Güney Amerikada Kadın Ticareti

Güney Amerikada Kadın Ticareti

Güney Amerikada Kadın Ticareti

Günümüzde pek çok insan köleliliğin bittiğini sansa da çok yaygın bir formu devam ediyor. İradesi dışında fuhuşa zorlanan kadınların sayısı artıyor. Son yıllarda yaşanan mülteci krizleri de bu durumun sebebi olarak gösteriliyor.

Venezuela’daki ekonomik krizi sonrası neredeyse tüm Güney Avrupa ülkelerine yoğun bir mülteci akını başladı. Venezuelalıların daha nitelikli olan kesimi biraz daha şanslıydı. Yasal yollarla göç etme ve iş bulma şansları az da olsa vardı. Geri kalanlar için durum çok daha zor. Mültecilerin bir kısmı fakirlik sebebiyle fuhuşa yönelirken bazıları ise yerel suç çetelerinin eline düştü. Üstelik fuhuş ve cinayet kurbanları arasında çok sayıda çocukta var.

Özellikle bir Güney Amerika ülkesi Venezuelalı hayat kadınlarına yönelik cinayetlerde öne çıkıyor. Bu ülke halihazırda güvenlik sorunları olan Meksika’da, Armando info’nun hazırladığı araştırmaya bakılırsa cinayetler istatistikleri artıyor. Tabi kadınlara yönelik suçlar Meksika’da halihazırda büyük tepki topluyordu. Yani ülke bu anlamda oldukça hassas bir durumda bulunuyor.Yine de bu sorunların çözümü için hem Meksika hem Venezuela’da ciddi değişimler gerekiyor.

Güney Amerikada Kadın Ticareti

Ve yine artan mülteci sorunu nedeniyle yasadışı göç ciddi anlamda arttı. Bu durum kadın ticareti gibi suçları mümkün kılıyor. Teknelerde ve gemilerde çok fazla sayıda sivil olduğu için eskisi gibi müdahale edilemiyor. Bu durum siviller için olumlu sayılabilirken suçluların geçisini ise kolaylaştırıyor.

Pek çok göçmenin ülkelerini terk etmek için insan kaçakçılığı yapan mafyalara başvurduğunu ekleyelim. Bu göçmenler yine gittikleri ülkede aynı mafya tarafından çalıştırılıyorlar. Kadınlar fuhuşta erkeklerse farklı işlerde çalıştırılıyor.

İnsan Ticareti

Venezuela hükümeti ve Uluslararası Kuruluşlar insan ticareti ile mücadele etse de durum şu an için iyiye gitmiyor. Aynı zamanda Venezuela’da ülke içindeki fuhuş rakamları da artmış gözüküyor. Tabi bunun sebebi de ambargolar ve ülkenin içinde bulunduğu kriz ortamı olarak gösterebiliriz.

Elbetteki olayı sadece kadın ticareti adı altında incelemek doğru değil. Günümüzde mülteciler her türlü istismara açık bir duruma bulunuyorlar. Organize suç örgütleri de bu durumdan faydalanıyorlar.