Matrah Artırımı Kasa Stok Affı Gelir mi?

Matrah Artırımı Kasa Stok Affı Gelir mi?

Matrah Artırımı Kasa Stok Affı Gelir mi?

EKONOMİK ÇEVRELERİN  BEKLEDİĞİ VERGİ VE SGK AFFI, MATRAH ARTIRIMI KASA STOK AFFI GELİR Mİ ?

Belirli dönemlerde gerek devletin  tüm borçların tahsilatını yapabilmesi gerekse borçlu olanların yasal faiz ve gecikme zamlarının daha makul ölçülere indirilmesiyle birlikte ödeme imkanının oluşturulması için çeşitli kanunlarla af ve yapılandırmalar yapılmaktadır.

Son olarak 18.05.2018 Yılında Resmi Gazete yayımlanan 7143 Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yapılandırılması Kanunu yani mükellefçe ve vatandaşlarımız tarafından Vergi ve SGK Affı olarak adlandırılan yapılandırmaları içeren kanun yürürlüğe girmişti.

İlgili kanun;

Kesinleşmiş alacaklar

reklam

Kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan alacaklar

İnceleme ve tarhiyat safhasında bulunan işlemler

Matrah ve vergi artırımı

İşletme kayıtlarının düzeltilmesi

Kesinleşmiş Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları

Ön değerlendirme, araştırma veya tespit aşamasında olan eksik işçilik prim tutarları ile kesinleşmemiş idari para cezaları gibi konuları kapsayacak şekilde düzenlenmişti.

Matrah Artırımı Kasa Stok Affı Gelir mi?

2018 yılından bu yana  mevcut piyasa koşulları, döviz kurları ve tüm dünya genelini etkileyen olayların meydana gelmesiyle beraber ekonomik dengeleri etkiledi.

Bu süreç ülkede yaşayan tüm insanlar ve tüm vergi mükelleflerinin ödev ve sorumluluklarını yerine getirememesi veya zamanında ödeme yapmalarını etkiledi.

2018 ve 2019 yıllarının zaten ekonomik açıdan çok verimli geçmediğini söyleyebiliriz.

2020 yılı hiç şüphesiz hiç iyi başlamadı. İlk olarak 2019 Aralık ayında Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde ortaya çıkan COVİD-19 hastalığı tüm dünyayı etkisi altına alan milyonlarca insanın hastalığa yakalandığı ve ciddi sayılarda ölüm oranı olan bir hastalık karşımıza çıktı.

Ülkemizde Şubat ayı ortaları itibariyle etkisini gösteren ve Haziran ayı ortalarında yavaş yavaş kontrol altına alınan bir süreci geride bırakmış bulunuyoruz.

Son üç yılın  ekonomik analizi yapıldığında ve özellikle COVİD-19 sürecinin vermiş olduğu ekonomik tahribat yadsınamaz bir gerçektir.

Hal böyle olunca borç yükleri ve diğer yükümlülükler artınca mükelleflerin son dönemde hemen hemen her gün sorduğu ‘Matrah artırımı ne zaman gelecek?’ sorusuna cevaben ‘Kanunlaşmadan bir şey söylemek doğru değil.’ Demekten başka bir şey elimizden gelmiyor.

Yakın zamanda Meclise Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına dair değişiklik teklifi verilmiştir.

Sonuç olarak hem devletin tahsilatını yapabileceği hem de vatandaşımızın üzerindeki yükleri hafifletme yolunda makul şartlar sağlanması dileğiyle.

Serbest Muhasebeci

Mali Müşavir

  Özcan Şimşek

2 YORUMLAR

 1. Hi there to every body, it’s my first pay a quick
  visit of this webpage; this blog carries amazing and in fact good material
  designed for visitors.

 2. I couldn’t resist commenting. Perfectly written! I like what you guys
  are up too. Such clever work and coverage! Keep up the amazing works guys I’ve
  included you guys to my own blogroll. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as
  you did, the web will be a lot more useful than ever before.

Comments are closed.