10 Maddede İnternette Efektif Aratma Yapmak

10 Maddede İnternette Efektif Aratma Yapmak
10 Maddede İnternette Efektif Aratma Yapmak

10 Maddede İnternette Efektif Aratma Yapmak

Ders için aldığım ödeve göre internetten en yararlı ve efektif bir şekilde nasıl aratma yapabiliriz. 10 maddede örnekleyerek açıklamam gerekiyor.

Bu ödevi yapmak için sıkı bir internet araştırmasına girdim ve gerçekten bilmediğim bir sürü şey keşfettim. İnternette bu kadar farklı aratma seçenekleri olduğunu bilmiyordum.

Bulduğum aratma yöntemlerinin çoğunu bundan sonra günlük hayatımda da kullanacağıma eminim. Bulduğum sonuçlara göre 10 maddede açıklamam gerekirse;

10 Maddede İnternette Efektif Aratma Yapmak

1-Tırnak (‘’) İçine Alarak Aratmak:

Aramada kesinlikle gözükmesini istediğiniz kelimeleri tırnak (‘’) içine alarak aratmak size daha kolay bir şekilde o kelimeleri içeren içerikler sunacaktır.

reklam

Örneğin; https://www.chip.com.tr/galeri/google-da-arama-yapma-sanati_1418.html sayfasında olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk diye aratmak yerine ‘’Mustafa Kemal Atatürk’’ diye aratmak sizi daha net sonuçlara ulaştırır.

2-Yıldız (*) İşaretini Kullanarak Aratmak:

Arama yaparken yapacağınız aramanın tam olarak ne olduğundan emin değilseniz, kelimenin başına yıldız (*) işareti koyarak alternatifleriyle birlikte sonuca ulaşabilirsiniz.

Mesela aklınıza bir şarkı sözü geliyordur ama hangi şarkı olduğunu hatırlamıyorsunuzdur. Hangi şarkı olduğunu bulmak için ideal bir kullanım biçimidir.

Örneğin; https://docplayer.biz.tr/1156957-Internette-arama-teknikleri.html sayfasında gösterdiği gibi ‘’Obama signed the *bill this week’’ iki kelime arasında bilinmeyen yeri belli etmek için yıldız (*) işareti kullanılmış.

3-Basit ve Kısa Kelimeler Kullanarak Aratmak:

Bir veya iki kelime ile aratmak, birçok kelime ile aratmaktan daha kolay sonuçlar verecektir. Arama motoruna ne yazarsanız inceleyeceğini düşünürsek, aratmayı kısa ve basit tutarsanız daha kolay sonuca ulaşabilirsiniz.

Örneğin; https://www.hongkiat.com/blog/better-google-searching/ sayfasındaki örnekte olduğu gibi, ‘’who is the president of america’’ diye aratmak ve ‘’president of america’’ diye aratmak aynı sonuca ulaştırmış. Kısa bir şekilde aratmak size aynı zamanda daha fazla vakit kazandıracaktır.

10 Maddede İnternette Efektif Aratma Yapmak

4-Artı ve Eksi (+,-) İşaretlerini Kullanarak Aratmak:

Aratacağınız kelime çok geniş kapsamlıysa ve bazı kelimelerin aratmanızda çıkmasını veya çıkmamasını istiyorsanız artı ve eksi (+,-) işaretlerini kullanarak aratabilirsiniz.

Kullanımı da; aratmanızda çıkmasını istediğiniz kelimenin başına artı (+) işareti, aratmanızda çıkmasını istemediğiniz kelimenin başına eksi (-) işareti koyarak kullanabilirsiniz.

Örneğin; https://www.dijitalfakulte.com/google-etkili-arama-icin-11-ipucu/ sayfasında verilen örnekteki gibi, pazarlama kelimesi aratmada kullanılmak istenmediği için başına eksi (-) işareti koyularak aratılmış ve pazarlama kelimesini içermeyen sonuçlar ortaya çıkmıştır.

5-Benzer (~) İşaretini Kullanarak Aratmak:

Aratacağınız kelimenin farklı anlamda kullanımlarını da arıyorsanız, kelimenin başına benzer (~) işaretini koyarak kelimenin farklı kullanımlarına ulaşabilirsiniz.

Örneğin; https://docplayer.biz.tr/1156957-Internette-arama-teknikleri.html sayfasında gördüğünüz gibi ~car diye kelimeyi arattığımızda, bize farklı anlamdaki kullanımlarıyla birlikte sonuç verir.

6-Yazım Yanlışı Yapmaktan Korkmayın:

İnternetten arama yaparken yazım yanlışı yaptığımızda ‘’Acaba doğru sonucu verecek mi?’’ diye istemsizce düşünürüz.

Bu düşünce aslında gereksiz bir düşünce. Örneğin, Google’da bunu rahatlıkla görebiliriz. Çünkü Google yapay zekâ ile yanlış yazdığımız kelimelerin düzeltilmiş hallerini bize sunar.

Örneğin; https://www.webtekno.com/google-i-daha-kullanisli-hale-getirecek-7-tuyo-h68089.html sayfasında örnekte verildiği gibi, ‘’bgün hva kaç drce’’ diye aratılmış ve sonucu olarakta Google ‘’bugün hava kaç derece’’ önerisini sunup, sonucu göstermiş.

7-İnternet Sitelerinin Adını Kullanarak Aratmak:

Aramalarınızda belli bir internet sitesine ait sonuçları görmek istiyorsanız, ‘’arama sorgusu site:sosyalmedya.co’’ şeklinde https://sosyalmedya.co/googleda-yaptiginiz-aramalara-bakisinizi-degistirecek-7-ipucu/ Sayfasında olduğu gibi aratarak daha spesifik ve faydalı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

8-İnternet Sitelerinin İçinden Aratmak:

Eğer belli bir sitenin içinde arama yapmak istiyorsanız, o sitenin araç çubuğunun URL’sini yazın ardından da arayacağınız kelimeleri yazın.

10 Maddede İnternette Efektif Aratma Yapmak

https://www.webtekno.com/google-da-bilmediginiz-10-farkli-arama-yontemi-h23769.html Bu sayfadaki örnekte gördüğümüz gibi, ‘’www.webtekno.com erkan öztürk’’ diye aratarak Erkan Öztürk adlı editörün hakkındaki sonuçlara ulaşılmış.

9-Benzer Siteleri Kullanarak Aratmak:

Benzer konularda benzer sitelerde aratma yapabilmek için ‘’related’’ anahtar kelimesini kullanarak sonuca ulaşabilirsiniz.

Bunu aynı zamanda da araştırma yaptığınız ya da yapacağınız bir sitenin alternatiflerini bulmak için de kullanabilirsiniz.

https://www.themetalearners.com/how-to-google/ sayfasında açıkladığı gibi ‘’related:www.thesite.com’’ şeklinde kolaylıkla aratabilirsiniz.

10-Belli Bir Dosya Türüyle Aratmak:

Aratmak istediğiniz kelimenin belli bir dosya formatında olmasını istiyorsanız, ‘’filetype:’’ı kullanarak kolaylıkla sonuca ulaşabilirsiniz.

Örneğin; https://www.dijitalfakulte.com/google-etkili-arama-icin-11-ipucu/ Sayfasında 7. Maddede ‘’dijital pazarlama filetype:pdf’’ diye aratarak pdf sonuçlarına ulaşmışlar.

10 Maddede İnternette Efektif Aratma Yapmak

 

Nur Belen SOFTA

New Media student at Kadir Has University, Content Manager