Türkün Yavru Vatanı KKTC

Türkün Yavru Vatanı KKTC

Türkün Yavru Vatanı KKTC

Kıbrıs’la ilgili Siyasi sorunları duyarak büyüdük. Kıbrıs Türkleri, yıllardır kendilerini kabul ettirme mücadelesi veriyorlar. Kıbrıs halkı yıllardır süren müzakerelerden artık yorulmuş durumdadır.

Demokratik bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için verilen mücadele, sadece Türk halkı için değil, Kıbrıs Türkleri için de çok önemlidir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bir Türk devletidir. Kuzey Kıbrıs Halkı, Rumlarla birleşmek istemiyor. Kuzey Kıbrıs Türkleri, Anavatan’a büyük bir sevgi ve minnetle bağlı.

Kıbrıs’ta yaşanan zulümlerin izlerini ve Kıbrıs Türklerinin Anavatan’dan söz ederken gözlerindeki duyguyu gördükçe onların Vatan sevgisini daha iyi anlıyorsunuz.

Pazarda, plajda, kahvede insanlara karşı ilgili ve dürüst davranışlarını iyi gözlemlemek gerekiyor. Kıbrıs’la ilgili anlatılanlarla ve kafamızda şekillendirdiğimiz halinden daha farklı bir Kıbrıs var.

Sadece zenginlerin gittiği, sınırsız eğlencenin, kumarın, içkinin bol olduğu bir kıbrıs’tan çok, huzurun, sakinliğin, saygının, dürüstlüğün, kibarlığın, insanlığın olduğu bir Kıbrıs var.

Türkün Yavru Vatanı KKTC
Türkün Yavru Vatanı KKTC – EOY

Türkün Yavru Vatanı KKTC

Emperyalizm tüm ülkelerde olduğu gibi, Kıbrıs’ı da Rum’larla birleştirme ve kendi planlarını hayata geçirme çabası içerisindedir. İngilizler, 1915-19 yıllarında Kıbrıs’ı kendi sömürgesi altına almıştır.

Kurtuluş savaşı’nı her yönüyle yaşayan Kıbrıs Türkleri, o yılları hala anlatıyorlar. Kıbrıslı Türkler Anavatan’ın yaşadığı olayları kurtuluş savaşı yıllarından itibaren yakından izlemiş ve her zaferini büyük coşkuyla karşılamıştır.

Kurtuluş savaşında destan yazan, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Kıbrıslı Türklerin hala yüreklerinde yaşamaktadır.

Onlar için; Atatürk, Rauf Denktaş, Bülent Ecevit, Şafat Nöbeti, Barış Harekatı, Türkiye Cumhuriyeti çok önemli, çok değerli.

Tarihlerini, kültürlerini koruyorlar. Atatürk İlke ve Devrimlerine her zaman sahip çıkıp, benimsediklerini gururla dile getiriyorlar.

Kıbrıs Türklerine göre Ana Vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs sorunu yoktur.

1974 Barış Haherkatıyla sona ermiştir. Kıbrıs üzerinden pazarlık yapılmasını istemiyorlar.

Anılarını anlatan Kıbrıs Türkleri, İngiliz sömürgesi altındayken bile her evde, bakkalda, kahvede Atatürk ve Türk büyüklerinin resimlerini astıklarını ve bunun hala devam ettiğini gururla dile getiriyor.

İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşu ile birlikte, Rumların Kıbrıs’ta bazı köyleri terkettiklerini anlattılar. Bugün hem Türk kültürünü, hem Atatürk İlke ve Devrimlerini yaşatan Kıbrıs Türkleri, çocuklarının okullarda ilk önce Atatürk’ü öğrendiğini ve Türk geleneklerini yaşatarak, hem milli bayramlarımıza hem de halk oyunlarımıza büyük bir bağlılık içinde olduklarını dile getiriyorlar.

Okula başlayan her öğrenci bir çok sosyal etkinliğin yanında mutlaka Türk Halk oyunlarını öğreniyorlar. Atatürk’ü okuyarak, tanıyarak, anlayarak hayata başlıyorlar.

Kıbrıs Türkleri, kendilerine uygulanan kotaların kalkmasını, bir çok ihtiyaçlarını Anavatan’dan satın alabilmeyi istiyor. Kıbrıs Türkleri, kendilerine karşı önyargılı olunmasından rahatsızlık duyuyorlar.

Kıbrıs Türk Gençliği, tarihinden ders alan, tarihine bağlı, kahramanlarını asla unutmayan bir kültürle yetişiyorlar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Barbarlık Müzesi, Namık Kemal Müzesi ve Zindanı, Mavi Köşk’ü, tarihi ve kültürel alanlarıyla yaşayan bir Yavru Vatan.

20 Temmuz Kıbrıs Mutlu Barış Harekatı’nın 46.yılı kutlu olsun. Huzura, barışa, kardeşliğe adım atılan bir yıl dönümü olsun.. Aziz Şehitlerimizin, Gazilerimizin, emek veren tüm kahramanlarımızın anılarına saygıyla.

Ebru Oğuzhan Yeter