Ya Ümitsizsiniz Ya Da Ümit Sizsiniz

Ya Ümitsizsiniz Ya Da Ümit Sizsiniz

Ya Ümitsizsiniz Ya Da Ümit Sizsiniz

Hepimiz hayaller kurarız. İyi bir üniversitede okuyabilmek, dünyayı dolaşmak, yuva kurmak, başarılı bir sporcu ya da iş insanı olabilmek gibi. Hayal kurarak ve inanarak çizeceğimiz yolu, yapacaklarımızı kafamızda tasarlar ve ardından harekete geçeriz. Bazen umduğumuz gibi olmaz herşey. Hayat bu.. Karşımıza hiç tahmin etmediğimiz engeller çıkarır. Bu engel karşısında kimi yolunu değiştirir, kimi geri döner, kimi de engeli aşmaya çalışır. Bu noktada, evrenin bize gönderdiği mesajı da göz ardı etmemek gerekir. Çizdiğimiz yolda çıkan engel bizlere neyi ifade ediyor? Bunu görmezden gelmek yerine, sakince düşünerek adım atmak yararımıza olacaktır. Çünkü kaderimiz, vereceğimiz kararlara göre şekillenir.

Ancak bu zor olan hayat bizden çoğu zaman kararlılık ve azim ister. Azim, bir ya da iki denemeden ibaret değildir. Defalarca düşüp, yeniden ayağa kalkabilmek, “hala buradayım” diyebilmektir. Azim yenilmezdir.

Her düşüşte hayat tokadını yakından hissederiz. En can yakan tokat da hayat tokadı değil midir? Hayatımızı bir anda tepetaklak edebilir. Bu durumda bizim bu tokadı nasıl karşıladığımız çok önemlidir. Amacımıza ulaşabilmek için bu uğurda göstereceğimiz çaba, bizi kaçınılmaz olan başarıya götürecektir.

Hedeflerinden vazgeçmeyen ve asla yılmayan Walt Disney’in hayat hikayesi beni derinden etkilemiştir. Kısaca bahsetmek isterim. Walt Disney, marangoz babası ve ilkokul öğretmeni olan annesinin beş çocuğundan biriydi. Maddi yetersizlik nedeniyle daima çalışarak para kazanmak zorunda kaldı. Dolayısıyla eğitim hayatı hep ikinci plandaydı. Disleksi hastası olan, yani tüm harfleri tersten gören Walt, öğretmenlerine de çok fazla ümit vermiyordu. Zaman zaman evinin önünde gördüğü farelere bakar, onların resmini çizmeye çalışırdı. Küçük yaşta bu kadar nizami çizgi çizme ve boyama yeteneği herkesi hayran bırakıyordu. Yeteneğini farkeden babası,  Walt’ın bu yönde daha çok gelişmesi için eğitimine destek verdi. Böylece bugün hala hayranlıkla izlediğimiz MICKEY MOUSE’ un temeli atılmış oldu. Walt’ın hayatı, doğru yönlendirme, çaba ve kararlılıkla her zorluğun üstesinden gelinebileceğinin en güzel örneğidir.

Mustafa Kemal Atatürk, ” Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” diyor.

Unutmayın ki cevher sizin içinizde. Sadece sizin tarafınızdan ortaya çıkarılmayı bekliyor.

Umudunuz hep varolsun..

Ceren Büyükyarın