Erkekler 43 Kadınlar 38 Yaşında Emekli Olabilecek

Erkekler 43 Kadınlar 38 Yaşında Emekli Olabilecek

Büyük Müjde! Erkekler 43 Kadınlar 38 Yaşında Emekli Olabilecek! EYT’de son durum…

 

Bu bağlamda kadınlar 38 yaşında, erkekler ise 43 yaşında emekli olacak mı? Soruları sorulmaya başlandı. Vatandaş bu konuda yeni düzenlemeler talep ediyor. Kanun kabul edilirse, 1999’dan önce çalışmaya başlayan kadınlar 38 yaşında emekli olabilir ve erkekler ise 43 yaşında emekli olabilir. EYT’deki son durum nedir, EYT yasası çıkarılacak mı?

 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar vatandaşlar tarafından merakla araştırılan EYT’nin çıkıp çıkmayacağı konusu yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Ülke genelinde alınan yeni önlemler ve kararlar son zamanlarda vatandaşların merakla beklemesine neden oldu.

Emeklilik yaşlarına ilişkin yeni gelişmeleri vatandaşlar yakından takip ediyor. EYT son durum, EYT yasası ve diğer tüm detaylar haberimizde… Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar tarafından merakla araştırılan EYT’nin çıkıp çıkmayacağı konusu yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Ülke genelinde alınan yeni önlemler ve kararlar son zamanlarda vatandaşların merakla beklemesine neden oldu. Erken emeklilik yaşlarına ilişkin yeni gelişmeleri vatandaşlar yakından takip ediyor. EYT son durum, EYT yasası ve diğer tüm detaylar haberimizde…

Çalışanların en büyük hayali en kısa zamanda emekli olmaktır. Bu anlamda EYT ile ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir.

EYT ile ilgili olarak 2019’un son günlerinde ve 2020’nin ilk günlerinde gündemden düşmeyen gelişmeler EYT haberleri var mı? Erkekler 43 yaşında, kadınlar 38 yaşında emekli olacak mı? Sorusu sorulmaya başlandı.

Birçok yerde konuşulan bu iddianın doğruluğunu araştırdık. Meclis’ten geçecek böyle bir tasarının olması oldukça düşük ihtimalli. Emeklilik yaşı hem erkekler hem de kadınlar için yüksek bulunuyor.

Vatandaş bu konuda yeni düzenlemeler talep ediyor. Devlet sigortası Avrupa ülkeleri düzeyine çekiliyor. Aynı zamanda, vatandaşlar emeklilik yaşının düşürülmesini talep ediyor.

Erkekler 43 Kadınlar 38 Yaşında Emekli Olabilecek

EYT kimleri kapsıyor?

Söz konusu değişiklikle 8 Eylül 1999’da emekli olma süresi 15 yıla kadar uzadı. Sonuç olarak, emekli olmak için üç koşul (sigorta süresi, prim ödemesi ve yaş gereksinimi) sağlanması aranmaya başlandı.

EYT (Emeklikte Yaşa Takılanlar) kanunu ile, 8 Eylül 1999’da sigortalı olan, kademeli yaş gereksinimi nedeniyle emekli olmayı bekleyen vatandaşların emekli edilmesi hedefleniyor.

SGK NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi web sitesinde, mevcut sigorta bilgilerinizden ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bununla birlikte, kesin bir sonuç olmadığına dikkat etmelisiniz, çünkü ne zaman emekli olabileceğimi sorgularken alacağınız sonuçlar ile SGK’nın resmi verileri arasında bir fark olabilir.

Bununla birlikte, sorularınızda emeklilik tarihinizi kolayca hesaplamak mümkündür.

– Ne zaman emekli olabilirim uygulamasına ulaşarak emeklilik tarihi hakkında bilgi almak için “e.sgk.gov.tr” adresine giriş yapın.

– E-SGK sayfasında “Vatandaş” kategorisini girmelisiniz.

– Vatandaş kategorisindeki e-hizmetler arasında, 4A / 4B / 4C’deki sigorta durumunuza göre sizin için uygun olanı seçmelisiniz.

3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir?

4A, 4B ve 4C kapsamındaki sigorta kollarından birine mensup olanların sigorta başlangıç ​​tarihi 09.09.1999 ve öncesinde ise, 3600 günden önce emekli olabilirler. Bu tarihten sonra sigortalı olan kişilerin 3600 gün sonra emekli olmaları mümkün değildir.

SGK’ya 3600 prim günü ödenmeli ve 15 yıllık sigorta süresi tamamlanmalıdır. Bu iki koşul 09.09.1999 ile 30.04.2008 arasında tamamlanma şartının yanı sıra; prim süresine ve prim ödemelerine ek olarak yaş koşulları da yerine getirilmelidir.

31.12.2011 tarihinden önce 15 yıllık sigorta süresini ve 3600 prim gününü tamamlamış erkek sigortalılar 55 yaşında; sigortalı kadınlar ise 54 yaşında emekli olma hakkına sahiptir.

31.12.2011 tarihine kadar 3600 prim gününü tamamlamayan erkek çalışanlar, 9.09.1999 tarihinden önce ve daha önce sigortalı olanlar arasında olmasına rağmen, erkekler 59 yaşında emekli maaşlarını kadınlar ise 58 yaşında emekli maaşlarını almaya başlayabilirler.

MHP, MECLİS’E SUNMUŞTU

MHP’nin emeklilik mağdurlarına ilişkin önerilen ancak kabul edilemeyen yasa teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte raftan inmesi bekleniyor.

AK PARTİ’Lİ VEKİLLERDEN YEŞİL IŞIK

Türkiye gazetelerine göre, bazı AK Parti milletvekilleri düzenlemesi içinde yeşil ışığın yakılması, 2.3 milyon kişiyi etkiliyor ve ilk etapta 450 bin kişi emekli olacak.

Meclisin açılması üzerine düzenleme Genel Kurul’da kabul edilir ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanırsa, 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan kadınlar 38 yaşında ve erkekler ise 43 yaşında emekli olacak.

Emeklilik yaşına takılan vatandaşların talepleri mecliste görüşülerek karara bağlanacak. Fakat konu ile alakalı çok olumlu bir sonucun çıkması beklenmiyor.

Kaynak: Haberzamani.net