Tarih 8 Mart

Tarih 8 Mart
Tarih 8 Mart

Tarih 8 Mart

Kadın olmak.. Doğası gereği hayat veren, doğuran, büyüten, yetiştiren, karşılık beklemeden tüm fedakarlıkları yapabilen eşsiz varlık.

Günümüzde kadın gibi yaşayabilmek artık gittikçe zorlaşıyor. Son zamanlarda kadına yönelik yapılan baskılar, tecavüz ve cinayetler, her seferinde “artık bu son olsun” dedikçe, vahşice yapılan muameleler daha da artar oldu.

Sahi biz ne ara bu hale geldik?

Zaman ilerliyor, teknoloji gelişiyor, ekonomi büyüyorken neden kadının toplumdaki değeri azalıyor? Türkiye nüfusunun %49.8 i kadın iken, toplumun yarısı “hiç” yerine konularak kolu kanadı kesiliyor.

İki kanatla uçabilmek yerine, tek kanatla yerinde saymak tercih ediliyor. Oysaki kadının içindeki o muazzam gücü ortaya çıkararak, toplumdaki refah seviyesini en üst noktaya taşımak varken, onlar öldürülüyor, susturuluyor.

Mustafa Kemal Atatürk ne güzel söylemiş;

“Bir toplum, cinslerden yalnız birinin, yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim topluluğumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur”

Ne kadar samimi ne kadar içten. Atatürk, gerek davranışlarıyla gerek sözleriyle kadına verdiği değeri her zaman açıkça ifade etti.

O kadar vizyon sahibiydi ki kadında varolan gücü görebildi. Ona minnettarız.. Kadın var ki… Cephede, sırtında yavrusuyla savaşa katılmış, çetin geçen kış şartlarında, top mermileri ıslanmasın diye kazağını mermilerin üzerine örtmüştür.

Bu toprakları toprak yapan kadın emeği, zekası ve alın teridir. Kadın var ki… Çocuklarını okutabilmek için gece gündüz direksiyon sallıyor. Eşi ve çocukları için tüm fedakarlıkları yapmaya hazır. Yeter ki yaşam hakkı elinden alınmasın.

Sadece 8 Mart’ta değil, yılın her gününde kadınlarımıza değer verilmesi ümidiyle…

Ceren Büyükyarın

 

Yazılarıma bundan sonra bu link’ten ulaşabilirsiniz > https://www.habergalerisi.com/author/cerenbuyukyarin/

13 YORUMLAR

 1. Ceren Hanım Çok güzel yorumlamışsınız çok güzel noktalara değinmişsiniz tebrim ederim

 2. Yorumuna kalemine yüreğine sağlık…
  Şiddetin her türlüsüne heleki kadına bir erkek olarak utanç duyuyorum. Geldigimiz şu nokta dediğin gibi..!
  Biz ne ara böyle olduk..

  • Teşekkür ederim. ?
   Umuyorum ki boyle devam etmez. Barış dolu bir dünyada yaşarız..

 3. Çok anlamlı baştan sona çok doğru yazılmış kelimelere dökülmüş.. keşke gerçek olsa.. keşke kadınlarımız hak ettiği gibi baş üstünde olsa..
  Teşekkürler ceren.

 4. Fedakarlıkları , zekası ,azmi ve çok yönlülüğü ile günümüz kadınlarının durumu ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi, çok güzel ve içli bir yazı olmuş emeğinize sağlık editörüm ?

 5. Tebrik ederim Atamın güzel evladı umudumuz gençliğimiz yolun açık olsun. Ellerine sağlık. Başarılar diliyorum ??❤️❤️

Comments are closed.