Bodrum Önce Tarım Diyor

Bodrum Önce Tarım Diyor

Bodrum Önce Tarım Diyor

2019 yılı Aralık ayında, Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından “Bodrum Özüne Dönüyor” sloganıyla gerçekleştirilen I. Bodrum Tarım Çalıştayı sonuç bildirgesi kapsamında hazırlıkları tamamlanan Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi törenle hizmete açıldı.
Bodrum’un Mumcular-Bahçeyaka Mahallesi’nde, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın açılış konuşmasında ki en önemli cümlesi şu oldu;
“Bodrum’un, imar kirliliği, deniz kirliliği, altyapı sorunları, sel baskınları, gürültü kirliliği ya da deniz, kum ve güneş ile anılmasını istemiyoruz.”
Bodrum’da turizmden önce tarım vardı. Bu salgınla bir kez daha bütün dünya anladı ki tarım, turizm den daha değerlidir. Bodrum’da tarım alanlarını koruyacaklarını asla ranta açmayacaklarını ifade etti.
Bodrum Önce Tarım Diyor
Bodrum Önce Tarım Diyor

Bodrum Önce Tarım Diyor

Törene, CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin ve Suat Özcan, Dernek yöneticileri, mahalle muhtarları ve Karaovalı çiftçilerle birlikte Cem Seymen’de katıldı.
Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü her Belediyenin bünyesinde mutlaka olması gereken bir birim. Bu birimin çalışmaları arasında tohum bankası, tohum toplama, saklama, üretme, fide üretimi, ürün alma garantisi ile tarıma, tohuma dair her şey var.
Üretimden yana olan, yerel tohuma, yerel üretime, güvenli gıdaya önem veren tarımın önemini bilen tüm yerel yönetimlerin bu birimi kurması gerekiyor.
Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün 6 bin 500 metrekarelik bir alanda yer alan bu tesisinde, Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi içinde üretici eğitim odaları, tohum ekim alanları var. Ayrıca sera kurulacak alanlar, ağaçlandırma, aromatik bitkilerin yetiştirilmesi gibi planlamalar yapılmış.

Üreticiler eğitimlerle donatılacak

Üreticiler önce eğitimlerle donatılacak, gerekli destekler sağlanacak ve ürettikleri yerel ürünlere alım garantisi verilecek. Yani önümüzdeki yıllarda Bodrum’un turistik tesislerinde Bodrum’un topraklarında yetişen güvenli gıdalar tüketilecek.
Küresel şirketlerin, bizlere dayattığı sisteme karşı koymanın ilk adımı yerel yönetimlerin desteği ile yerel üretime gecmektir. Bodrum belediyesi bunun ilk adımını atmış ve sözünü de vermiştir.
Bodrum gibi, dünyanın önemli bir turizm merkezinde, yerel tohum merkezi ve Ar-Ge çalışması yapan Belediye Başkanını ve emek verenleri yürekten kutluyoruz.
Fethiye Yerel Tohumlar Derneği olarak bizleri davet eden, Tarımsal Hizmetler Daire Başkan yardımcısı Samuray hanıma ayrıca teşekkür ediyoruz.
Açılış hediyesi olarak bölgemize ait tohum çeşitlerinden teslim ettik. Bereketli olmasını diliyoruz.
Ebru Oğuzhan Yeter