Tohumdan Gelen Güç

Tohumdan Gelen Güç

Tohumdan Gelen Güç

Bölgemizde bulunan Atalık-Yerel tohumları yetiştirmek, çeşitlerini korumak, çoğalmasını sağlamak, bizim için önemli bir “Yerel Tohum” çalışmasıdır.

Tohumların, asırlardır çiftçilerin geleneksel üretimiyle, takas yöntemiyle bu günlere kadar ulaşmış olması da, önemli bir mücadele örneğidir.

Endüstriyel tarım ürünleri ve kimyasallarla kirlenmiş gıdalar her geçen gün toplum sağlığını daha da bozmaktadır. Yıllardır sürdürdüğümüz Yerel Tohum çalışmalarımızı, bizden sonra da devam ettirecek. Bu çalışmaların bireysel değil örgütsel başarıyla sağlanacağına inanan, gönüllü, girişimci, cesur, sorumluluk alan, risk alabilen, biz olmayı başarabilen gençlere teslim edeceğiz.

En büyük destekçileri de yine bizler olacağız. Paylaşılmayan hiçbir bilgi, hiçbir başarı kişiye ya da topluma yarar sağlamaz.

Bu bilinçle, destek verilirse yerel yönetimlerin desteği ile, verilmez ise gönüllü dostlarımızla, bu yolda kararlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

Tohumdan Gelen Güç

Fethiye Bilim Ve Sanat Merkezi, öğretmen ve öğrencileri ile birlikte 28 Mart 2020 tarihinde yapacak olduğumuz Tohum Takas etkinliğimiz Korona salgını nedeniyle iptal edildi.

Ancak bu bizim tohum ekmemiz, fide üretmemiz için engel değildi. Yönetim ve kurucu üyelerimizle, dostlarımızdan gelen tohumları bahçelerimiz de ve saksılarda toprakla buluşturduk.

Fideye dönüş süreçlerini heyecanla takip ettik. Fideleri ve elimizde kalan tohumları Fethiye bölgesinde ekilmek üzere, isteyen dostlarımızla paylaştık. Yüzlerce fide ve tohum verdik.

Üç aylık evlere kapanma sürecinde herkesin toprağa dönmesi, yerel tohumları araştırması, sağlıklı beslenmek için kendi bahçesini kurmak istemesi bizleri umutlandırdı.

Her anlamda bizden destek isteyen dostlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Bize güvenen dostlarımızdan çok çeşitli tohumlar aldık.

Şimdi ekilen tohumlardan ürün alma zamanı başladı.

Üreticilerin yapacağı ilk iş bu ürünlerden tohum almak ve bir miktarını derneğimize bırakmak.

Bu döngüyü en iyi şekilde devam ettirmekte kararlıyız. Pandemi döneminde, bir çok ülkede, iç üretime dönüldü, tarım ürünlerinde ithalat büyük ölçüde azaldı.

“Paramız var, ithal ederiz” diyen Tarım Bakanımız bilmelidir ki, Ülkemizde, tarımda iç üretim yerine, ithalatı körükleyen yanlış politikalar sonucu, yerel üretime, üreticiye yeterince destek verilmiyor.

Tarım da destek, yönetmeliklerle yasalarla ve masa başında oturmakta gerçekleşmez. Sağlıklı günlerde, yerel üretimin yaygınlaşmasını, yerel tohum konusunda verilen mücadelenin daha da güçlenerek devam etmesini diliyoruz.

İleri ki aylarda, yeniden bu etkinliği, Dernegimizin de ilk etkinliği olarak yapmayı umut ediyoruz.

*Saksını Getir Tohumunu Ek

*Çocuklarla Tohum Takas

*Solucan Gübresi ve Kompost Yapımı eğitimi

*Resimlerle, Tohumlar-Fideler etkinliği

*Çamura Dokunuyorum Seramik çalışması

*Yerel Tohum Söyleşisi

*Yerel Ürünler Yiyecek Kermesi

*Yerel Ürünler Satışı

Bazı başlıklarını sıraladığımız etkinliğimiz için hazırlıklara başlayacağız. Her şey bir tohumla başlar. Bir tohum toprağa düşmeye görsün. Onun büyümesine, hiçbir güç engel olamaz. Tohumdan aldığımız güçle başaracağız..

Ebru Oğuzhan Yeter

1967'de Ardahan Göle'de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası 'nda çalışmaya başladı. 2008 'de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Fethiye Yerel Tohumlar Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır.