İstanbulda Keşfedilmeyi Bekleyen Parklar

İstanbulda Keşfedilmeyi Bekleyen Parklar

İstanbul’da keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda park bulunmaktadır. Parkların bazıları ücretli, bazıları ise ücretsizdir.

Ücretsiz olan parklara aracı ile gelen kişiler bu parkların çevresinde yer alan otoparklara ücret ödeyerek yaya olarak parkları gezintiye çıkabilir.

Doğa ile baş başa kalmak, şehrin betonarme yapısından bir nebze ulaşarak temiz bir hava almak isteyen kişiler için park gezileri son derece idealdir.

Fotoğraflamak için müsait pek çok alan, keyifli bir aile gezintisi, farklı bir ambiyans için park gezileri tercih edilebilir.

reklam

Özellikle İstanbul gibi kalabalık bir şekilde bu alanları gezintiye çıkmak, mevcut iş yükünden, kalabalıktan arınmak ve doğa ile baş başa kalmak adına son derece iyi bir tercih olacaktır.

İstanbulda Keşfedilmeyi Bekleyen Parklar

İstanbulda Keşfedilmeyi Bekleyen Parklar

1-) Yıldız Parkı / Beşiktaş

Yıldız parkı, Yıldız korusu yüzlerce yıllık ağaçlara ev sahipliği yapan, tarihi doğal bir alandır. Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki kayıtlarda dahi adına rastlanan bu park görülmesi gereken alanlar içerisinde yer alıyor.

Farklı renk tonlarının buluştuğu ve yüzyıllardır farklı medeniyetlerin uğrak noktası olmuş olan Yıldız parkını sizler de ziyaret edebilirsiniz.

2-) Emirgan Korusu / Sarıyer

İçerisinde piknik yapılabilecek çok sayıda alan bulunan Emirhan korusu, farklı renkte lalelerin oluşturmuş olduğu görsellik ile ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Minik şelale ile göletin de yer aldığı Emirgan korusunda deniz manzarasını da izlemek mümkün.

Aileniz, arkadaşlarınız, sevdikleriniz ile gitmeye müsait alanlar arasında bulunan Emirhan korusunda sizler de keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

3-) Ayvat Bendi / Eyüp

Gezmek için müsait havalarda pek çok kişi kendine bir alternatif arayışı içerisinde olmaktadır. Çünkü belirli periyotlar halinde gidilen, artık uğrak noktası haline gelen alanlar sıkıcı olabilir.

Ayvat bendi piknik yapılabilecek alanları olan, yürüyüş yapabileceğiniz, bisiklet ile turlayabileceğiniz güzel bir alternatiftir. Cüzzi bir ücret karşılığında yaya ya da bisiklet ile girilebilir.

İstanbulda Keşfedilmeyi Bekleyen Parklar

4-) Gülhane Parkı / Fatih

Adına şiirler yazılan, İstanbul’un en güzide parkları arasında yer alan Gülhane parkı, gezilebilecek en güzel parklar arasında yer alıyor.

Topkapı sarayını, Ayasofya müzesini, Sultanahmet’i gezdikten sonra Gülhane parkına uğrayıp soluklanmak, gerçekten de nefis.

Renk renk çiçeklerin yer aldığı, kuşların cıvıltıları eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz Gülhane parkına giriş yapmak da üstelik ücretsiz.

5-) Japon Bahçesi / Sarıyer

Farklı bir atmosfere sahip gezilebilecek yer arayan kişilerin tercih ettiği parklardan bir tanesi de Japon bahçesidir. 2003 senesinde Japonya’da Türk yılı ilan edilmesi sonrasında Japon bahçesi çalışmalarına başlanmıştır.

Japon bahçe sanatını görebileceğiniz bu alanda sosyal medya hesabınızda paylaşımını yapabileceğiniz güzel kareler de yakalayabilirsiniz ?

6-) Atatürk Arboretumu / Sarıyer

Arboretum, Latinceden gelen bir sözcüktür. Arbor Latincede ağaç, etum ise belirli bitkilerin yetiştiği alan anlamına gelmektedir.

2,96 km2 alan üzerine kurulu bu bölge 7000 civarında bitki türünü barındırmaktadır. Doğal bir alanı keşfetmek, temiz hava almak isteyen kişiler Atatürk arboretumu gezisine çıkabilir.

Bu bölge ile ilgili detaylı anlatım videosu gezilmesigerekenyerler.com ‘da yer almaktadır.

Belirtmiş olduğumuz İstanbul’da keşfedilmeyi bekleyen bu 6 park ile birlikte Bakirköy botanik park, Nezahat Gökyiğit botanik bahçesi, Göktürk göleti tabiat, Polonezköy tabiat parkı da gezilebilecek parklar arasında yer almaktadır.

İstanbul’da gezilebilecek en güzel yerler ve gidilebilecek en güzel parklar için gezilmesigerekenyerler.com internet sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi