Pozitif Düşünceler Kazandırır

Pozitif Düşünceler Kazandırır

Pozitif Düşünceler Kazandırır

Toplum olarak ne kadar sağlıklı düşünüyor ve ne kadar olumlu konuşuyoruz? Bizi, benliğimizi oluşturan kelimelerin gücü tahmin ettiğimizden çok daha kuvvetlidir. Olumlu düşünce gücü ile hayatımızı kolaylaştırabilir, daha yaşanabilir hale getirebiliriz.

Hayatımız inişli çıkışlıdır. Bazen acılar üstüste gelir. Ailemizi, yakınımızı kaybedebilir, ağır hastalığa yakalanabilir, kaza yaşayabilir, dişimizden tırnağımızdan artırarak biriktirdiğimiz tüm para bir günde yok olabilir. Elbette bu acılar yaşanırken de olumlu düşünebilmek, pozitif bakabilmek mümkün olmayacaktır. Ancak bu durumun içinden çıkabilmek, acıyı biraz olsun hafifletebilmek için öncelikle o acıyı derinden yaşamak gerekir. Yani mutsuz olduğumuzda, acı çektiğimizde ağlamak ya da yas tutmak bizim ihtiyacımız olandır. Dipten hızlıca yukarı çıkabilmek için ayağımızın dibe değmesine izin vermeliyiz. Bu dönemlerde “öldürmeyen güçlendirir” düşüncesiyle, olabildiğince akıl sağlığımızı da koruyarak krizi yönetebilmeliyiz.

Hayatın akışında, günlük yaşantımızda düşüncelerimiz ile evrene gönderdiğimiz enerji tıpkı bumerang gibi bize geri dönmek üzere yola çıkarlar. Ağzımızdan çıkan her kelimenin öyle bir sihri vardır ki sonunda her biri kaderimizi etkiler.

Pozitif düşünceler bizi yükseltirken, negatif düşünceler aşağı çeker.

Negatif düşünce alanında en büyük düşmanımız ‘kaygı’ dır. Hayatımızda hiçbir tehlike ya da tehdit yokken aniden beliriverir. “ya başaramazsam”, “kesin kötü bir şey olacak” gibi cümleler kurar, sonra da “aklıma gelen başıma geldi” deriz. Aslında bilmeyiz ki bu sonu biz kendimiz hazırladık.

Albert Einstein’ ın şu sözlerine kulak verelim;

“İnsanoğlu ağzından çıkan cümlelerin, beyninden çıkan düşüncelerin, bütün evreni dolaşıp tekrar ona geri döndüğünü bilse çok daha dikkatli olurdu”.

Aslında olumlu konuşarak, beynimizi bu yönde tekrara da alırız. Beynimize gönderdiğimiz duygu ve düşünceler bizi o yönde etkileyecektir.  Küçücük bir tebessüm bile beynimizin serotonin, yani mutluluk hormonu salgılamasına neden olur. Bu mutluluk hissi yaşam coşkumuzu artıracak, kendimizi daima zinde hissetmemizi sağlayacaktır. Tebessüm ve pozitif düşünce sayesinde fiziksel ve evrensel anlamda olumlu değişimler ile hayattan zevk alınması kaçınılmazdır.

Olumlu düşüncenin temelinde sevgi yatar. Önce kendinizden başlayarak, insanları, tüm canlıları sevin, değer verin. Pozitif düşünce ile ayakta kalın.

Unutmayın ki, hayatın geçici olduğu gibi dertler, sıkıntılar da geçicidir. Düşünce gücünüzle hayatın tadını çıkarmanız ümidiyle..

Ceren Büyükyarın