Aşağılık Kompleksi Nedir

Aşağılık Kompleksi Nedir

Aşağılık Kompleksi Nedir

İnsanların geneli, sürekli olarak kendilerini başkalarıyla kıyaslama hatasında bulunurlar. Yaptıkları bu hata ile beraber, kendilerinde bulunan bazı olumsuz özellikleri oldukça büyütmeye başlarlar.

Bundan dolayı kendilerinden nefret etme durumuna bile gelebilirler… Bu duyguları ise her geçen gün güçlenerek onları etkisi altına alır. Bu haldeki insanlar ise kendisine saygısı kalmamış, beceriksiz olduğunu düşünen ve her konuda kendisini yetersiz gören bir hal almaya başlarlar.

Böylece, aşağılık kompleksi denen sorun ortaya çıkmış olur.

Aşağılık Kompleksi Nedir

Aşağılık Kompleksi Nedir

Bu konu hakkında, Erik Erikson ve Alfred Adler gibi oldukça başarılı olan psikoloji kuramcılarının şahsi görüşlerinden söz etmekte de fayda var…

Erik Erikson, kendini yetersiz görme sorununun kökenini çocuklukla ilişkilendirmektedir. Özellikle 5 ile 13 yaş aralığında elde edilmiş deneyimlere bağlı olarak meydana geldiğini iddia ettiği bu sorun, ona göre bir ömür boyunca sürebilmektedir.

Meydana gelme sebebini ise, belirtilen yaşlarda çocuğun yeterince sosyalleşememiş olması şeklinde belirtir. Ona göre, bu dönemde iletişimden uzak kalmamış olan bireylerin ileride böyle bir sorun yaşaması pek mümkün değildir.

Aynı şekilde Alfred Adler de bu sorunun çocukluk dönemi ile doğrudan alakalı olduğunu savunmaktadır. Fakat o, küçük bir farklılıkla Erikson’un görüşünden ayrılmaktadır…

Alfred Adler’e göre bu sorunun asıl sebebi, küçük yaştaki çocuğu kendisinden yaşça büyük ve dolayısıyla kendisinden daha yetenekli bireylerle kıyaslamaktır.

Bu duruma örnek olarak, sürekli abisi ya da ablasıyla kıyaslanan çocuklardan söz edilebilir…

Aşağılık Kompleksi Nedir
Aşağılık Kompleksi Nedir

AŞAĞILIK KOMPLEKSİ BİR HASTALIK MIDIR?

Her insan, çeşitli duyguları olan bir canlıdır. Bencillik, kurnazlık, korkaklık, cesurluk, öfke ve sevgi gibi duyguların her biri, insanların hepsinde bulunabilmektedir.

Böyle olduğu gibi yetersizlik hissi de insanların hepsinde, az ya da çok olarak bulunan bir duygu türüdür. Dolayısıyla bu türlü bir sıkıntı, her insanın zaman zaman yaşamakta olduğu normal bir duygudan kaynaklanmaktadır.

Bundan dolayı ise bu durumu tamamen hastalık olarak tanımlamak doğru olmayacaktır.

Fakat bu sorun, sürekli ve çok fazla yaşanıyorsa mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. İleri seviyede olduğu düşünülen hiçbir rahatsızlık ihmal edilmemelidir.

Ayrıca her yetersizlik duygusunun, profesyonel destek gerektiren bir sorun olduğunu düşünmek de yanlıştır.

Aşağılık Kompleksi Nedir

 

AŞAĞILIK KOMPLEKSİ İLE NASIL MÜCADELE EDİLMELİDİR?

Eğer profesyonel bir destek alacak durumda olmadığınızı düşünerek kendi kendinize yararlı olmak istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey bulunmakta…

Bu konuda ilk dikkat etmeniz gereken şey, mükemmeliyetçi olmamaktır. Yani en güzel, en yakışıklı, en cesaretli, en güçlü, en seksi ya da en çalışkan insan olmaya çalışmamanız gerekmektedir.

Kusursuz olamayacağınızı kabul etmeniz ise önemli bir adım olacaktır.

Eksik yönlerinizi reddederek kendinizle savaşmak yerine, tüm özelliklerinizi tarafsız olarak görmeye çalışmanız gereklidir.

İnsanları çeşitli sebeplerden dolayı kıskansanız bile, bunun yanlış olduğunu kabul edebilmeniz de çok önemlidir. Yeterince iyi olmadığınız konulara öfke duymamayı öğrenmeniz de en çok gereken şey olacaktır.

Tüm bunlar belki de sizin için zor tavsiyeler! Bu durumda ise yeterince iyi olduğunuzu düşündüğünüz konulara yönelerek dikkatinizi ve enerjinizi tamamen o konularda harcamak da aşağılık kompleksi karşısında, sizin için en büyük yardımcı olacaktır…

Selçuk Softa