Duygu Katilleri

Duygu Katilleri
Duygu Katilleri

Duygu Katilleri

Herkesin etrafında vardır dibe çeken duygu katilleri. Hep olumsuz düşünen, eleştiren, sürekli mutsuz, hoşnutsuz.. Uçmak için kanatlarını açmak istediğinde çıkar karşına, yapamayacağına inandırır. Atmak istediğin adımın kötü sonuçlar doğuracağını savunur, korkutur, manipüle eder. Üstelik hiç bir dayanağı yokken.. Kimi bunu kötü niyetle yapar, kimi ise sözde ‘iyiliğimizi düşündüğünden’.

Takdir etmek, onaylamak ya da ‘ellerine sağlık’ , ‘iyi bir iş çıkardın’, ‘tebrik ederim’ demek sanırım çok zorlaştı. Sürekli eleştiren, kusur bulan insanlar var yanı başımızda. Kendilerine bunu hayat tarzı olarak benimsemiş, kendi başarısızlığını kapatmak ya da egosunu tatmin etmek için sürekli başkasını küçük düşüren, aciz tavırlar sergileyen insanlar..

Belki çok sıradan bir hayatın vardır. Sıradan bir işin.. Büyük büyük başarıların da olmayabilir. Çok önemli değil en iyi üniversitede okumak ya da iyi bir iş sahibi olmak. Önemli olan hayatı ıskalamadan yaşayabiliyor musun? Çevrende, seni gördüğüne mutlu olan insanlar var mı? Kendinle mutlu musun? Hayattan zevk alabiliyor musun?

Şimdi saf mutluluk yaşadığın bir anı düşünelim;

reklam

İçinin kıpır kıpır olduğu bir anın içinde hayal et kendini. Belki sebepsiz yere mutlusun belki de başkasına göre çok önemsiz ama sana göre önemli olan bir şeyi başarmanın gururuyla mutluluğunu paylaşıyorsun. Övgü bekliyorsun. Cesaret almak, daha da güçlenmek.. Senin mutluluğunla mutlu olacağını düşünüyorsun. Beklentinin bu kadar yüksek olduğu bir anda etrafında var olan duygu katilleri senin tam aksini yansıtıyor. Seninle birlikte mutlu olmasını beklerken enerjini sömürüyor. Hiç tahmin etmediğin yerden eleştiri yağmuruna tutuluyorsun. Duydukların karşısında nasıl tepki vereceğini dahi bilemiyorsun. Mutluluk seviyen gittikçe azalıyor. Az önceki mutluluğundan eser kalmıyor. Farkında değilsin ama gülüşlerin de yok oluyor. Bi an son bir çabayla kendini ispatlamak zorunda hissediyorsun ama sonra anlıyorsun ki bu sadece beyhude bir çaba..

Kendini, kendinden başka kimseye ispatlamak zorunda değilsin.

Herkes görmek istediğini görür, duymak istediğini duyar. Önemli olan sen kendinin ne kadar farkındasın? Bir sene sonra bile geriye dönüp baktığında kendinde olumlu değişimler görüyorsan, kendinle gurur duyabiliyorsan doğru yoldasın.

Kimsenin, gülüşünü çalmasına izin verme. Hayat zaten zor. Bırak anlamsız gülüşlerin de olsun. Seni aşağı çeken, asık suratlı insanları çıkar hayatından. Çünkü onlar istemediği sürece, onları asla değiştiremezsin. Sadece yorulduğunla kalırsın. Bu enerjini başkası yerine kendine harca. Bu daha avantajlı olacaktır.

Senin mutluluğunla mutlu olan dostlar olsun yaşamında.

Ceren Büyükyarın

1989'da İskenderun'da doğdu. 2008 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden mezun oldu. Hemen ardından Anadolu Üniversitesi işletme fakültesine geçiş yaptı. İş hayatıyla birlikte okudu, mezun oldu. 2010 yılında Türk Telekom firmasında iş hayatına başladı. Görevini hala sürdürmektedir.

4 YORUMLAR

 1. Hatır sorup gönül alan.içi dışı sevgi dolan.
  Tüm iyi ve doğruları kardeş bilen.
  *Güzel insana Merhaba*
  Kendini, kendinden başka kimseye ispatlamak zorunda değilsin… Evet hayatın püf noktasıdır
  kendin iyi isen dünya sana iyidir.. Ve mümkün olduğu kadar çevrene iyilik ve güzellikler dağıt.
  Ve hiç bir zaman unutma.
  İyilik yapmaya devam et. Karşındaki o iyiliğe layık olmasa bile, sen o iyiliğe layıksın.”
  *Che Guevara
  🙏🙏🙏🙏🙏🙏
  En‘âm Suresi 127. Ayet
  لَهُمْ دَارُ السَّلَامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَهُوَ وَلِيُّهُمْ بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
  Rableri katında onlara esenlik yurdu vardır. Ve *yapmakta oldukları iyi, doğru ve güzel işler* sebebiyle Allah onların dostudur.

 2. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim 😊
  Kalbimizi hep temiz tutalım. Kalbi güzel olan her zaman kazanır.

 3. Kalemine sağlık güzel yürekli insan. 👏Her insanın hayatında mutluluğunu sömüren birileri oluyor galiba dediğin gibi kendini kendinden başka kimseye ispatlama çünkü sen değerlisin 🥰

  • Çok teşekkür ederimm🤗 Etrafınızda, sizi hep yükseklere taşıyacak insanlar olsun. Güzelliklerle, huzur dolu bir hayat dilerim 🙏

Comments are closed.