Doğru Anahtar Kelime Nasıl Seçilir

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Seçilir

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Seçilir

İnsan yaratılışından itibaren sürekli öğrenen ve öğrendiklerini katlayarak artıran bir canlıdır. İnsanoğlu yaratılışı gereği etrafındaki olayları sürekli merak etmiş bu merak ise onu araştırmaya sevke etmiştir.

İlk çağlardan günümüze kadar insanlar sürekli arayışlar içerisinde olmuştur. Tarihsel süreçle beraber teknoloji ilerlemiş ve uzaya gidilebilecek kadar gelişme göstermiştir.

İnternetin icadı insanlar için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. İnsanların bilgiye, hizmete ve ürünlere ulaşması eskiye kıyasla çağımızda çok daha hızlı ve verimli hale gelmiştir.

İnternetin bu kadar yoğun ilgiye maruz kalması rekabeti de beraberinde getirmiştir. İnsanlar artık bilgiye hizmete ve ürünler ulaşırken çok fazla internet kullanmaya başlamıştır.

İnsanlar aradığı hizmeti veya ihtiyaçlarında arama motorlarında araştırarak doğru siteyi ve hizmeti bulmaya çalışmışlardır.

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Seçilir

Arama Motoru Ve Anahtar Kelime

Arama motorları kullanıcını aradığı anahtar kelimelerin ilgili site içeriklerindeki varlığa göre internet sitelerini bir sıraya göre kullanıcının hizmetine sunmaktadır.

Kullanıcılar önlerine sıralı bir şekilde gelen binlerce site içerisinde genellikle ilk sıra ve ilk sayfa sitelerini açarak hizmete ve bilgiye ulaşmaya çalışmaktadır.

Bu durum site sahipleri veya yöneticileri için sitelerinin ilk sıralara çıkmasını ana amaçlarından biri haline getirmektedir.

Arama motorunun sizleri ilk sıraya getirmesi ne şekilde oluşur sorusunu araştırmanız sizin için zorunlu bir hale gelmiş olur.

Bunun için birçok parametrenin bir araya gelmiş olması gerekir. Bunlar arasında kullanıcının arama motoruna sorgulattığı anahtar kelimelerin sitenizde olup olmadığı ile ilgilidir.

Anahtar Kelime Nedir?

Kullanıcıların arama motorlarında arattıkları söz veya söz öbeklerine anahtar kelime adı verilmektedir. Herhangi bir konuda yapmış olduğunuz içeriği tanımlamaktadır.

Kısacası anahtar kelime demek sitenizde yazmış olduğunuz içeriklerin ilgili kullanıcılar tarafından bulunmasını sağlayan söz ve söz öbekleridir.

Sizlerde kullanıcıların arama motorlarında hangi söz ve söz öbeklerini kullandığı konusunda araştırma yapmaya sevk etmiş olur.

Yani insanların arama motorlarında popüler olarak arattığı kelimelerin bütününe anahtar kelime diyebiliriz. Site sahipleri ve yöneticileri de bu anahtar kelimelere göre içerik oluşturup pazarlama yapmak zorundadır.

Özellikle günümüzde İnternet siteleri için seo çalışmaları olmazsa olmaz bir konudur. Anahtar kelime araştırması yapmak seo çalışmasının omurgasını oluşturuyor demek doğru bir tabir olacaktır.

Anahtar kelimeleri doğru belirlediğiniz zaman Google arama motorunda ilgili anahtar kelimeleri kullanan hedef kitlenin sizin internet sitenizi bulmasında, kullanıcıların sitenize ulaşmasında sizleri çok avantajlı bir noktaya taşımaktadır.

Kullanıcı Odaklı Kelime / Doğru Anahtar Kelime Nasıl Seçilir

İnterneti kullanan bir kullanıcının aklındaki ihtiyaçları veya aklında olan konuları bulmasına yardım etmeniz gerekir. Kullanıcını aklındaki kelimelere uygun içerikler oluşturursanız avantaj sağlamış olursunuz.

Aynı konularda faaliyette bulunduğunuz rakiplerinizin kullanmış olduğu anahtar kelimeleri analiz ederek eksiklerinizi mutlaka gidermeniz gerekir.

Kullanıcılar bir konu ile ilgili çok farklı kelimelerle aynı şeyi aramaktadırlar. Kullanıcılar ne çok genel ne de çok özel konulara girmektedir. Sizlerde kullanıcıların bu davranış eğilimlerini iyi takip etmek zorundasınız.

Bu eğilimlere göre içeriklerinizi optimize etmelisiniz. Yaptığınız bu optimizasyon sayesinde arama motorlarında ilk sıralara taşınmanız ve kullanıcıların sitenizin tıklanma oranını yükseltmesi sizleri daha çok motive edici olacaktır.

Anahtar Kelime Geçmişi / Doğru Anahtar Kelime Nasıl Seçilir

İnternetin yeni yeni yaygınlaştığı zamanlarda site sahipleri veya site yöneticileri anahtar kelime araştırırken sadece içerikte o anahtar kelimeye yer vermekle yetiniyorlardı.

Bu yöntemi kullanarak arama motorlarında üst sıralara çıkıyorlardı. Günümüzde ise bu şekilde yaparak üst sıralara çıkmanız pek de mümkün gözükmemektedir.

Çünkü bu zamanda üst sıralara çıkmak istiyorsanız içeriğinizin de kaliteli ve özgün olması gerekmektedir. Kaliteden ödün vererek sadece anahtar kelimelere içerikte yer vererek üst sıralara çıkamazsınız.

Google anlam olarak bir bütün oluşturan anahtar kelimelere daha çok önem vermektedir. Sadece bir söz kullanarak hedeflediğiniz kitleye ulaşamazsınız.

Aynı anlama gelen çeşitli sözcükleri kullanmanız hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacaktır. Anahtar kelime seçerken önce kullanıcıları sonra da arama motoru botlarını dikkate almak zorundasınız.

Kelimenin Aranma Sayısı

Site içeriğinize koyacağınız anahtar kelimeleri belirlerken çok dikkatli davranmanız gerekir. Anahtar kelimeniz ile içeriğinizin birbiriyle bağlantılı olması gerekiyor.

Kullanacağınız anahtar kelimelerin aylık aranma sayıları, anahtar kelimenizin uzun kuyruklu şekillerinin aylık aranma sayıları toplanarak anahtar kelimenizi belirlemeniz ziyaretçi sayınızı arttıracaktır.

Sadece anahtar kelimesinin aranma sayılarına bakılarak anahtar kelime seçimi yanlış olacaktır. Çünkü anahtar kelimenizi seçerken uzun kuyruklu şekilleriyle beraber aranma sayılarını toplamanız gerekir.

Bazen iki anahtar kelime arasında kaldığınızda kelimenin sade halindeki aranma sayılarına bakılarak bir tercihte bulunmak yanlış olacaktır.

Çünkü aranma sayısı fazla olan kelime uzun kuyruklu şekilleriyle beraber toplandığında diğer kelimeye nazaran daha az aranmış olabilmektedir.

Anlamlı Gizli İndeksleme

Anahtar kelimenizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta kelimenizin anlamlı bir kelime olmasıdır. Anlamlı anahtar kelimeler, anlamlı gizli indeksleme ile doğrudan bağlantılıdır.

Anlamlı gizli indeksleme Google gibi arama motorlarının birbiriyle ilgili olan kelimeleri analiz ederek bu kelimeleri birbirleriyle eşleştirmesi anlamlarına gelmektedir.

Mesela arama motorunda incir reçelini arattığımızda hem incir meyvesinden elde edilen reçellerle ilgili bilgi verdiği gibi hem de yerli filmlerle ilgili de bilgi vermesi muhtemeldir.

Anlamlı gizli indeksleme Google gibi arama motorlarında daha anlamlı sonuçlar konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Anlamlı gizli indeksleme olayını görmek isterseniz Google gibi arama motoruna bir sözcük yazarak onun söz öbeğine otomatik olarak tamamlamasından faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Ahrefs kelime araştırması sizler için anahtar kelimenizi araştırmanızda çok büyük bir yol gösterici olacaktır. Answer thepublic sayesinde oluşturacağınız içeriklere cevap verebilecek şekilde oluşturabilirsiniz.

Google adwords seçtiğiniz anahtar kelimeyi planlar, anahtar kelimenizin dünya genelinde ve yakın çevrenizde olmak üzere değerlendirme yapabilecek ölçütler önümüze sunacaktır.

Rekabet edebilme düzeyiniz veya her tıklanmadaki maliyetler gibi değerleri önünüze koyacaktır. Semrush seçeceğiniz anahtar kelimelerin verilerini sizlere sunarak anahtar kelimemizin hangi kavramlarla eşgüdüm içerisinde olduğunu önünüze koyacaktır.

Yukarıdaki araçları kullanarak çok çeşitli anahtar kelimeler oluşturmuş olursunuz. Sitenize gelen ziyaretçiler sayesinde yeni yeni anahtar kelimeler elde etmiş olacaksınız.

Daha sonra hangi anahtar kelimenin sizin için iyi olacağını tespit etme imkânınız olacaktır. Anahtar kelimelerinizi parçalara ayırmanız sizin lehinize olacaktır.

Bazı anahtar kelimeler sitenizle ilgili olabileceği gibi bazıları ise kullanıcılarla ilgili olabilir. Siteniz için bir içerik hazırlarken farlı şekilde yapılacak aramaları mutlaka hesaplamanız gerekir.

Sadece sitenizle ilgili anahtar kelimeler seçtiğiniz zaman insanların ziyareti kısıtlı kalabiliyor.

İçerikte Anahtar Kelimenin Yeri

Daha önce bahsettiğimiz araçları kullanarak elde etmiş olduğunuz anahtar kelime listelerini içeriğinizde mutlaka kullanmanız gerekecektir.

Anahtar kelimelerinizi içeriğinizde yer verecekseniz bazı ölçütlere göre yerleştirmeniz gerekecektir. Meta açıklama içerisinde anahtar kelimenize yer verebilirsiniz.

Çünkü meta açıklama sitenizin içerisinde bulunan içerikler hakkında bilgiler vermekte ve bu durum kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

Bağlantılarda ve sosyal medya linklerinin olduğu kısımda site başlığınızın yanında anahtar kelime gibi farklı hashtaglerden faydalanmalısınız.

Kısacası belirleyeceğiniz anahtar kelimeniz sizlerin ve kullanıcıların ihtiyaçlarına hizmet edebilecek özelliklerde olması gerekir.  Bunun için beyin fırtınası yapmak faydanıza olacaktır.

Sitenizi ziyaret eden misafirlerinizin hangi anahtar kelimeyi kullanarak sitenize geldiklerini tespit edip o yönde kendinizi geliştirmeniz sitenizin ziyaretçi, sayısını artıracaktır.

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.