Hükümetten Dev Müjde Bu Şartları Taşıyanlara 672 TL

Hükümetten Dev Müjde Bu Şartları Taşıyanlara 672 TL

Hükümetten Dev Müjde Bu Şartları Taşıyanlara 672 TL Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

2020 yılında yaşlılar için belirlenen yaşlılık aylığı 672 liradır.  Yaşlılık aylığı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Yaşlılık aylığı başvuru işlemi nasıl yapılır? Yaşlılık aylığı sorgulama yöntemleri nelerdir?  Yaşlılık aylığı ödemeleri hangi günlerde yapılmaktadır? Haberzamani.net sizler için araştır haberimizde detayları bulabilirsiniz..

2020 yılında yaşlılar için belirlenen yaşlılık aylığı 672 liradır. Bu yardımı almak isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına yapılır. 65 yaşını dolduran ve sosyal güvencesi olmayan kişilere verilir. Bu maaş herkese değil, maddi durumu iyi olmayan muhtaç kimselere verilir. Hane halkına düşen gelir 701 liradan fazla olan kişilere yaşlılık aylığı verilmez. Yaşlılık aylığı bir gelir olarak değil yardım olarak verilir. Şartların değişmesi durumunda kesilme ihtimali olan bir maaş olduğu için bankalar kredi verirken yaşlılara kredi vermek istemez. Yaşlılık maaşına sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru yapabilir. Bu maaş herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi olmayanlara verilir. Başvuru sahibinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Hükümetten Dev Müjde Bu Şartları Taşıyanlara 672 TL

Yaşlılık Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yaşlılık maaşı başvuru sırasında bir takım belgeler talep edilir. Yaşlılık aylığı başvurusunda talep edilen evraklar şunlardır:
1-    Kimlik belgesi
2-    Hane içinde yaşayanların gelir belgesi
3-    Fakirlik belgesi (muhtarlıklardan temin edilir)
4-    Hane halkının üzerine kayıtlı olduğu gayrimenkullerin tapu belgeleri
5-    Yaşlılık aylığı başvuru formu ve dilekçesi

Yaşlılık Aylığı Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

reklam

Yaşlılık aylığı başvurusu için önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına gitmek gerekir. Bu vakıf illerde valiliklerde, ilçelerde ise kaymakamlık binasında yer alır. Kuruma giderken mutlaka önceden istenen belgeleri tamamlayın. Belgelerinizi telsim ettikten sonra sizin adınıza gelir testi yapılır. Başvuruda verdiğiniz bilgilerin doğruluğu teyit edilir. Yanlış ve yalan beyanda bulunan kişilere yaşlılık maaşı verilmez. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvurusu kabul edilenlere yaşlılık aylığı bağlanır.

Yaşlılık Aylığı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlılık maaşı sorgulaması için e-devlet kanalını kullanabilirsiniz.  Sorgulamayı dilerseniz telefon ile de yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız kuruma giderek burada görevli kişilere sorarak da sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Telefon kanalından sorgulamak için ALO 144 telefon hattını kullanabilirsiniz.

Yaşlılık Aylığı Ödemeleri Hangi Günlerde Yapılmaktadır?

Yaşlılık aylığı almaya hak kazanan kişilere yaşlılık maaşı 3 ayda 1 ödenir. Ödeme tarihleri doğum yılının son rakamına göre belirlenir.
Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar ayın 5’inde
Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar ayın 6’sında
Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar ayın 7’sinde
Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar ayın 8’inde
Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar ayın 9’unda maaş alırlar.  Yaşlılık maaşı başvuru yaptıktan sonraki ilk ayda Ziraat Bankasından alırlar. Daha sonraki aylarda ise PTT aracılığı ile çekebilirler. Parayı çekebilmeleri için kimlik belgeleri ile şubeye gitmeleri yeterlidir.

Yaşlılık Aylığının Alınabileceği Bankalar Hangileridir?

Yaşlılık maaşı ilk aylarda PTT ve Ziraat Bankasından alınır. Daha sonra ise kişi isterse maaş aldığı ödeme yerini değiştirebilir. Yaşlılık maaşını; Denizbank, Halkbank, Akbank, Şekerbank,  İşbank, İng Bank, Alternatif Bank, TEB, Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından çekebilirsiniz.  Yaşlılık aylığını 10 ay üst üste çekmezseniz aylıklar iptal edilir.

Yaşlılık Aylığının Kesilmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Yaşlılık aylığı alan kişi vefat ederse yaşlılık aylığı kesilir. Engelli maaşı alan kişi aynı zamanda yaşlılık maaşı alamaz. 10 ay maaşını çekmeyen yaşlının da yaşlılık maaşı kesilir. Kişi muhtaçlık durumundan çıkarsa, hane halkının geliri yükselirse, sigortalı olarak bir işte çalışmaya başlarsa yaşlılık aylığı kesilir.

Kaynak: Haberzamani.net

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi