Mesajı Veremeyen Filmler

Mesajı Veremeyen Filmler

Mesajı Veremeyen Filmler

Filmlerin yapılış gayesi özünde gösteri ve izleyen kesime ilettiği mesajlardır. Onda yaşanmışlık hissi uyandırması veya izleyiciye her anlamda dokunması onda saklı olan iç duyguları göstermesi, dışa vurmasıdır. Filmlerin temel amaçları arasındadır. Tabi ki her alanda ve her çeşit zenginlikte ve kişi istek ve keyfine hitap eden bir film yapmak zor filmlerde kendi içinde türlere göre çeşitlendirilir ve ona göre de verdiği mesaj izleyicide etki yaratacak şekilde benimsenmek ve filmin ilgili olduğu konuda bulunduğu kategoride verdiği mesaj çok önemlidir.

Filimde Kategori / Mesajı Veremeyen Filmler

Filmler yapım aşamasında senaryonun konusu ve senaryodaki konun vermek istediği mesaj çok önemlidir. Filmler; korku, dram, aksiyon, psikolojik, macera, komedi, dram, savaş, tarih ya da bunların harman olmuş halleri romantik komedi, parodi, trajikomik, vb. Birçok türde film mevcuttur. Ve bunların konusu işleyişi izleyicide uyandırmak istediği mesaj veya iletmek istediği duygu da çok önemli ve filmin temelinde özünde de bu vardır.

O yüzden film izlenip bittikten sonra verdiği mesaj adresini buldu mu ya da izleyicide bu mesaj iletildi mi çok önem arz etmekte. Ve filmin kalitesini ve filmin seyirci kitlesinin yüksek olmasında temel nedenlerdendir. Filmlerin kategorilere ayrılmasındaki temel nedende aslında budur. İzleyiciye vermek istediği mesajı bulunduğu kategoride net biçimde ilet ve ona göre izleyicide o mesajı iletecek kanalı filmi izletmeden açmaktır.

Başarısız Filmler 

Başarısız filim mesajını iletemeyen vasat kalan ya da bulunduğu kategorinin türün ve izleyicide uyandırmak istediği duygunun düşüncenin kısırlaşması izleyicide işte budur. Mesaj yerini buldu dedirtecek cinsten bir filim başarısız ve kalitesizdir. O yüzden bu tür filmler başarısız olur. Filim dediğin vermek istediği konuyu iletmek istediği duyguyu ve filmin içinde gizli bulunan mesajı iletebilmelidir.

reklam

Mesajı veremeyen bu filmler hafızalardan da kolayca silinip giderler tarihte yok olurlar kimse hatırlamaz ve bilmez yeni nesiller adını bile duymaz mesajını veren bir film kaliteli ve izlemeye değer olur kaç defa izlesen de o izleme ve onu yaşatma isteğin körelmez yeni nesilde benimser ölümsüz bir eser olur. O yüzden mesajını veren filmler önemlidir.

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.