İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

Asgari ücret açıklandıktan sonra işsizlik maaşı da belirli bir süre sonra belli oldu. 2020’de en düşük işsizlik maaşı 1177 lira olurken en yüksek işsizlik maaşı 2354 lira oldu. Ancak bunların içinde belirli şartlar bulunmakta. İşsizlik maaşına başvuru şartları arasında ilk olarak kendi isteği ve kusurunun dışında işsiz kalanlar, hizmetlerinin sona ermesinden 120 gün önceki hizmet akdine tabi olanlar, işten çıkışta bundan önceki son 3 sene içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeyenler işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilir.

 

İşten çıktığı tarihten itibaren 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine elektronik ortamda başvuru yapılması gerekir.İşsizlik maaşının süresi ise ödenen primler tarafından belirlenmektedir. Son 3 sene içerisinde 600 gün prim ödeyen kişilere 6 ay, 900 gün prim ödeyen e 8 ay ve 1080 gün prim ödeyene ise 10 ay süre ile işsizlik maaşı ödenmektedir.

 

İşsizlik Maaşı Nedir?

 

Hayat ne yazık ki herkesin hayal ettiği şekilde ilerlememektedir. Aynı zamanda çalışma hayatı için de geçerlidir.  Kimi zaman yükseliş olsa da inişi de olmaktadır. İşten çıkarılma, çalışılan yerin iflası insanı zor bir sürece itebilmektedir. Fakat ülkemizdeki bir sistem bu gibi durumlara karşı çalışanları güvenceye alabilmektedir. Bu sistem de işsizlik maaşıdır. Bir anda her ay almış olduğu para kesilen insanlar kara kara ne yapacağını düşünmektedir.

 

İşsizlik maaşı kara kara düşünmeyi önlemek için insanları bir süre de olsa idare eden güzel taraflardan biridir. İşsizlik maaşını alabilmek için de yalnızca işten çıkarılmak yetmemektedir. Bir de ilk işte sigorta süresi 120 günden az ise ve ilk işe giriş değilse prim gün sayısının da 600’den az olmaması gerekmektedir.

 

İşsizlik Maaşı Başvurusu

 

İşsizlik maaşını alabilmek için öncelikli olarak İŞKUR’a başvuru yapmak gerekmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken durum da 30 gün şartıdır. İşsizlik maaşı için işten çıkılan günden itibaren 30 gün içinde başvuru yapılmalıdır. Başvurulmadığı takdirde bu hak kaybedilmektedir. İşsizlik maaşı için işten çıkarılmak gerekiyor. Kendi isteğiyle işten çıkanlar işsizlik maaşından faydalanamamaktadır. Ancak işten çıkarılma dışında da belirli durumlarda işsizlik maaşı alabilmek mümkündür.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

Örneğin iş yeri kapanırsa ödeme alınabilir. Yani kişinin elinde olmayan bir sebepten ötürü işten ayrılması durumunda işten ayrılan o kişi de olsa bu haktan faydalanabilmektedir. İşsizlik maaşı da farklılık göstermektedir. Bunun sebebi ise tamamen prim gün sayısı olmaktadır. Ayrıca 30 gün şartı da unutulmamalıdır. Kişi 600 gün sigortalı bir şekilde çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemişse 180 gün, 900 gün sigortalı kalıp işsizlik sigortası ödemişse 240 gün ve 1080 gün sigortalı çalışıp işsiz kalmış olanlara da 300 gün süre ile işsizlik maaşı ödenmektedir.

 

Kaynak: https://ankaragundem.com.tr/ekonomi/issizlik-maasi-ne-kadar-oldu-h626.html

2 YORUMLAR

Comments are closed.