Latin Amerikada Açlık Ve Salgın

Latin Amerikada Açlık Ve Salgın

Latin Amerikada Açlık Ve Salgın

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Latin Amerika ülkelerindeki gıda sorunu ile ilgili geçen yılın verilerini içeren raporunu yayınladı. FAO’ya göre 2019 yılında Karayipler ve Güney Amerika’da 47 milyondan fazla insan açlıkla mücadele etmiş.Tüm çalışmalara ve projelere rağmen bölgede gıda sorununun yakın zamanda çözülemeyeceği öngürülüyor.

FAO’nun araştırması sağlıklı bir yaşam sürmek için gereken günlük kalori ve gıda güvenliği gibi kriterler dikkate alarak yapılmış. Bu bağlamda Orta Amerika ve Karayipler en sorunlu bölge gibi gözüküyor. Öne çıkan bir diğer sorunu ise temel gıda maddelerinin maliyeti oluşturuyor. Bu ülkelerde gıda ürünlerinin maliyeti dünyanın geri kalanına oranla daha yüksek gözüküyor.

Latin Amerikada Açlık Ve Salgın

Bu veriler korkutucu olsa da 2020 yılındaki gelişmelerle durumun daha da kötüye gitmesi bekleniyor. Covid-19 krizi işsizlik sorununu da beraberinde getirdi. Bunun yanı sıra Karayipler için turizmin gelirleri büyük önem taşıyor.

Güney Amerika’ya dağılmış Venezuelalı mültecilerin durumları ise belirsizliğini koruyor. Bir kısmı salgın sebebiyle ülkelerine geri dönmeye çalışıyor. Ama Venezuela’da da durum parlak görünmüyor. Son dönemde ülkede gıda temini için fuhuş yapılması gibi vakalar görülmeye başlandı. Tabi ülkeye uygulanan ambargolarda Venezuela’yı salgına karşı savunmasız kılıyor.

Güney Amerika’da kuraklık tarım sektörü için ciddi bir sorun teşkil ediyor. İklim değişikliği su sorununu daha da kötüleştirdi. Kuraklığın yanı sıra çiftçiler bu sene salgının getirdiği zorluklarla da karşılaştılar. Açlık sınırda, durum içler acısı. Kolombiya’da nakliye problemleri sebebiyle gıda fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Kolombiya Çiftçiler Derneği başkanı Jorge Bedoya sokağa çıkma yasağının da gıda tüketimi önemli ölçüde düşürdüğünü açıkladı.

Latin Amerikada Açlık Ve Salgın

FAO’nun Güney Amerika sorumlusu Ricardo Rapallo, RSN Radio’ya yaptığı açıklamalarda bu durumu tam bir kısır döngüye benzetti. Salgın tedbirleri işsizliğe ve nihayetinde açlığa sebep oluyor, açlık ise bağışıklık sistemini zayıflatıp insanları hastalığa karşı daha dayanıksız hale getiriyor. İklim değişikliği, kıtlık, mülteci krizi gibi sorunlarla uğraşan Latin ülkelerinin ise bu döngüyü nasıl kıracağı bilinmiyor.