Kaynak Nedir ve Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Kaynak Nedir ve Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazım ile Kaynak Nedir ve Kaynak Çeşitleri Nelerdir? sorusuna yanıt arıyor ve veriyorum. Kaynak yöntemi termoplastik ve metal malzemeleri birleştirme amacıyla uygulanan önemli bir iştir. Basınç ve ısının ayrı veya ikisinin de beraber kullanılmasıyla birlikte birleştirme yapılır. Ayrıca imalat amacıyla oldukça yoğun bir kullanıma sahiptir.

Kaynak Nedir ve Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Kaynak Nedir ve Kaynak Çeşitleri Nelerdir?
Kaynak Nedir ve Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Kaynak Nedir?

Kaynak birçok işlemlerden oluşan bütünsel olan bir eylemdir. Farklı türden malzemelerin farklı dayanıklılık ve erime standartları, bu alan içinde kendisine özel yöntem kullanımlarına göre çeşitlere ayrılmasına sebep olur.

Kaynak Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Kaynak işlemi açık alanlar, kapalı ortamlar, uzay boşluğu ve su altı gibi birçok alanlarda çeşitli malzemelerin birleştirilmesi için kullanılan oldukça önemli bir işlemdir. Kaynak işlemi mutlaka teknik fark etmeksizin, işinde uzmanlaşmış kişilerle ve özel koruyucu elbiseler kullanılarak yapılmalıdır.

Kaynak İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kaynak esnasında yüksek ısı, elektrik, ultraviyole ışın ve zehirli dumanların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Hangi malzemeye hangi kaynak yöntemi gerektiği ve tekniğinin nasıl olduğunun bilinmesi mutlaka gerekir.

Kolay gibi görünen bu işlem, yanlış yöntem, yanlış dolgu malzemesi veya yanlış teknik kullanıldığında büyük derecede sadece başarısızlık oluşmayabilir. Bu nedenle muhakkak kaynak kültürünün öğrenilmesi şarttır.

reklam

Yanlış yapılan yöntem ve teknik, sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına sebep olabilir. Doğru yöntemle ve doğru teknikle birlikte, doğru malzemelerin birleştirilmesi çok önemlidir.

Kaynak Türleri Nelerdir?

Kaynak türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Örtülü elektrot ark kaynağı,
 • Katı hal kaynak yöntemleri,
 • Gaz altı kaynağı,
 • Toz altı kaynağı,
 • TIG kaynağı,
 • Enerji ve ışın kaynakları,
 • Elektrik direnç kaynağı,
 • Özlü telle ark kaynağı,
 • Örtülü elektrod ark kaynağı,
 • Oksi-Asetilen kaynağı,
 • Metal kaynağı,

Olarak pek çok önemli kaynak türü bulunmaktadır.

Kaynak Nedir ve Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Metal Kaynak Nedir?

Aynı türden olan veya erime aralığı aynı olan malzemelerin araya eklenmesiyle yapılan işlem metal kaynak olmaktadır. Genel olarak metal olan malzemelerin eritilmesi ve araya yapmak için ilave edilen bir dolgu malzemesiyle birlikte birleştirilme tekniği kullanılır.

Elektrik Direnç Şeklinde Yapılan Kaynağı Nedir?

Verimli ve az kirlilik oluşturan kaynak türüdür. Metallerin üstünden geçen yüklü akımla birden fazla metale yapılan kaynak tekniğidir.

Gaz Altı Kaynağı Nedir?

Kullanılan bir elektrotun yanması ile doğan kaynak ısısının sayesinde yapılabilen kaynak türü olmaktadır.

TIG Kaynağı Nedir?

Kaynak yapımına gereken büyük ısının tükenmeyen elektrot yani tungsten elektrotla yapılan kaynak türüdür.

Özlü Tel İle Yapılan Ark Kaynağı Nedir?

Özlü tel elektrotunun kullanılmasıyla birlikte metal parçaların birleşme bölgesinde doğan ark sayesinde yapılan kaynak yöntemidir.

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.