Amerika ve İngilterede Anadilde Eğitim

Amerika ve İngilterede Anadilde Eğitim

Amerika ve İngilterede Anadilde Eğitim Yürümemiştir

Türkiye’de ‘Anadilde Eğitim’ istemlerinin hiçbir teknik ve toplumsal dayanağı yoktur. Aslında ‘Anadilde Eğitim’in birkaç istisna dışında dünyada da uygulanmış ya da uygulanan örneği de yoktur.

    Örneğin, 310 milyon nüfuslu ABD’de, 50 milyon Alman, 18 milyon İtalyan, 120 milyon Britanyalı, 28 milyon Meksikalı, 12 milyon Fransız, 10 milyon Polonyalı vardır. ABD nüfusunun %15’inin anadili İspanyolcadır.    

    ABD’nin 27 eyaletinde eğitim dilinin İngilizce olduğu yasalarla belirlenmiştir. 24 eyalette yazılı bir yasa yoktur, ama İngilizce dışında eğitim yapan bir okul da yoktur.

   Kaldı ki, Amerika’da, 1990’lı yılların başında yaşanan bir olay ‘Anadilde Eğitim’in yürümediğini ortaya koymuştur.

    Kaliforniya Eyaleti’nde anadili İspanyolca olanların, 24 saat İspanyolca yayın yapan televizyonları ve İspanyolca çıkan gazeteleri vardır. Buna rağmen,

bazı politikacılar, İspanyolcanın ikinci resmi dil olarak kabul edilerek okullarda İspanyolca eğitim verilmesini gündeme getirmişlerdir. Yapılan halk oylamasıyla da okullarda İspanyolca eğitim verilmesini öngören yasayı kabul ettirmişler ve anadili İspanyolca olanlar, İspanyolcayı çok daha iyi öğrenmişlerdir, ancak üniversiteye giriş sınavlarında başarısız olmuşlar, çok değil 4 yıl içinde, ekonominin ve toplumun ortak dili olan İngilizceyi unutmuşlar, iş bulmakta zorlanmışlar ve topluma yabancılaşmışlardır. Bunun üzerine İspanyolcanın eğitim dili olmasını savunan o politikacılar, ‘Sadece İngilizce’ (Only English) adını verdikleri yasa önerisiyle yeniden İngilizce eğitim verilmesini istemişlerdir. Ve bugün 380 anadilin konuşulduğu, Amerika’da tek eğitim dili İngilizcedir.

Amerika ve İngilterede Anadilde Eğitim

    Benzer bir olay da İngiltere’de yaşanmıştır. Galler 1944’te Anadilde Eğitim yapmak istemiş, İngiltere de Birleşik Krallık parçalanmasın diye kabul etmiştir. Ancak 1990’lara gelindiğinde Galler halkı, ortak dil olan İngilizceyi unutmuş, 1944 öncesine göre ekonomi, bilim sanat ve diğer alanlarda gerilediklerini ve ülkedeki sistemle bütünleşme sorunları yaşadıklarını görmüşler ve aileler çocuklarını İngilizce eğitim veren okullara göndermeye başlamışlardır.

    Ve bundan dolayıdır ki, binlerce dilin konuşulduğu dünyada eğitim verilen dil sayısı sadece 120’dir. Bir diğer önemli nokta, bugün dünya üzerinde belli başlı 6 170 dil konuşulmaktayken, bunların sadece 160’ı resmi ulusal dil olarak kullanılmaktadır. BM’nin resmen kabul ettiği devlet sayısı ise 200’e yakındır.      

    Nitekim Türkiye’de de, 2000 yılından sonra Diyarbakır’da açılan Kürtçe dil kursları talep olmadığı için kendiliğinden kapanmıştır

Fuat DUYMAZ – Dil Giderse Ne Devlet Kalır Ne Millet – Kamer Yayınları 2.Baskı – Sayfa 167, 172