İç Seo One Page Seo Nasıl Yapılır

İç Seo One Page Seo Nasıl Yapılır

İç Seo One Page Seo Nasıl Yapılır?

İç SEO yani bir diğer adıyla site içi SEO, SEO hizmeti esnasında en önemli adımlarda biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir internet sitesi oluşturduğunuz zaman bu internet sitesinin belirli hedef kitlelere erişmesini istersiniz. İnternet sitenizde yer alacak sayfaların ve bu sayfada kullanılacak materyallerin arama motorlarının belirlediği kriterleri aşarak sıralamada yükselmesine İç SEO hizmeti adı verilmektedir.

İç SEO hizmeti, bir internet sitesinin bütün sayfalarını kullanıcıların dikkatini çekebilmek adına yapılan tasarlama ve yazılım faaliyetlerini ifade etmektedir. Arama motorlarının temel hedefi internet sitelerinin kaliteli olanlarını kullanıcılar ile buluşturmaktır.

Kriterlerin temel hedefi, kullanıcıların aradıkları şeyleri kolaylıkla bulabilmesine yardımcı olmaktır. İç SEO hizmeti ile sitenizde yer almasını istediğiniz içerikler arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilmektedir.

İnternet arama motorları kullanıcılarını önemsemektedir. Özellikle Google, geliştirdiği algoritmalar sayesinde kullanıcıların bir internet sitesinden istediği bütün özellikleri kriter haline getirmiştir. İç SEO hizmeti arama motorlarında en üst sıralarda yer alabilmeniz için gerekli olan kriterlerin gerçekleştirilmesidir.

İç Seo One Page Seo Nasıl Yapılır

İç SEO Hizmeti Hangi Teknik Kriterlerin Dikkate Alınması ile Sağlanır?

İç SEO hizmetini gerçekleştirirken bazı teknik kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle bir internet sitesi oluştururken bu internet sitesinin günlük ziyaretçi hedefini kurgulamanız gerekmektedir.

Bu hedeflemeyi gerçekleştirdikten sonra Google’ın gerekli programlarını kullanarak internet sitenize gelen ziyaretçileri takip edebilmeniz mümkündür.

Gerçekleştirilen bu analizler sayesinde sitenizi kullanan kişilerin sitenizde gerçekleştirdiği işlemleri gözlemleyebilirsiniz.

Gerçekleştirilen bu analizler sayesinde internet sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizi kaç dakika içerisinde terk ettiği ve sitenizde ne gibi davranışlarda bulunduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Yapılan bu gözlemlemeler sayesinde sıralamanızı yükseltecek faaliyetleri artırabilirsiniz. İç SEO hizmeti tamamlandığı zaman internet sitenizin yazılımı kusursuzlaşacaktır.

Google’ın temel amacı da internet sitenizin kusursuz hale gelmesini sağlayarak kullanıcıların zahmetsiz bir şekilde internette dolaşmasını sağlamaktır. İnternette vakit geçirme oranını artırmak sitelerin kalitesinin artması ile söz konusu olacaktır.

İç SEO hizmeti arasında resimlerinizin altında yer alan açıklamaların da bu kriterlere uyması sağlanmaktadır. Bu hizmet ile birlikte internet siteniz mobil cihazlarla uyumlu hale getirilmektedir.

Aynı zamanda internet sitenizin kullanıcıların talep ettiği hız kriterlerini yakalaması da bu hizmetin gerçekleştirilmesi ile mümkün hale gelmiştir.

Sitenizde yer alacak görseller ve metinler, oluşturduğunuz içerikler ile uyumlu hale getirilecektir. Aynı zamanda metinlerde yer alan kelimeler de içeriğin arama motorlarında ön sıralamalarda yer alabilmesi için anahtar kelime belirlemesi de yapmaktadır. Bu anahtar kelimeler ile oluşturduğunuz içerikler ilgi çekici hal alacaktır.

SEO Hizmetinin İlk Adımı İç SEO Hizmeti

İç SEO hizmeti, internetin yayılması ile birlikte oluşan rekabet ortamında ön plana çıkabilmeniz adına yapmanız gereken işlemlerden biridir.

Bu stratejik hamle sayesinde internet siteniz sektörde yer alan diğer internet sitelerinin önüne geçecektir. Dijital dünyanın liderleri arasında yer almak istiyorsanız arama motorlarının belirlemiş olduğu kriterlere uyum sağlamanız gerekmektedir.

Arama motorları hız, link uyumu ve anahtar kelimeler gibi belirli kriterlere dikkat ederek internet sitenizin hak ettiği sıralamada yer almasını sağlar.

İç SEO hizmetinin en önemli göstergesi web tasarımdır. Web tasarım ile ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Sitenizde yer alacak ürünler, hizmetler ve diğer noktalar mükemmel bir tasarım ile birleştirildiği zaman internet kullanıcılarının dikkatini çekecektir.

Tasarım faaliyetleri internet sitenizin istenilen düzeye ulaştırılabilmesinin altın anahtarlarından biridir. Site içeriğinizde yer alacak içeriklerde kullandığınız kelimeler de rakip sitelerin önüne geçebilmenizi sağlamaktadır.

Site ziyaretçileri arama motorlarında gerçekleştirilen arama sonucunda sitenize ulaştığı için içeriğinizin aratılan kelime ile alakalı olması gerekmektedir. Ziyaretçiler aradıkları bu kelimenin sitenizde yer alması hususunda özenli davranmanız gerekmektedir.

İç SEO Hizmeti Nasıl Sağlanır? İç Seo One Page Seo Nasıl Yapılır

İç SEO hizmetinin sağlanabilmesi için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. İnternet sitenizin sanal dünyada ses getirebilmesi için bu hizmetin sağlanması gerekmektedir.

İç SEO çalışmaları gerçekleştirildiği zaman arama motorlarında aldığınız yer değişim gösterecektir.

Dikkat edilmesi gereken adımlara bakarsak öncelikle SEO uyumlu bir URL kullanmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Arama motorlarında bir internet sitesinin kullanıcı dostu olarak etiketlenebilmesi için URL incelemesi yapıldığı bilinmektedir.

İnternet sitesinin URL’sinde yer alan ilk kelimeler diğer kelimelere oranla daha fazla dikkat çekmektedir. Yani internet sitenizin dikkat çekebilmesi için URL’de yer alan ilk 5 kelimeye önem vermeniz gerekmektedir.

İç SEO çalışmalarının en önemli aşaması anahtar kelimelerinizin URL içerisinde yer almasını sağlamaktır. URL’de içerikte yer alan anahtar kelimeyi kullanırsanız arama motorları tarafından dikkat çekersiniz.

İç SEO’nun En Önemli Adımı: Sayfa Başlığı

İç SEO çalışmaları arasında en önemli nokta içeriğinizin başlığını özenle seçmenizdir. Başlık, içeriğinizin dikkat çekebilmesi adına içerikte geçirmiş olduğunuz anahtar kelimeden oluşmalıdır.

Arama motorları içeriğinizin başlıklarına oldukça önem vermektedir. Hatta internette gerçekleştirilen aramalar sonucunda genellikle içeriklerin başlıkları gözlemlenmektedir.

Bu da sizin rekabet ettiğiniz internet sitelerini arasında sıralamanın yükselmesini sağlamaktadır.

İnternet Sitenizde Yer Alan Multimedyalar Sıralamanızı Belirlesin

İç SEO çalışmaları, internet sitenizde yer alacak görsel materyallerin de içerik ile uyumlu olmasını sağlamaktadır. Sitenizde kullanacağınız gif, video veya resimler arama motorlarında yer alan sıralamanızı doğrudan etkilemese de dolaylı olarak etkilemektedir.

Bir sitenin sayfalarında yer alan multimedyalar, kullanıcıların siteniz içerisinde etkileşime girmesini sağlayacaktır. Sitede dikkat çeken unsurların fazla olması kullanıcıların daha fazla zaman geçirmesini sağlamaktadır.

Kullanıcıların site trafiğini artırması ve site içerisinde geçirdikleri sürenin artış göstermesi de arama motorlarında gerçekleştirilen aramalar sonucunda sıralamanızı yüksek oranda etkileyecektir.

Bu nedenle İç SEO çalışmaları gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta içeriğinizde bir multimedya bulundurmanız gerektiğidir.

Multimedyayı özenle seçmeniz durumunda kullanıcılar etkileşimin artmasını sağlayacaktır.

İçerik oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de oluşturduğunuz içerik için dikkat çekici etiketler bulmaktır.

İnternette araştırılan içerikler “En İyi”, “En”, “2020” gibi nitelemelerde aratılmaktadır. Bu nedenle etiketlerinizi bu kelimelerle oluşturarak organik trafiğinizi artırabilirsiniz.

İç SEO çalışmalarında bu adımı gerçekleştirebilmek için kullanacağınız anahtar kelimeleri daha önce aratarak internette aratılma hacmini gözlemleyebilirsiniz.

Hacmin yüksek olması sizin de bu doğrultuda tık kazanmanızı sağlayacaktır. Nitelendirmelere dikkat ederseniz organik trafiği artırarak internet sitenizin sıralamasını yükseltebilirsiniz.

H1 Etiketi ile Yazı Başlığı Atmak / İç Seo One Page Seo Nasıl Yapılır

Oluşturacağınız içeriğin başlığını muhakkak H1 etiketi içerisine yazmanız gerekmektedir. İç SEO çalışmasının vazgeçilmezlerinden biri olan bu faktör wordpress temalarına uyumlu bir içerik oluşturmanıza katkı sağlamaktadır.

İçeriğinizi oluşturduğunuz zaman en çok dikkat etmeniz gereken nokta yalnızca bir ana başlık atmanız gerektiğidir.

İç SEO çalışmasının önemli olan bir diğer noktası da anahtar kelimeyi H2 etiketi ile kullanmanız gerektiğidir. Anahtar kelimelerin bu etiket ile kullanılması site içerisine daha fazla ziyaretçinin gelmesini sağlayacaktır.

Ziyaretçi sayınız arttıkça arama motorlarında yer alan sıralamanız da yükselişe geçecektir.

Bu etikette kullanacağınız anahtar kelimelerin oluşturduğunuz içeriklerde ilk 100 kelime içerisinde yer alması gerekmektedir.

Bu kural göz önünde bulundurulmasa bile genellikle kişiler tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. İçeriklerinizin başlangıcını yaparken anahtar kelime yerine genel tanımlara odaklanırsanız sitenize giriş yapacak olan kullanıcıların sitenizi kapatmasına yol açabilirsiniz.

İç SEO çalışmaları dikkate alınarak oluşturulan içerikleriniz sitenizin kapatılma süresini geciktirerek kullanıcı dostu siteler arasında yer almanızı sağlayacaktır.

Responsive Dizayn ile İnternet Sitenizi Dikkat Çekici Hale Getirin

Arama motorları, internetin mobil cihazlar aracılığıyla kullanabilmesi ile birlikte internet sitelerinin mobil uyumlu olarak dizayn edilmesini kriter olarak belirlemiştir.

Mobile uyumlu bir şekilde tasarlanamayan internet siteleri arama motorlarında sıralama olarak oldukça geri kalmaktadır. İç SEO çalışması internet sitenizi mobile duyarlı hale getirerek internete erişimi olan her cihazdan görüntülenebilmesi imkanını sağlayacaktır.

İnternet siteniz mobile duyarlı bir yapıya sahip değilse bu kriterin arama motorları için oldukça önemli bir kriter olduğunu unutmayın. En kısa süre içerisinde temalarınızı geliştirerek internet sitenizi responsive hale getirin.

İç SEO ile Birlikte Dış SEO Çalışmaları / İç Seo One Page Seo Nasıl Yapılır

İç SEO çalışmalarının tamamlanabilmesi için dış SEO çalışmalarını tamamlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Dış SEO hizmeti, sitenizde yer alan anahtar kelimelere link almanızı sağlayan bir çalışmadır.

Arama motorları rekabet halinde de olsa birbirleri ile bu tarz alışverişler gerçekleştiren internet sitelerinin kaliteli bir site olduğunu düşünerek kullanıcılarına önermektedir.

Rekabet halinde dahi olsanız, internet sitenizin yetkin bir internet sitesi olduğunu kullanıcılara kanıtlayabilmek için backlink alarak sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltebilirsiniz.

Oluşturduğunuz içeriklerin güçlü referanslara dayanması aynı sektörde hizmet veya ürün sunduğunuz internet sitelerini geride bırakarak zirveye doğru ilerlemenizi sağlayacaktır.

Site İçinde Yönlendirmeler Yapın / İç Seo One Page Seo Nasıl Yapılır

Backlink sayesinde internette farklı sıralamalara oluşmanız söz konusu olacağı gibi sitenizin oldukça yetkin bir hale gelmesi adına site içerisinde yönlendirmeler yapabilirsiniz.

İç SEO çalışmalarının bir diğer adımı olan site içi yönlendirmeler, içeriğinizde yer alan önemli kelimelerin oluşturduğunuz diğer içeriklerle bağlantılı hale gelmesi konusunda yardımcınız olacaktır.

İçeriğinizde yer alan önemli kelimeleri diğer içerikleriniz ile bağlı hale getirirseniz Vikipedi gibi alanında uzman bir görüntü çizmeniz söz konusu olacaktır.

Kullanıcılar, bir internet sitesinin diğer sitelerden daha fazla bilgi içerdiğini ve bu bilgilerin doğru olduğunu düşünürse o sitede daha fazla vakit geçirmeye başlar. İç SEO çalışması ile kullanıcıların dikkatini daha fazla çekersiniz.

Sitenizi Hızlandırın ve Kullanıcıları Sitenize Çekmiş Olun

İç SEO çalışması hususunda dikkat edilen noktalardan biri de site hızıdır. İnternette yer alan arama motorları bir internet sitesine tıklanıldığında ne kadar süre içerisinde görüntülenebildiğine önem vermektedir.

Özellikle Google, sıralama oluştururken internet sitelerinin açılma hızına dikkat etmektedir.

Bir internet sitesinin 3 saniyenin altında açılması ve bu sitede yer alan sayfaların da aynı hızda görüntülenebilir olması kullanıcıların internet sitesinden bıkmamasına katkıda bulunur.

İç SEO çalışmalarının temel amacı da bu internet sitesinde kullanıcıların daha fazla zaman geçirmesini sağlamaktır. Bir sayfanın açılış hızı 3 saniyeden ne kadar önce olursa sıralaması da o doğrultuda zirveye doğru yol alacaktır.

İnternet sitenizin hızını ölçebilmek için bazı araçları kullanabilirsiniz. Hızınızın 3 saniyeden daha fazla olduğunu görüntülerseniz internet sitenizi hızlandırma yolunu tercih ederek sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

LSI ve İç SEO’nun Bağlantısı / İç Seo One Page Seo Nasıl Yapılır

İç SEO çalışmaları LSI ile desteklendiği zaman arama motorlarında yer alan sıralamanızı değiştirmektedir. LSI’nin temel mantığı eş anlamlı kelimeler ile birleştirdiğiniz anahtar kelimelerin içerikte yer almasıdır.

Arama motorları içeriğinizde anahtar kelime olarak kullanılan kelimelerin benzerleri ile birlikte kullanıldığı zaman daha fazla aratıldığını bildirmektedir.

Bir içerik oluştururken o içeriğin dikkat çekebilmesi adına anahtar kelimeler de oluşturmanız gerekmektedir.

Bu anahtar kelimelere yakın anlamlı veya eş anlamı kelimelerin de içerikte kullanılması içerik hakkında araştırma yapacak olan kullanıcıların sitenize daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayacağı için oldukça önemlidir.

Bu İç SEO çalışmasını gerçekleştirirseniz arama motorları tarafından dikkat çeken bir internet sitesi haline gelmeniz oldukça kısa bir zaman alacaktır.

Resim Optimizasyonu ile Sıralamanızı Yükseltin

İç SEO çalışmalarından bir diğeri ise içeriğinizde kullanacağınız görsellerle içeriğinizi optimize etmektir. İnternet sitenize yükleyeceğiniz görsellerin seçimini yaptıktan sonra bu görselleri bilgisayarınıza kaydederken içerik ile alakalı bir adlandırma yapmanız gerekmektedir.

Görseller üzerinde adlandırma işlemi yaparken kesinlikle Türkçe karakterler kullanmamalısınız. Türkçe karakter kullanmamanın yanı sıra boşluk yerine de “-” işareti kullanmanız gerektiğini unutmayın.

İç SEO çalışması ile birlikte görsellerinizin dikkat çekmesini istiyorsanız internet sitenizde görüntülenebilir görsellerden daha büyük boyutlarda görsel eklememeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Maksimum genişliği kullanmanız sizin için oldukça önemli olacaktır. Boyutu yüksek fotoğraflar yüklemeniz internet sitenizin geç açılmasına sebep olacaktır.

İnternet sitesinin geç yüklenmesi arama motorlarında yer alan sıralamanızı aşağı çekecektir. İnternet sitesi açılma hızınızın düşmesi ile kullanıcıların sitenizden çıkış süreleri de artış gösterecektir.

Aynı zamanda fotoğraflarınızın boyutunu küçültürken bilgisayar grafik programlarından faydalanmanız gerektiğini unutmayın. Sıkıştırma işlemini gerçekleştirirseniz kaliteden öden vermeden küçültülmüş bir görsele ulaşım sağlarsınız.

Arama motorları, internet sitenize eklediğiniz görselleri görüntüleyemez. Yalnızca eklemiş olduğunuz görsellerin açıklamalarını okur ve içerik ile uyumlu olup olmadığına karar verir.

İç SEO çalışması sayesinde içeriğinize eklemiş olduğunuz görüntülerin, yüklemiş olduğunuz içeriklerle uyumlu olmasını sağlayacaksınız.

Bu uyum sayesinde de kısa süre içerisinde sıralamada yükselişe geçen bir internet sitesine sahip olacaksınız.

Sitenizi Sosyal Medya Profillerinde de Gözlemlenebilir Hale Getirin

Sosyal medya platformları, gün geçtikçe internet sitelerinden daha ilgi çeker hale gelmiştir. İç SEO hizmeti sayesinde oluşturmuş olduğunuz internet sitesini sosyal medya profilleri ile uyumlu hale getirebilirsiniz.

İnternet sitelerinden backlink alma işlemi dış SEO işlemi ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Backlink alma şansınız, sosyal medya platformları ile uyumlu bir internet sitesi olmanız ile birlikte yükselişe geçecektir.

Sitenizde yer alacak sosyal medya platformlarına ulaşım amaçlı butonlar backlink için yardımcınız olacaktır.

Uzun İçerikler ile Kullanıcıların Dikkatini Çekin

İç SEO çalışmalarının en çok dikkat çeken noktası da uzun içerikler oluşturarak kullanıcıları sitede tutmaktır. Oluşturulan uzun içerikler, kısa içeriklere oranla daha fazla sıralama yükseltmektir.

Oluşturduğunuz içeriklerin en az 2000 kelime civarında olması sıralamalarda yükselmenizi sağlayacaktır. Uzun yazılar esnasında kullanılan anahtar kelimeler oldukça fazla sayıda olacaktır.

Bu anahtar kelimeler sayesinde internette gerçekleştirilen aramalar sayesinde daha fazla kullanıcılara erişim sağlayabilirsiniz.

Kullanıcıların Sitede Geçirdiği Süre Nasıl Artırılır?

İç SEO faktörlerinden biri de internet sitenizi ziyarete gelen kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreyi artırmaktır. Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süre ne kadar artış gösterirse sıralamanız da o doğrultuda yükseliş gösterecektir.

Bir internet sitesine giriş yapıldığı zaman site ne kadar ilgi çekiciyse bu sitede yer alma süresi de o kadar artmaktadır.

Sitenize giriş yapan kullanıcılar kısa süre içerisinde sitenizi kapatıyorsa bu arama motorları tarafından kalitesiz bir site olarak nitelendirilmenize neden olacaktır.

Sitenizin kalitesini yükseltmek istiyorsanız bu kriteri aşmanız gerekmektedir.

Kaliteli İçerikler Üretin ve Kullanıcıları Yanınıza Çekin

İç SEO çalışmalarının temelinde oluşturduğunuz kaliteli içerikler yer almaktadır. Arama motorları bir içeriğin kaliteli olup olmadığını anlayabilmek adına çeşitli algoritmalar oluşturmaktadır.

Oluşturulan bu algoritmalar sayesinde doğrudan olmasa da dolaylı yoldan bir değerlendirme yapılabilmektedir.

İç SEO çalışması bittiği zaman sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenize tekrar gelmesi sağlanacak, yer işaretlerinde kendinize bir yer edinebilmenize katkıda bulunulacaktır.

İnternet sitenizi arama motorlarında direkt olarak aratan kullanıcılar sıralamanızı etkili olarak yükseltecektir.

Yukarıda sayılan tekniklerle birlikte internet siteniz dikkat çekici hale gelecektir ve sıralamanızın dikkat çekici bir hal alması sağlanacaktır.

İç SEO çalışmaları dış SEO çalışmaları ile desteklenirse internet siteniz ihtiyaç duyduğunuz noktaya çekilecektir.

Selçuk Softa