Site Dışı Off Page SEO

Site Dışı Off Page SEO Nasıl Yapılır

Site Dışı Off Page SEO 

SEO çalışması internet sitenizi arama motorlarının belirlediği kriterlere göre düzenleme çalışmasıdır. Bu kriterler genellikle bir kullanıcının internet sitesi ziyaret ettiği zaman o sitede görmek istedikleri özelliklerden oluşmaktadır. Sayfanın açılış hızı, görüntülerin yüklenme süresi, internet sitesinde kullanılan metinler, bu metinlerde yer alan linkler ve anahtar kelimeler, internet sitesine ziyaretçi olarak katılan kişilerin bu sayfayı kapatma süresi gibi belirli kriterler arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmeniz adına özen göstermeniz gereken kriterlerdir.

Bu kriterler SEO uyumu ile sağlanabildiği için sitenizin her sayfası muhakkak SEO çalışmaları ile donatılmış olmalıdır. SEO çalışmaları ikiye ayrılır: Site içi SEO ve Site dışı SEO. Bu içeriğimizde Site Dışı SEO çalışmasının nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgi sahibi olacağız.

Site Dışı Off Page SEO Nasıl Yapılır

Site dışı SEO, internet sitenizin kaliteli internet sitelerinden almış olduğu referans linkleri ifade etmektedir. Hazırladığınız bir içeriğin arama motorlarının belirlemiş olduğu kalite standartını yakalayabilmesi adına backlink adı verilen çalışmalar gerçekleştirmeniz gerekir.

Bu çalışma site içi SEO çalışmalarından sonra gerçekleştirilirse internet siteniz daha fazla dikkat çekici hal alacaktır. Bu çalışmanın temel amacı internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların size olan güveninin artmasını sağlamaktır.

Sitenizde yer alacak olan referanslarınızla doğru, kaliteli ve güvenilir bilgiyi kullanıcılar ile buluşturan bir internet sitesi olduğunuza kanaat getirilir ve bu doğrultuda arama sonuçlarında hak ettiğiniz değeri bulursunuz.

Site dışı SEO çalışması bir internet sitesinin hak ettiği sıralamayı yakalayabilmesi adına gerçekleştirilmesi gereken en önemli adımlardan biridir. Bu işlemi yapmak istiyorsanız öncelikle içinde bulunduğunuz sektöre hakim olmanız gerekmektedir.

Aynı sektörde bulunduğunuz rakip siteler ile yapmış olduğunuz backlink alışverişi, arama motorlarında başarılı bir site olduğunuz izlenimini oluşturacaktır. Aynı zamanda backlink alışverişi yaparken sosyal medya platformlarının gücünden yararlanmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Günümüzde bir arama motorunda en çok aratılan şeyler şüphesiz ki bu sosyal medya platformlarıdır. Sosyal medya platformlarında yer alan profillerle gerçekleştirmiş olduğunuz backlink alışverişi internet sitenizin trafik hızını artırarak daha fazla kullanıcıya zahmetsiz bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Site dışı SEO çalışmalarının vazgeçilmez unsurlarından biri de internette yer alan sözlük formatı ile oluşturulmuş sitelerdir. Bu sitelerde veya forum sitelerinde gerçekleştirilen yönlendirmeler internet sitenizin arama motorlarında direkt olarak aratılmasını sağlayacaktır.

Bunu bir nevi tanıtım faaliyeti olarak da düşünebilirsiniz. Gerçekleştirilen bu faaliyet sonrası internet siteniz hedef kitleniz arasında popüler hale gelir ve sitenizin trafiği hızlı bir yükselişe geçer. Bir işletme sahibiyseniz veya bir ürün/hizmet sunan internet siteniz varsa kendinizle alakalı bilgileri de arama motorlarına kaydederek backlink oluşturabilirsiniz.

Günümüzde neredeyse tüm arama motorlarının harita bilgisi söz konusudur. Haritalar, kullanıcıların dikkatini çeken unsurlar içerdiği için harita ve lokasyon bilgisi ekleyerek de site trafiğini yükseltebilirsiniz.

Site Dışı Off Page SEO Nasıl Yapılır

Başarılı Site Dışı SEO Of Page SEO Nasıl Yapılmalıdır?

Site dışı SEO çalışmalarında başarıya ulaşabilmeniz için dikkat etmeniz gereken adımlar vardır. Öncelikle arama motorlarının temel amacı kullanıcıların bir internet sitesinde daha fazla vakit geçirmesini ve aradığını kısa süre içerisinde bulmasını sağlamaktır.

Bu nedenle arama sonucunda gerçekleştirmiş oldukları sıralamayı hak edecek internet siteleri ön plana çıkarılmaktadır. Oluşturacağınız içerikler, sitenize erişen ziyaretçilerde paylaşma isteği oluşturacak kadar kaliteli içerikler olmalıdır.

Bu nedenle oluşturmuş olduğunuz içeriklere hem backlink almalı, hem de site içi SEO çalışması sayesinde önemli anahtar kelimeler kullanmalısınız.

Arama motorlarının kalite amacı ile paylaşmış oldukları kuralları içerik oluştururken göz önüne almalısınız. Bu kuralları dikkatli bir şekilde uygulamanız durumunda internet sitenizde gerçekleşecek olan organik trafik oldukça artık gösterecektir.

Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sıralamada sizden yukarıda yer alan internet sitelerini iyi bir şekilde analiz etmektir. Site dışı SEO çalışması ile rakip sitelerinizde yer alan backlink kaynaklarını iyi bir şekilde analiz ederek sizi ön plana çıkaracak link almalısınız.

Aynı sektörde yer aldığınız internet siteleri de arama motorlarında ön plana çıkabilmeniz adına kullanılmalıdır. Sektörünüzde yer alan kaliteli ve arama sonucu ilk sıralamalarda görüntülenen internet sitelerinden backlink alarak site sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

Bazı internet siteleri, adeta link çöplüğü haline gelmiştir. Bu link çöplükleri ile backlink çalışması gerçekleştirirseniz sitenizin tıklama oranlarının düştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Bu konuda Haber Galerisi tartışılmaz backlink kaynağıdır.

Site dışı SEO çalışmalarının en önemli adımı da bu sitelerden uzak durarak sıralamanızı yükseltmenizdir. Site dışı SEO çalışmalarında dikkat etmeniz gereken içeriğinize yerleştirmiş olacağınız linklerin takip edilip edilememe durumunu ayarlayabilmenizdir.

Bu ayarlamaları yaparsanız sitenizin kalitesi yükselecektir. Arama motorları internette yer alan sıralamanızı yükseltebilmek için araçlar üretmektedir. Bu araçları takip etmeniz durumunda yapacağınız hamleler hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Aynı zamanda bu arama motorlarının internet siteleri hakkında yorum yapılan bölümlerinde pozitif yorumlar alabilmeniz internet sitenizin sıralamasını yükseltecektir.

Site Dışı SEO’da Olması Gereken Her Şey

Site dışı SEO çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız bazı durumlara özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Rakip internet siteleriniz arama motorlarında daha fazla kullanıcıya erişim sağlayabilmek adına farklı arama motorlarında konumlarını paylaşırken siz onların gerisinde kalmayın.

SEO çalışmaları ile birlikte farklı arama motorlarına açık hale getirdiğinizi internet siteniz eskisinden daha fazla kullanıcıya erişecektir.

Site dışı SEO faaliyetlerini eksiksiz şekilde yerine getirdiğiniz zaman kullanıcıların hakkınızda olumlu algılara sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Arama motorları ile optimize hale gelmiş internet siteniz kullanıcıların olumlu yorumları ile karşılaşacaktır.

Olumlu yorumların paylaşılması durumunda da internet siteniz daha önce sahip olmadığı sıralamalara yükselecek ve potansiyel müşteri sayınız artacaktır.

Site Dışı Off Page SEO Nasıl Yapılır
Site Dışı (Off Page) SEO Nasıl Yapılır

Site Dışı SEO Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Site dışı SEO çalışması dediğimiz zaman aklınıza yalnızca dış bağlantılar gelmemektedir. SEO çalışmalarının tamamı sizin internet sitenizde yer alan sayfalar üzerinden yürütüleceği için site dışı SEO çalışmasında dahi internet sitenizde yer alan içeriklerin önemini kavramanız gerekmektedir.

Sayfa içi SEO çalışmasının isabetli ve düzgün yapılması site dışı SEO çalışmalarının da başarıya kavuşmasında etkin rol oynayacaktır. Site içi SEO çalışmalarınız ile site dışı SEO çalışmalarınızı dengeli hale getirmediğiniz sürece başarıyı elde edebilmeniz oldukça zordur.

Başarılı bir dış SEO çalışması site içi SEO çalışmasının kalitesi ile meydana gelecektir.

SEO çalışmalarının etkili sonuç gösterebilmesi için her zaman gerçekleştirilmesi gereken şey içeriklerin özgün ve doğal bir dille üretiliyor olmasıdır.

İçeriğinizi ziyaret edecek kitlenin genel özelliklerini göz önünde bulundurarak anahtar kelimeleri onlara uygun hale getirin ve kullanacağınız cümleleri de onların seviyesinde kurmaya gayret edin.

Site dışı SEO çalışmalarının bel kemiğini sitenizde yer alan kaliteli içerikler oluşturacaktır. Kaliteli içeriklerinize yer verdiğiniz bağlantılar ile internet sitenizi vazgeçilmez hale getirebilirsiniz.

Site içinde yer alan içeriklerinizi düzenlemek site içi SEO kapsamına girerken sitenizin dışında siteniz için yapılan çalışmalar da site dışı SEO kavramını karşılamaktadır.

Web sitenizin sayfaları dışında gerçekleştirdiğiniz bu çalışmalar arama motorlarının geliştirmiş olduğu algoritmalar arasında ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

Site dışı SEO çalışmalarında sitenize olumlu olarak yansıyacağını düşündüğünüz bütün çalışmaları gerçekleştirmeli ve internet sitenizin kalitesini artırmalısınız.

Site Dışı SEO Çalışmalarında Önemli Olan Faktörler

Site dışı SEO çalışmaları genellikle birkaç farklı faktörden oluşmaktadır. Bunlar arasında en çok bilinen ve tercih edilen şüphesiz ki backlink oluşturarak sayfanın kalitesinin artmasını sağlamaktır.

Backlink oluşturmanın yanı sıra sosyal medya profilleri ile gerçekleştirilen paylaşımlar ve sosyal imleme çalışmaları da site dışı SEO hizmetinin önemli aşamalarından biridir.

Arama motorlarının gerçekleştirmiş olduğu algoritmalara örümcek adı verilmektedir. Bu örümcekler gerçekleştirmiş olduğunuz çalışmalardan netice almanızı, arama motorlarının kriterlerine uyum sağlayıp sağlamadığınızı göstermektedir.

Site dışı SEO çalışmaları sırasında yukarıda bahsettiğimiz üç faktörü eksiksiz şekilde yerine getirirseniz örümcekler internet sitenizin kriterlere uygun olduğuna dair olumlu sinyallerle arama motorlarında yer alan sıralamanıza doğrudan etki edecektir.

Site Dışı SEO Çalışması Neden Bu Kadar Önemlidir?

Site dışı SEO çalışmalarının önemli olmasının nedeni arama motorlarının kullanıcı dostu internet sitelerini kullanıcılarıyla daha hızlı ulaştırma arzusudur.

Arama motorlarında ön sıralarda yer alan internet sitelerini dikkatli bir şekilde incelerseniz bu sitelerde oldukça fazla dış bağlantının olduğunu görürsünüz.

Arama motorları,  bir internet sitesini kullanıcı dostu olarak nitelendirirken bu tarz bağlantıların geldiği internet sitelerinin kalitesine de bakmaktadır.

Ne kadar çok kaliteli internet sitesine ulaşım sağlayabilirseniz sizin siteniz de o kadar kaliteli bir site olacaktır.

İnternet siteniz ne kadar kaliteli olursa sosyal medya platformlarında adından o kadar söz ettirir. Sosyal medya platformlarında kendine yer açan internet siteleri ise her zaman diğer internet sitelerine göre daha fazla dikkat çekici olacaktır.

Site Dışı SEO İnternet Sitelerine Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Site dışı SEO çalışmalarını eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğiniz zaman arama motorlarında içerik araması yapıldığında daha üst sıralarda yer alan bir internet sitesine sahip olabilirsiniz.

Gerçekleştirilen dış aramalar sayesinde sitenizde gerçekleşecek olan ziyaretçi trafiği de bu doğrultuda artış gösterecektir.

Organik trafiğinizi artırmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey site dışı SEO çalışmalarını da eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerektiğini unutmamanızdır.

Arama motorları internet sitelerini genellikle 10’luk sistem üzerinde bir puanlamaya tabi tutmaktadır. Sitenin puanı ne kadar yüksek olursa sıralamasının da yükselmesi o kadar mümkün olacaktır.

Site dışı SEO çalışmaları yapmanız internette tanınır bir site halini almanızı sağlayacağı için sıralamanıza doğrudan etki sağlayacaktır.

Site Dışı SEO Çalışmalarının En Önemlisi: Backlink Nasıl Oluşturulur?

Site dışı SEO çalışmalarının en önemli faktörü şüphesiz ki backlink sağlamaktır. Backlink oluşturulduğu zaman arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilme şansına erişirsiniz.

İnternet sitenizde bir içerik oluşturduğunuz zaman bu içeriği beğenerek kendi internet sitesinde sizin bağlantınızı referans göstererek paylaşmak isteyen kişiler olacaktır.

Bu tarz paylaşımlar arama motorlarının örümceklerine internet sitenizin kalitesi hakkında olumlu sinyaller gönderilmesini sağlar. Bu olumlu sinyaller sayesinde ise internette yüksek sıralamalara sahip bir siteniz olur.

Peki backlink yani dış bağlantı almak için ne yapmanız gerekir? Dizinler, backlink almanın en önemli yollarından biri olarak bilinmektedir.

Sarı sayfalar üzerinden alınan bağlantılar yalnızca kaliteli internet sitelerine çıkış için kullanılmaktadır. Bu nedenle dizinlerden almış olduğunuz backlinkler arama motorlarında kaliteli internet sitesi olarak işaretlenmenizi sağlayacaktır.

Site dışı SEO çalışmalarını gerçekleştirebilmek için yapmanız gerekenlerden biri de forum sitelerinin imza bölümlerinde yerinizi almayı sağlamaktır. Forum siteleri kullanıcıları için farklı farklı hesaplar açmaktadır.

Açılan bu hesaplarda kullanılan imza bölümü gönderilen her mesaj sonrası görüntülenebilir özelliğe sahiptir. Kaliteli olduğunu ve sektörünüzle alakalı olduğunu düşündüğünüz forum sitelerinde bir kullanıcı hesabı oluşturarak imza bölümünde backlink paylaşımı yapabilirsiniz.

Bu paylaşımların doğal bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Backlink yapabilmenin bir diğer yolu ise internet sitenize ekleyeceğiniz makalelerden geçmektedir. Bilgilendirici yazılar kullanıcıların dikkatini daha fazla çeker.

Bu nedenle internet sitenizde makale tarzı içerikler oluşturun ve bunları makale dizinlerinde yayınlayın. Site dışı SEO çalışmalarında makale dizinleri oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Çünkü bu dizinler genellikle internette eşine rastlanmayan, özgün niteliklere sahip içerikleri seçerek bağlantı vermektedir. Kaliteli dizinlerin arasında yer alan makalelere sahip internet sitesi ise her zaman dikkat çekecek nitelikte olacaktır.

Site dışı SEO çalışmaları sırasında backlink yapabilmenizin bir diğer yolu ise bu amaçla kurulan platformlara kayıt olmaktır.

Bu platformlarda internet sitelerinde backlink çalışması yapmak isteyen farklı siteleri gözlemleyebilirsiniz. Bu siteler arasından kalitesinden emin olduğunuz internet siteleri ile link alışverişi yapabilirsiniz.

Bu platformlarda önemli olan nokta hiçbir zaman link alışverişinin karşılıklı olarak gerçekleştirilmemesi gerektiğini bilmenizdir.

Linklemeler çapraz şekilde siteler arasında paylaştırılmaktadır. Arama motorları karşılıklı link paylaşımlarının gerçekleşmesi durumunda internet sitelerine ceza dahi verebilmektedir.

Bu nedenle link paylaşım işlemi yaparken ceza yememek adına doğallığı korumanız gerektiğini unutmamalısınız.

Backlink’in Kalitelisi Nasıl Yapılır? / Site Dışı Off Page SEO Nasıl Yapılır

Site dışı SEO çalışmaları arasında en önemli noktalardan biri olan backlink edinme arzusu site yöneticilerinin gerçekleştirmek istediği noktalar arasında yer almaktadır.

İnternet sitesine gelen bağlantı sayısının yüksek olması durumunda internet sitesinin kalitesi de artış göstermektedir.

Arama motorları arasında yer alan algoritmaların sağladığı imkanlarla backlinklerin bazı bölümleri siyah şapka olarak nitelendirilerek sıralamalarda kayıplar yaşanmasına sebep vermektedir.

Site dışı SEO çalışmalarının incelendiği yeni algoritmalarda bir internet sitesinin içerisinde bağlantı sayısının fazla olması artık bir avantaj olarak değerlendirilmemektedir.

Arama motorları artık backlink değerlendirmesi yaparken sayıya değil, backlink’lerin kalitesine göre değerlendirme yapmaktadır.

Bu nedenle backlink’ten avantaj elde edebilmek için açık URL kullanmanız gerekecektir. SEO çalışmalarının tam olarak başarıyı getirebilmesini istiyorsanız bu çalışmalara özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Black Hat SEO Hakkında bilgi / Site Dışı Off Page SEO Nasıl Yapılır

Black hat seo, site dışı SEO çalışmaları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu organik olmayan site dışı SEO çalışmalarını ifade etmektedir. Site Dışı Off Page SEO Nasıl Yapılır yazımızın sizlere ışık tutacağına inanıyorum.

Bu teknikler, internette SEO çalışmalarının başlangıç aşamasındayken oldukça önem arz etmekteydi. Bu teknikler kullanılarak arama motorlarında ilk sayfalarda yer almak da oldukça kolaydı.

Arama motorları kendileri için oluşturmuş oldukları örümceklerle bu süreci zorlu hale getirdi.

Bu süreçte bazı yazılımlar geliştirilerek yorum ekleme yolu ile internet sitelerinin sıralaması yükseltiliyordu. Bu yazılım sayesinde binlerce siteden link alabilmek mümkündü.

Günümüzde bu tarz link ekleme işlemleri geliştirilen networkler sayesinde organik bir görünüm elde edilmektedir. Fakat sıralamanın yükselmesine sağladıkları katkı eskisi kadar çok değildir.

Bu tarz çalışmalar Google’ın oluşturmuş olduğu spam filtresine takılarak etkisiz hale getirilmektedir. Bu tarz arama motorlarının dikkat ettiği en önemli unsur kullanıcılarının kaliteli internet sitelerine erişme olasılığını artırmaktır.

Site dışı SEO çalışmaları gerçekleştirirken spam filtrelerine takılmamaya çalışmalısınız. Spam filtreleri aşabilmek için sitenizde yer alacak linklere ve sitenizin URL’lerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Arama motorlarının temel amacı kullanıcılarına kaliteli içerikler ulaştırmaktır. Bu nedenle yapay linkler arama motorlarında kullanıcıların eşsiz deneyimlerini baltalayan noktalar olarak görülmektedir.

Bu nedenle yanıltıcı sayılabilecek linklerden ne kadar uzak durulursa o kadar hızlı bir yükselişe geçilmesi gözlemlenir.

Kaliteli bir site dışı SEO çalışması ne kadar hızlı halledilirse sitenizi o kadar yüksek noktalara getirir.

Bu nedenle siteyi oluştururken hem site içi SEO çalışmalarına hem de site dışı SEO çalışmalarını özenle yerine getirmelisiniz.

Arama motorlarının kullanıcı dostu olarak etiketlediği sitenizle sıralamaları alt üst edebilirsiniz.

Selçuk Softa