Birinci Türkoloji Kongresi Kararı

Birinci Türkoloji Kongresi Kararı

Birinci Türkoloji Kongresi Kararı

    Türkiye’nin yazı devrimi yapmasının, diğer Türk toplulukları ile birlik sağlamak gibi bir de siyasi nedeni vardır. 1926 yılında Bakü’de yapılan ve Türkiye’yi temsilen Prof. Dr. Fuat Köprülü, Hüseyinzade Ali Bey ve Türkiye’de çalışmakta olan Macar

Bilgin Mesaroş Yula’nın katıldığı Birinci Türkoloji Kongresi’nde, bütün Türklerin Latin alfabesine geçmesi kararı alınmıştır.

    Bu ve daha başka nedenlerden dolayı 3 Kasım 1928 tarihinde yeni yazı sistemi kabul edilmiş, devlet dairelerinde kullanılmasına ise 1 Ocak 1929’da başlanmıştır.

Bu tarihten itibaren yayınlanacak bütün kitapların yeni harflerle yazılması zorunlu kılınmış, Haziran ayından sonra da, tapu senetleri, evlenme ve nüfus cüzdanları, askerlik belgeleri yeni yazıyla verilmiştir.

    Atatürk’ün 1923 yılında gazetecilerle yaptığı bir görüşmede yazı devrimiyle ilgili söylediği şu sözler çok ilginçtir; ‘Yazı sorununu son yıllarda düşündüm dersem, inanmayınız. Ben çocukluğumdan beri bu davayı düşünmüş bir adamım’         

    Yazı devrimiyle ilgili bu kısacık bilgiler bile, Türkiye’de öteden beri, ‘Yazı devrimiyle bir gecede cahil kaldık’ şeklindeki iddiaların, bilgiye dayanmayan, saçma sapan ve kasıtlı bir anlayışın dışavurumu olduğu ortaya çıkmaktadır.

Fuat DUYMAZ – Dil Giderse Ne Devlet Kalır Ne Millet-Kamer Yayınları 2.Baskı – Sayfa 103