SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Sürekli Selçuk ağabey; SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır? diye sorular almaya devam ediyorum. Bu yüzden tekrar yazmaya karar verdim.

Arama motorları kullanıcıya en iyi sonucu vermek üzere tasarlanmıştır.  Arama motorları aramalarda ilk sıralarda sitenizi çıkartabilmesi için belirli şartları taşıması gerekmektedir. Firmanızın iş alanına uygun web site tasarımından sonra geçeceğiniz diğer ve en önemli aşama iş alanınıza uygun seo uyumlu içerikler oluşturmaktır.

Seo uyumlu içerik denildiğinde en temel husus “anahtar kelime” bölümüdür.

Anahtar kelime, yazınızın konusu ve arama motorlarının sizi hangi konu üzerinde bulmasını istediğiniz ile alakalıdır.

Arama motorlarının sitelerde aradığı kriterleri sırası ile örneklendirerek açıklayacağım.

İçerik Nasıl Yazılır?

  • İlk olarak içeriğinizin başlığı kullanıcının ilk gördüğü ve sitenizin konusunu ele alan bölümdür. Burada dikkat edeceğiniz en önemli husus anahtar kelimenizin başlıkta yer alıyor olması ve minimum 3 maximum 5 kelime olmasıdır.

Örneğin, beyaz eşya üzerine bir siteniz var ve her bölgede servis hizmeti vermek istiyorsunuz.

Başlık kısmı “Kartal Beyaz Eşya Servisi – (İletişim bilginiz)” olmalıdır.

  • İkinci olarak yazı bölümüne geçiyoruz. Burada dikkat edilecek başlıca hususla; anahtar kelime yoğunluğu, yazı uzunluğu, yazınızın güncelliği, yazı içerisine yerleştirilen görsel ve yazı url kısmıdır.

Anahtar kelime yoğunluğu; ürettiğiniz içerikte anahtar kelime yazı içerisine orantılı olarak dağıtılmalıdır. İlk paragrafta daha çok olacak şekilde kesinlikle tüm paragraflarda bulunmalıdır.

Yazı uzunluğu; ürettiğiniz yazı kesinlikle özgün olmalıdır. Hiçbir suretle alıntı olmaması ilk sıralara çıkmanız konusunda en temel husustur. Uzunluk konusunda ise yazı karakteri min 300 max 650 karakter ile sınırlandırılmalıdır.

Yazı güncelliği; arama motorları kullanıcılara her zaman en doğru ve en güncel bilgileri sunmaktadır. Arama motorlarına ait botlar, her gün tüm siteleri gezerek sayfa ve içerikleri tarama yaparlar. Ürettiğiniz içeriği ortalama haftalık olarak birkaç kelime değiştirerek güncellemeniz her zaman yazınızın güncel kalmasını sağlayacaktır.

Yazı içerisinde ki görsel; min. 300 max. 659 karakterlik yazımızın içerisine küçük bir resim veya fotoğraf eklemeniz gerekmektedir. Burada en önemli iki husus vardır. İlk olarak mümkün ise görsel özgün olmalıdır. Bu şekilde diğer görsel resimlerden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. İkinci husus ise görselin etiket kısmına anahtar kelimenizi mutlaka yazmalısınız. Görsel bölümünün bize en büyük avantajı Google resimler bölümünde aramaya ait fotoğrafınızın ilk sıralarda çıkmasıdır.

Yazı Url Kısmı; Url kısmı mutlaka kısa ve öz olmalıdır. Url kısmını manuel ayarlama imkanınız olursa yalnızca başlığınızı url bölümüne girmeniz yeterli olacaktır. Bazı site kurulum bölümlerinde ayarlama yapmamıza imkan vermemektedir. Bu durumda url ayarlarını yaparak kategori ve ardından içerik ismi gelecek şekilde ayarlamanız yeterli olacaktır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Tüm bahsettiğimiz hususları örneklendirerek pekiştirebiliriz.

Başlık bölümüne Kartal Beyaz Eşya Servisi yazıyoruz.

Burada anahtar kelimemiz beyaz eşya servisi’dir.

Yazı içerisinde beyaz eşya servisi kelimesini orantılı olarak kullanmamız gerekmektedir.

Url kısmı ise kartal-beyaz-esya-servisi olarak hazırlayabiliriz.

Selçuk Softa