
 • İnternet servis sağlayıcısından kaynaklanan problemler

Sorununuzun internet bağlantısı sebebiyle kaynaklandığını tahmin ediyorsanız, yukarıdaki listede verilen yönergeleri uygulayın. Şayet internet bağlantınızdan kaynaklanmadığını düşünüyorsanız, aşağıdaki yönergeleri dikkate alabilirsiniz.

DNS Sağlayıcısı Sorunları / DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

İnternet bağlantılarında DNS ayarları, internet servis sağlayıcısı tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Özellikle aşırı trafik veya servis sağlayıcının sunucularının kesintiye maruz kalması, bu soruna neden olabilir. Sağlayıcıda var olan sorun giderildiğinde, sizin sorununuzda muhtemelen çözülecektir. Diğer bir yöntem olarak, üçüncü parti DNS hizmeti alabilirsiniz. OpenDNS veya Google DNS, bu sorunu çözmek için alternatif olabilir.

Anti-virüs Programları Nedeniyle Görülen Problemler

Anti-virüs programları cihazınızı kimlik hırsızlarına karşı koruyan özel yazılımlardır. Bu programlar herhangi bir tehlike algıladığında, internet bağlantınızı kesiyor olabilir. Anti-virüs programlarından kaynaklanan bu sorunlar karşısında, bilgisayarınızı kapatıp açmanız sorunu genellikle çözecektir.

TCP / IP ve DHCP Problemleri

Cihazınızda kullandığınız işletim sisteminde, bazı yazılımların arızalanması kaynaklı DNS sorunu görülebilir. Windows tabanlı bir işletim sistemine sahipseniz, yine bilgisayarı yeniden başlatmak muhtemelen sorunu çözecektir.

Modem ve Yönlendirici Sorunları

Modemi sıfırlamanız veya yeniden başlatmanız, modemden kaynaklı DNS bağlantı sorununu genellikle çözmektedir. Hatanın hala devam etmesi ve modem veya yönlendirici kaynaklı olması halinde, yönlendirici ya da modeminizi değiştirmeniz gerekecektir.