Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Anahtar kelime analizi, site içi SEO hizmetinin en önemli unsurlarından biridir. Çağımızın market araştırması olarak karşımıza çıkan bu analiz ile arama motorlarında yer alan sıralamalarınızın değişim göstermesi söz konusu olacaktır. Sitede sağladığınız organik trafik de bu analiz sayesinde artış gösterecektir.

Anahtar kelime analizi bir sitenin dikkat çekebilmesi açısından gerçekleştirilmesi gereken adımlardan biridir. Bu adım ne kadar sağlam atılırsa arama motorlarından sağlayacağınız organik trafik de buna orantılı olarak artış gösterecektir. Anahtar kelime analizi yapmanın temel amacı sizinle aynı sektörde yer alan internet sitelerinin içeriklerinde yer almayan; fakat dikkat çekici niteliği haiz kelimelerin farkına vararak buna göre içerik hazırlamaktır.

Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılmalıdır?

Anahtar kelime analizi yapmak istiyorsanız öncelikli olarak yapacağınız şey yazacağınız konu hakkında planlama yapmaktır. Yazacağınız konuyla çekmek istediğiniz hedef kitlenin sitede trafik akışı sağlaması için hangi kelimeleri arama motorlarında aratacağını düşünmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız içerikte yer alacak kelimeler, bu içeriği okuyup araştırmak isteyecek hedef kitlenin arattığı kelimeler ile oluşturulmalıdır.

Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Hedef kitlenin dikkatini çekecek kelimeleri belirledikten sonra bu kelimeleri Google’da aratarak anahtar kelime analizi işleminin ikinci aşamasına geçebilirsiniz.

Bu kelimeleri Google‘da arattığınız zaman insanlar tarafından ne sıklıkla aratıldığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kelimeleri arattığınız zaman yer alan sonuçların az olduğunu görüyorsanız ve Google tarafından size bir öneri sunulmuyorsa farklı anahtar kelimeler seçerek aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konu hakkında arama motorlarında en çok aratılan kelime sizin ana kelimeniz olmalıdır. Google, Google Adwords hizmeti ile bu işlemi yapabilmenizi sağlamaktadır.

Anahtar kelime analizi yaparken Google hizmetlerini kullanmak bazen problemlerle karşılaşmanıza yol açabilir. Google üzerinden anahtar kelime seçimi yaparken burada yer alan kelimelerin Google’a erişimi olan herkes tarafından görüntülenebileceğini bilmeniz gerekir.

Aynı sektörde yarıştığınız internet sitelerinden önde olabilmek adına onların erişim sağladığı kelimelerden uzak durmanız önerilmektedir. Çünkü rakip olarak göreceğiniz bu internet siteleri ile aynı anahtar kelimeleri kullanarak onlardan daha fazla kullanıcıya erişim sağlamanız pek de mümkün olmayacaktır.

Google’ın bu hizmetini kullanırken anahtar kelime tespiti yapmadığınızı, yalnızca internette ne kadar aratıldığı hakkında fikir sahibi olmanız gerektiğini unutmayın.

 

Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Anahtar Kelime Analizi Üzerine Tüyolar / Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Anahtar kelime analizi yapmak istiyorsanız Google Adwords ile kısıtlı kalmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu sektörde en önemli hamlelerden biri muhakkak rakip siteleri gözlemlemektir. Rakip sitelerde yer alan içerikleri gözden geçirerek bu içeriklerde sıklıkla yer alan kelimeleri not alın.

İnternette hazırlayacağınız içerik hakkında sürekli analiz yapmanız pek mümkün değildir. Sizin için önemli olan içerikler arama gerçekleştirdiğiniz zaman arama motorlarında üst sıralarda yer alan içeriklerdir.

Bu içerikler oluşturulurken anahtar kelime analizi yapılmış ve başarılı bir sonuç alınmış demektir. İnternette dikkat çekebilmek istiyorsanız öncelikle bu adıma dikkat etmeniz gerekmektedir.

Üst sıralarda yer alan içeriklerin anahtar kelimelerine bakın ve bu kelimeleri kendi içeriğinize de yedirmeye çalışın. Rakip içerikte yer alan anahtar kelimeleri kullandıktan sonra daha fazla ziyaretçi çekebilmek adına farklı anahtar kelimeleri de içerikte geçirmeniz gerekmektedir.

Rakip sitelerde oluşturulan içeriklere baktığınız zaman burada yer alan görseller de anahtar kelime belirleme sırasında yardımcınız olabilir. Görsellerin altında yer alan metinlere baktığınız zaman içerik hakkında en çok araştırılan kelimelerin bunlar olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

 

Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Anahtar kelime analizi esnasında bu işlemleri bitirdikten sonra son bir adım gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu içeriklerden belirlediğiniz kelimeleri Google’ın anahtar kelime belirleyici aracına giderek aratın ve bu kelimelerin aylık olarak aratılma sıklıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Bu gözlemi yaptıktan sonra en çok aratılan kelimeyi içerikte kullanmayı unutmayın. Bu kelimeleri içerikte kullanırken metinde sırıtmayacak şekilde kullanmalısınız.

Kelimeler metin içerisinde kullanılırken çekim eki alabilir. Bu nedenle kelimeleri yalın halinde kullanabilmek adına düşük cümlelere yer vermeyin.

Cümlelerinizi hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde yazın ve kelimeleri bu cümlelerin içerisine kusursuzca ekleyin.

Anahtar Kelime Analizi Yaparken Yardım Alınabilecek Siteler

Anahtar kelime analizi ile hedef kitlenizi içeriğinize çekmek istediğinizi unutmayın. İçerik hazırlarken hedef kitlenizi tanımak oldukça önemli olacağı için bazı sitelerden yardım alarak anahtar kelime belirleyebilme şansına erişebilirsiniz.

İnternette yer alan sözlükler, kullanıcıların konular hakkında tanımlama yaptıkları sitelerdir. Bu sitelerde yer alan tanımlara bakarak anahtar kelime belirleyebilmeniz kolaylaşacaktır.

Bu tarz sözlük oluşumlarında hazırlayacağınız içeriği aratın ve karşınıza çıkan tanımlamalarda dikkat çekici olan kelimeleri not alın.

Buralarda yer alan tanımlamalar Google Adwords’te aratmanız gereken kelimeleri belirlemeniz konusunda yardımcınız olacaktır.

İnternet forumları da anahtar kelime analizi yaparken yararlanabileceğiniz kaynaklar arasında yer almaktadır. Forumlarda kişiler arama motorlarında araştırma yapıp yanıt alamadıkları soruları paylaşarak yardım istemektedir.

Bu tarz içerikleri kontrol ettiğiniz zaman kullanıcıların arama motorlarında hangi kelimeleri kullanarak içeriği araştırdığını gözlemleyebilirsiniz.

Buralarda yer alan kelimeler tamamıyla hedef kitlenin araştırdığı kelimeler olduğu için Google kelime önerisinde dahi yer almayan ama aratılma hacmi yüksek olan kelimeleri bulabilirsiniz.

Ana kelimenizi belirleyip burada yer alan kelimeleri anahtar kelime olarak kullandığınız zaman site içi SEO‘yu sağlayarak site trafiğini artırabilirsiniz.

 

Anahtar kelime analizi yaparken yararlanacağınız bir diğer kaynak ise Google’da aratma yaptığınız zaman sayfa altında görüntülediğiniz farklı arama sonuçlarıdır.

Araştırma yaptığınız zaman burada yer alan kelimelerin uzun olduğunu görüntülersiniz. Bu kelimelerin aratılma hacmi de oldukça yüksek olduğu için Google, öneri olarak bu kelimeleri sunmaktadır.

Arama yaptıktan sonra gözlemlediğiniz bu kelimeleri de Google üzerinden aratarak farklı kelimelere erişim sağlayabilirsiniz.

Böylelikle birbirinden farklı anahtar kelimelere kısa süre içerisinde erişim sağlayabilirsiniz. Bu işlemin riskli sonuçları söz konusudur.

Çünkü burada yer alan kelimeler rakip internet siteleri tarafından da görüntülenebilir kelimeler olduğu için rakiplerinizi geride bırakmanızı sağlamaz. Yalnızca ana kelime belirlerken bu işlemi gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Anahtar Kelime Bulmak için Kullanılan Araçlar

İnternet üzerinden erişim sağlayabileceğiniz bazı araçlar anahtar kelime analizi yaparken sıklıkla kullanacağınız araçlar olacaktır. Bu araçların temel amacı oluşturacağınız içerikler için anahtar kelime bularak içeriğinizde kullanılmayı hazır hale getirmektir.

Bu araçları arama motorlarında aratarak gözlemleyebilirsiniz. Bu araçlar arasında en çok kullanılanları Keyword IO Anahtar Kelime Aracı, Keyword Tool Kelime Aracı ve UbberSuggest Anahtar Kelime Bulma Aracı’dır.

Bu araçları kullanarak kelime bulabilmeniz oldukça kolaydır. Büyük aramalar yapmaya ihtiyaç duymadan da bu araçlar sayesinde anahtar kelimelerinizi seçebilirsiniz.

Keyword IO Anahtar Kelime Aracı, anahtar kelime analizi için ideal araçlardan biridir. Bu araç yalnızca Google üzerinden değil, diğer arama motorları üzerinden de arama gerçekleştireceği için daha fazla kelimeye erişim sağlamanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda bu uygulama ile yabancı dil ile üreteceğiniz içerikler için bile anahtar kelime analizi gerçekleştirebilirsiniz. Aratacağınız kelimeyi seçtikten sonra hangi ülke için bu aramayı gerçekleştirdiğinizi seçin.

Bu araç ile elde etmiş olduğunuz kelimeleri liste haline getirebilir ve kullanabilirsiniz. Keyword Tool ve UbberSuggest araçları da aynı işlemi gerçekleştirmeye yarayan araçlardır.

Burada yer alan anahtar kelimeler yardımcılığıyla içeriğinizi SEO uyumlu olarak oluşturabilirsiniz. UbberSuggest aracının en büyük özelliği anahtar kelimeleri alfabetik sıraya sokarak size daha fazla bilgi aktarmasıdır. Bu aracı kullanarak farklı kelimeleri gözlemleyebilme şansına erişirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi İçin Araştırma Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi SEO açısından oldukça önem arz eden bir işlem olduğu için araştırmaların nasıl yapılacağı da bu süreci yüksek oranda etkilemektedir.

Araştırmaları nasıl yapacağını bilen içerik üreticileri arama motorları ile uyumlu ve üst sıralarda kendine yer bulabilen içerikler üreterek kısa zaman içerisinde popülerleşen internet sitelerinden birine sahip olabilirler.

Anahtar kelime analizi için yapacağınız araştırmalar tek tip araştırmalar olmaz. Çünkü anahtar kelime bulabilmek için birbirinden farklı yöntemleri deneyerek rakiplerinizin oluşturmuş oldukları içerikten ötesini oluşturmuş olmanız gerekmektedir.

Anahtar kelime analizi için araştırma yaparken öncelikli olarak bazı kriterler hakkında kafanızda plan yapmanız gerekmektedir. Siteniz dikkat edeceğiniz ilk kriter olmalıdır.

Bu sitenin kalitesini belirleyecek olan kişi sizsiniz. Kaliteli içeriklerin hedef kitleniz tarafından dikkatle takip edilmesi için kalite grafiğini korumanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Daha sonra dikkat edeceğiniz kriter ise gelecek zamanlarda sitenizin önüne koymuş olduğunuz hedeflerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği olmalıdır.

Siteniz internete yer alan bir marka haline gelebilecek mi? SEO uyumlu bir sitenin marka haline gelmesi oldukça kolaydır. Daha sonra dikkat edeceğiniz husus ise bu uyumu sağlarken harcayabileceğiniz bütçenin ne kadar olduğudur.

En son dikkat edeceğiniz nokta da rakiplerinizin hazırlamış olduğu içerikler yer almaktadır. Bu kriterlere dikkat edildiği takdirde anahtar kelimeleri belirlemek oldukça kolay bir hal alacaktır.

Çekirdek Anahtar Kelime / Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Anahtar kelime analizi yapmaya başladığınız zaman ilk olarak çekirdek anahtar kelimelerden yararlanmanız önerilmektedir. Çünkü bu kelimeler araştırmanızın bel kemiğini oluşturacak kelimeler olarak dikkat çeker.

Çekirdek anahtar kelimeler, oluşturacağınız içerik için herkesin aklına gelebilecek kelimeler olacaktır.

Bir ürün veya hizmet sunumu söz konusu ise bu ürün ve hizmete ulaşmak isteyen kişilerin arama yaparken kullanacağı kelimeler çekirdek anahtar kelime olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çekirdek anahtar kelimeyi bulduktan sonra bu kelimeler üzerine yoğunlaşarak anahtar kelime bulup içeriğinizin taslağını meydana getirebilirsiniz.

Bu kelimeler genellikle rakip internet sitelerinde de içerik üretilirken kullanılmakta olan kelimeler olacaktır. Bu kelimeleri eksiksiz şekilde içeriğinizde geçirmeniz ve buna ek olarak yapacağınız hamleler rakiplerinizin önüne geçmeniz açısından önemli olacaktır.

Anahtar kelime analizi esnasında çekirdek kelimeleri belirledikten sonra birbiri ile bağlantılı olan kelimelerin de içeriğinizde yer alması gerektiğini unutmamalısınız.

İnternette araştırma yapılan sitelerde yer alan içerikleri takip edip içerikte yer alan önemli kelimelerin altını çizerseniz Google üzerinden aranmakta olan farklı kelimeleri gözlemleme şansına erişirsiniz.

Google Search Console’dan Yardım Almak / Anahtar Kelime Analizi ve Seo

Belirli bir süreyi aşkın olarak kullandığınız bir internet adresiniz varsa Google sıralaması içinde yer alırsınız. Anahtar kelime analizi sahip olduğunuz sıralamalarda aratılmış olan anahtar kelimeler yardımıyla da yapılabilmektedir. İçeriklerinizin sıralamaya girmesini sağlayan anahtar kelimeleri görüntüleyebilmek adına Google Search Console üzerinden bir rapor alabilirsiniz.

Google Search Console, internette yer edinmiş olan sitelerin performansları hakkında rapor oluşturmaktadır. Bu rapor sayesinde kullandığınız anahtar kelimelerin ne kadar tıklanma kazandırdığını gözlemleyebilmeniz mümkündür.

Anahtar kelime analizi yaparken Google Search Console yalnızca sıralamalara dahil olan anahtar kelimelerin etkilerini gösterir.

Her anahtar kelimenin etkisine buradan ulaşım sağlayamayacağınız için farklı araçlar yardımıyla anahtar kelimelerin gücünü gözlemleyebilirsiniz.

Anahtar kelime analizi esnasında rakiplerinizin sıralamada yer almasını sağlayan anahtar kelimeleri de gözlemlemeniz içerik üretimi sırasında yardımcınız olacaktır.

Sizden daha önce içerik üretmek istediğiniz sektörde içerik üreten rakipleriniz olabilir. Üretilen bu içerikler için inceleyeceğiniz rakibiniz ihtiyaç duyulan bütün kelimeleri kullanmış olabilir.

Bu yöntem ile rakip siteleri gözlemleyerek birbirinden farklı kelimeler üretebilirsiniz. Rakip sitelerinizin fark ettiği sizin fark edemediğiniz kelimeler de bu yöntem ile bulunabilmektedir.

Bulunan Anahtar Kelimelerin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Anahtar kelime belirlerken birbirinden farklı binlerce kelime listenizde yer alabilir. Bu kelimelerin tamamını üreteceğiniz içerikte kullanabilmeniz mümkün değildir.

Bu nedenle dikkat etmeniz gereken ilk husus kullanıcıların bu kelimeler arasında en çok hangisini arattığını bulabilmektir.

Anahtar kelime analizi arama hacmi ile şekillenirse sitedeki trafik akışının artmasını sağlar. İçerik üreticileri Google AdWords uygulamasını kullanarak anahtar kelimeleri seçtiği için bu yöntemin kullanılması rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlamaz.

Bu nedenle listenizde bulunan kelimeleri farklı yollardan araştırarak etkilerini hesaplamanız gerekir.

Kelimelerin arama hacmi yıllık ve dönemsel olarak farklılık göstereceği için içeriğinizi hazırladığınız zaman şartlarını da değerlendirmeye tabi tutmalısınız.

Örneğin; internet üzerinden hediye satışı ile ilgili içerik hazırlıyorsanız sevgililer günü geldiği zaman “sevgililer günü hediyeleri” anahtar kelimesinin diğerlerinden fazla arama hacmine sahip olacağını unutmamalısınız.

Anahtar kelime analizi yaparken bu kelimenin Google tarafından gösterilme düzeyine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Anahtar kelimeler sitenizin tıklanmasını sağlamalıdır.

Örneğin; bir ünlünün yaşı ile alakalı bilgiler içeren içeriğiniz artık eskisi gibi tıklanmayabilir.

Çünkü Google, bu tarz sorular için arama yapıldığı zaman ilk sonuç olarak cevabı gösteren bir algoritma geliştirmiştir. Bu nüanslar dikkate alınarak hazırladığınız içerikler daha fazla tıklama kazanacaktır.

Seçtiğiniz Anahtar Kelimenin Durumu

Anahtar kelime analizi yaparken dikkat etmeniz gereken bir durum da belirlediğiniz anahtar kelimenin zorluk değerini bilmektir. Zorluk değerleri genellikle çeşitli araçlar yardımıyla öğrenilmektedir.

Kullanılan araçlar genellikle arama motorlarında arama sonucu yer alan ilk sayfadaki siteleri inceleyerek kelime zorluğunu değerlendirmektedir.

Bu siteler SEO uyumlu olarak hazırlanan siteler olduğu için onları saf dışı bırakabilmek oldukça zordur. Bu nedenle oluşturulan anahtar kelimenin zorluğu da belirlenerek rakipleri elemek gerekir.

Anahtar kelime analizi rekabet seviyesi yüksek kelimeleri değerlendirmenizi sağladığı için size içerik oluşturma konusunda fikirler verecektir.

İçeriğinizde kullanacağınız kelimelerin rekabet düzeyinin fazla olması bazı durumlarda lehinize sonuç doğururken bazı durumlarda aleyhinize olabilir.

Bu nedenle kelime kullanırken dengeli bir şekilde davranmanız gerektiğini unutmadan hareket etmelisiniz.

Anahtar Kelime Analizinde Önemli Bir Faktör

Anahtar kelime analizi yaparken dikkat etmeniz gereken faktörlerden biri de özellikle reklam sektörü ile yakından ilgileniyorsanız tıklama başına alınacak olan maliyettir.

Tıklama başına maliyet hususu genellikle SEO paketi içinde yer almayan bir ticari değerdir. Ama gelir elde etmek isteyen kişilerin muhakkak dikkat etmesi gereken bir unsurdur.

Bu unsur arama hacmine göre oldukça değişkenlik içeren bir unsur olduğu için sürekli takibi gerekmektedir. Tıklama başına maliyet genellikle dakikalar içerisinde bile değişebilir bir yapıdadır.

Anahtar kelime analizi esnasında bu kelimelerin tıklama başına maliyetini öğrenmek istiyorsanız şüphesiz ki Google AdWords’ten yararlanmanız gerekmektedir.

Diğer araçlar net bilgi verme yoluna gitmezken Google Ads, en doğru maliyeti size ulaştıracaktır.

Anahtar Kelimelerinizi Önceliklendirin

Anahtar kelime analizi esnasında en son yapılan adımlardan biri olan önceliklendirme, fikirleri oluşturup analiz etme işlemini gerçekleştirdikten sonra yapılması gereken bir adımdır.

Anahtar kelimeler üzerine soracağınız sorular sayesinde hangi kelimelerin öncelikli olarak kullanılması gerektiğini bu yöntemle belirlersiniz.

Anahtar kelimenizin internette ne sıklıkla aratıldığı, rekabet durumunda ne gibi sonuçlar doğuracağı, yeni bir internet sitesi iseniz tanıtımınız açısından nasıl rol oynayacağı ve size ne gibi bir getiri sağlayacağı sormanız gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Bu soruların cevabını bulduktan sonra öncelikli olarak kullanacağınız kelimeleri belirlersiniz. Bu kelimeler üzerine oluşturduğunuz içerikler kısa süre içerisinde internet sitenizi başka boyutlara taşıyabilmenize yardımcı olacaktır.

Selçuk Softa