İnsan İnsana Muhtaçtır

İnsan İnsana Muhtaçtır
İnsan İnsana Muhtaçtır

Neden önyargılı davranırız? Elimizde kayda değer veriler yokken neden bir konu ya da kişi hakkında peşin hüküm veririz? Psikanaliz kurucusu olan Freud’a göre önyargı, çocukluk yıllarında yaşanan travmalara bağlıdır. Çocukken maruz kalınan ötekileştirilmelerle duygusal gerilim yaşanması sonucu, ilerleyen yaşlarda ruhsal sağlık derinden etkilenir, anksiyete bozukluğu oluşur. Kişi, hasar görmüş egosunu onarmak için önyargı silahını kullanıp kendince savunma mekanizması geliştirir.

Daha kötü tarafta olan önyargının diğer çeşidi ise küstahlıkla yapılan yaklaşım şeklidir. Hakkında hiçbir şey bilmediği halde, karşısındaki insana tepeden bakmak ya da dış görünüşüne göre yargılamak.. Düşünsenize; gözünüz, kolunuz, bacağınız, ten renginiz farklı diye ya da farklı düşüncelere, inanca sahipsiniz diye herkes size önyargıyla yaklaşıyor, arkadaş olmak, sohbet etmek istemiyor. Herkes sizi görmezlikten geliyor. Ne hissederdiniz? Biraz empati kurarak bu kötü durumu başkalarına yaşatmamamız mümkündür.

Aslında önyargıyla hayatlarımızdan çok şeyi çalmış olabiliriz. Önyargı yüzünden bize katkı sağlayacak, gelişimimize destek olacak, yükseklere çıkaracak insanları daha tanımadan kaybetmek, bence büyük talihsizlik.. Tek başımıza gelişemeyiz. Cinsiyeti, düşüncesi, ırkı ne olursa olsun birlikte güçlü olabiliriz.

Hemen hemen herkes hayatında mutlaka peşin hüküm veren konuşmalar yapmıştır. Kadından itfaiyeci mi olur? Bu işin altından kalkamazsın. Hatalı sollama yaptı kesin kadın şofördür. Mini etek giymiş, kesin hafif kadındır. Başörtü takmış kesin yobazdır. Şu mesleği yapıyorsa kırk takla atan yalancı birisidir gibi.. Yargıladığınız insan belki de her gün muhtaç çocukların karnını doyuruyordur. Dış görünüşüne göre hüküm verdiğiniz kişi, belki de haftada bir kitap bitiriyordur.. Kimseye etiket yapıştırmayalım. Bu bizim haddimize değil.

Her insanın yaşam yolculuğu birbirinden farklıdır. Kimileri çok şanslıdır, her imkan önlerine serilir, kimileri ise dişiyle tırnağıyla kopara kopara alır hakkını. İnsanların yaşayış şekli, dış görünüşlerine, konuşmalarına ya da düşüncelerine yansıyabilir. Örneğin, imkansızlıktan dolayı yırtık gömlek giyen bir insanla, önyargısız şekilde, ettiğiniz sohbetle, o insanın dünya görüşüne, düşüncelerine hayran kalabilir, çok şey öğrenebilirsiniz.

Öncelikle önyargıyla yaklaştığınız konuları tespit edin. Öz eleştiri yaparak bu durumu kabul edin. Daha sonra yine aynı durumla karşılaştığınızda kendinizi durdurarak önyargınızı köreltmeye çalışın. İnsanları yargılamadan önce kendinize bakıp ‘ben ne durumdayım’ ? diye sorun. Hiçbirimiz dört dörtlük değiliz. Hepimiz kusurlu varlıklarız. Bu kusurlarımızı, birbirimizi dışlayarak değil, kabullenerek onarabiliriz.

Bizim, iyisiyle – kötüsüyle birbirimize ihtiyacımız var. Evet kötüsüyle de.. Kötü insanları tekrar topluma kazandırmak da mümkündür. Onlara el uzatmak ise iyi insanlara düşüyor. Doğru yolda hayatına devam etmesi için uzattığınız eli sımsıkı tutacaktır belki de. Herkes annesinin karnından tertemiz, günahsız doğuyor neticede..

Ceren Büyükyarın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz