Siber Güvenlik Önlemlerinizi Aldınız Mı

Siber Güvenlik Önlemlerinizi Aldınız Mı

Siber Güvenlik Önlemlerinizi Aldınız Mı

Covid-19 salgını küresel olarak dijital üzerinden yürütülebilen her alanın dijital olarak devam etmesine sebep oldu ve internet kullanımı arttı. İnternet kullanımının artmasıyla birlikte siber saldırı sayısında artış görülebilir. Dijital veri ve bilgileriniz hiç olmadığı kadar tehlikede olabilir.

 

Siber güvenlik önlemlerinizi alarak dijital verilerinizi koruyabilirsiniz. Gerek ağ bağlantınız gerek ziyaret ettiğiniz web siteler veya kullandığınız uygulamaların verileriniz için tehlike oluşturabileceğini unutmayın.

 

Siber Güvenlik Önlemlerinizi Aldınız Mı

İnternet Üzerinde Şifreli Bağlantı

 

İnternet şifreli olarak iletişim kurduğunuz bir platform değildir. İnternet ile güvenli bir bağlantı kurmak için çeşitli önlemler almanız gerekir. Öncelikle cihazınızın kurduğu iletişimi şifrelemek ve cihazınızın internet protokol (IP) adresini gizlemek için VPN kullanabilirsiniz. VPN programlarını sadece cihazınızda değil örneğin, Safari tarayıcınızda VPN da kullanabilirsiniz.

 

 

VPN (Sanal Özel Ağ) nedir? VPN, şirketlerin çalışanlarının güvenli bir internet bağlantısına sahip olarak evden çalışırken kurum ağına bağlanmalarını sağlayan veya bireylerin erişim engellerini aşmalarına yardım ederken bağlantılarını şifreleyen bir teknolojidir.

 

VPN ile bilgisayar, akıllı telefon veya tabletinizin bağlandığınız ağ içinde şifreli veri alışverişi yapmasını sağlayabilir ve cihazınızın herkesin kullandığı ortak internet üzerinde anonim olmasını sağlayabilirsiniz. VPN programları bilgisayarınızın internete VPN sunucusu üzerinden bağlanmasını ve VPN sunucusu ile arasında şifreli bir bağlantı oluşturmasını sağlar. Veri paketleriniz bu sunucudan çıkarken gerçek IP adresiniz maskelenir ve VPN sunucusunun IP adresini kullanırsınız. Örneğin, bir web siteye VPN ile giriş yaptığınızda web sitesi gerçek konumunuzu değil VPN sunucusunun fiziki konumunu görür.

 

VPN, uzaktan çalışmayı gerçekleştirmek adına şirketler tarafından uzun yıllardır kullanılırken bireyler erişim engellerini aşmak ve ağ içinde seyahat eden veri paketlerini şifrelemek için VPN tercih ederler. VPN ile sanal konumunuzu dilediğiniz gibi değiştirebileceğiniz için dilediğiniz içeriğe anonim bir şekilde erişmeniz mümkün.

 

Web Siteler ile Şifreli Bağlantı

 

 

İnternet bağlantınızı şifrelemeniz web siteler ile olan iletişiminizin şifrelenmesi anlamına gelmiyor. World Wide Web üzerinde web siteler Hipermetin Transfer Protokolü (HTTP) ile iletişim kurarlar fakat bu protokol güvenlik açısından zayıftır ve şifreleme sağlamaz. Güvenli Soket Katmanı (SSL) veya Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS) ile birlikte HTTP protokolü Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) haline gelir. Bir web sitenin linki HTTP ile başlıyorsa verileriniz şifresiz; HTTPS ile başlıyorsa verileriniz şifreli bir şekilde web site sunucularına ulaşır. Şifresiz verileriniz siber saldırganlar tarafından ortadaki adam (Mitm) saldırısı gibi saldırılar ile çalınabilir.

 

Özellikle online alışveriş yaparken kullandığınız web sitenin HTTPS protokolü kullandığından emin olun ve ödemelerinizi her zaman 3D güvenli ödeme ile yapmaya çalışın.

 

HTTPS Everywhere gibi bir eklentiyi tarayıcınızda kullanarak web site HTTP kullanıyor olsa bile HTTPS versiyonunu kullanabilirsiniz. Tarayıcınızda HTTPS Everywhere eklentisini destekleyen bir VPN eklentisi ile hem IP adresinizi gizler, hem internet hem de web siteler ile şifreli bir bağlantı kurabilirsiniz.

 

Siber Güvenlik Önlemlerinizi Aldınız Mı

 

Cihaz Güvenliği Siber Güvenlik Önlemlerinizi Aldınız Mı

 

Bilgisayarınızın, akıllı telefonunuzun veya tablet cihazınızın siber güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz? Lisanslı bir antivirüs programı kullanıyor musunuz? Spam olan ve muhtemelen oltalama saldırısı gerçekleştiren e-postalardaki dosya ekleri ve linkleri dikkate alıyor musunuz?

 

Cihazlarınızın güncellemelerini geciktirmeden gerçekleştirin ve ücretsiz antivirüs, VPN gibi uygulamaları cihazınızda kullanmaktan kaçının. Tarayıcınızda üçüncü parti çerezlerini engellemek için ayarlamalar gerçekleştirin veya siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN’in önerdiği gibi tarayıcınızda çoklu oturumlar açın ve çevrimiçi aktivitelerinizi tek bir hesap üzerinden gerçekleştirmekten kaçının. Chrome, Firefox gibi tarayıcılarda tarayıcı üzerinde çoklu hesap açmanız mümkün.