Forum Sitesi

Forum Sitesi

Forum Sitesi Nasıl Kurulur

Forum sitesi, bilgi alıp, paylaşmak amaçlı kurulan bir platformdur. Site yetkilileri harici insanların herhangi bir paylaşım yapılan konuyla ilgili tartışma ortamı oluşturduğu yerdir.

Tartışma harici görüşlerini bildirdiği, bilgilerini ve çalışmalarını başkalarına fayda sağlamak için kurulan internet sitesidir.

Bilgi akışının sağlandığı forum siteleri tek bir alanda oluşabileceği gibi birden çok kategorilerde de olabilir.

Forum sitesi açmaya karar verildiği zaman, amacınızın ne olduğunu saptamanız gerekiyor.

Ortaya düzgün ve kaliteli bir şey çıkartmak istiyorsanız buna biraz zaman harcamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Forum sitesi kurulduğunda insanların aktif olarak bilgi alışverişinde bulunduğunu göreceksiniz. Bu size kazanç sağlayacaktır.

Forum Sitesi Neden Tercih Edilir?

Forum sitesi herhangi bir bilgi arandığı zaman, aranan sorunun konuya hâkim ve yeterli bilgiye sahip kişilerin aranan cevabı vermesini sağlar.

Bu nedenle forum sitelerinde fayda sağlayacak bireylerin bulunduğunu unutmamalıyız. Sorulan soruya veya aranan bilgiyi forum sitelerinden ulaşmak mümkündür.

Forum sitelerini doğru kullanmayan üyeler ban yapılarak siteden uzaklaştırılıyor. Üyelikleri de iptal ediliyor. Forum sitelerinin belli başlı kuralları bulunur.

Bu kurallar üyelik esnasında maddeler halinde karşınıza çıkabiliyor. Bu kurallara uyarak forum içinde aktif olarak kalabilirsiniz.

Her dönem forum sitelerine kişiler tarafından büyük ilgi bulunuyor.

Geçmiş yıllarda araştırma bilgileri ansiklopedi ve kütüphanelerden yapılıyordu.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet büyük bir platform olarak aktif olarak kullanılmaya başlandı. Forum sitelerinin büyük rol üstlendiğini görmekteyiz.

Forum Sitesi Nasıl Kurulur

Forum Sitesi Kurma Aşaması Nedir?

Forum sitesi kurmak için öncelikle neye ihtiyaç duyulduğunun bilinmesi gerekiyor. Neye ihtiyacınızın olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Sırasıyla sıralayacak olursa, Öncelikle Domain ve Host’tur. Web sitesi adresine Domain adı verilir.

Sitede bulunan dosyaların depolanacağı yere yani veri alanına Host deniliyor. Bunlara ihtiyaç duyulur.

Forum sitesi kurma aşamalarının en önemlisi Windows ya da Linux server olarak sağlayıcının olmasıdır.

Php yazılım dili ile üst seviyede geliştirilmiş forum scripti uygulanacaksa Linux Host alınması tavsiye edilir.

Windows server için kullanılacak forumun daha ileride kullanılacak önemli işlevlerin %70 çalıştırmayabiliyor.

Forum Sitesinin Olmaması Nasıl Anlaşılır? Forum Yapısı Nasıldır?

Bir sitenin forum sitesi olup olmadığını anlamak için sitenin yazıları herhangi bir konuyla alakalı bilgi alışverişini görüyorsanız o forum sitesidir.

Forum sitelerinin genel yapısında katı kuralları bulunuyor. Bunun sebebi de bir foruma üye olmak isteyen herkesin mesaj gönderebiliyor olmasıdır.

Haliyle tüm mesajların hemen denetlenmesi zor olduğu için mesaj gönderebilirler.

Forum siteleri üzerinden reklam yapmak için ahlak yapısına uygun olmayan, üyelikleri bulunan üyelerin rahatsız olabileceği yazılar paylaşan kişiler olduğundan dolayı forumlarda bir asayiş sağlanmıştır.

Forum kuralları adlı bir kural yapısı bulunuyor. Bu kural yapıları üyelerin uyması gereken şeyleri ifade eder. Belirlenen kuralla uymayanlar üyeler ban uygulanarak cezalandırılır.

Forum Siteleri Çöküş Yaşanabiliyor

Kullanılan forum siteleri ne kadar güçlü siteler olarak gözükse de aktif olarak kalarak kullanılmaları önemlidir.

Çünkü forum sitelerinin yapı gereği aktif olarak birilerine bir şeyler yazılması gerekiyor. Sitenin güncel kalması için aktif olarak kullanılması gerekiyor.

Kısaca isimlendirmek gerekirse forum sitesinin kalabalık daha fazla tadı çıkıyor. Aktif olarak kullanılmayan ve güncelliğini yitirmiş forum siteleri genelde kapanmaktadır veya kendi haline bırakılmaktadır.

Forum sitelerinde yapılan paylaşımlar azalmaktadır. Bunun başlıca sebebi forumların işlevlerini görebilen bir platformun ortaya çıkmasıdır.

Bu platform Facebook adı altında bir uygulamalı sitedir. Forum siteleri çok fazla bulunuyordu.

Her forum sitelerinin belirli kitle potansiyeli vardı. Facebook platformu daha büyük olması nedeniyle herkesi tek bir platformda buluşturarak görülmemiş bir başarıya imza atmıştır.

Forum Sitesi

Forum Kurma 

İnterneti aktif olarak kullanan yani online olarak paylaşımlarda bulunan herkes forum kurabilir. Paylaşımda bulunan konunun tartışmaya dayalı olması gerekiyor.

Formu en basit tanım olarak internetin ilk zamanlarda kullanılmaya başlandığı zamanlarda chat servislerine benzetilebiliyor.

Forumlarda kullanıcılar sınırsız sayıda daha uzun mesajlar paylaşabiliyor.

Bu paylaşılan mesajlar formun aktif olduğu zamanda kullanıcılar tarafından bulunarak ihtiyaç duyulan cevaba sahiptir.

Forumlar internetin eski web elementlerinden birisidir. Örnek verecek olursak Türkçesiyle sistem üzerinde bulunan ‘konu’’ olarak tanımlanmaya ise ‘’topik’’ ismi verilebilir.

Forumlarda tartışma paylaşımına sahip olması için üst seviye yetkililerin yani ‘’moderatör’’ olarak isimlendirilen kontrol ve onay yetkisine sahip üyeler bulunabiliyor.

 Kullanım, Sistemi Geliştirmek İçin Neler Gereklidir?

Forum sitesini kurup gerekli ayarlar yapıldıktan sonra, kategoriler oluşturuluyor. Bu kategoriler içerisinde konuyla alakalı ana başlıklar bulunuyor.

Daha sonra kullanmaya başlayacağınız forum sistemi resmi destek yardımıyla bu sisteme gönül vermiş insanların açtığı resmi olarak isimlendirilmeyen destek sitelerinden faydalanılabilir.

Forum sistem yapısı ücretli ve ücretsiz olarak birçok insan aktif olarak kullanmaktadır. Fakat forum sistemleri çeşitli özelliklere sahiptir.

Modifikasyon olarak isimlendirilen üretken insanların sayısı da azımsanır gibi değildir.

İlerleyen zamanla birlikte ftp alanında bulunan bazı internet site dosyalarının içeriğini açıp inceleyerek düzenlenecek hale getirilmektedir.

Google adı altında ve diğer arama motorlarında tamamen açtığınız forum sitesinin içeriğini özgün olması gerekiyor. Aynı şekilde zengin bilgiler içermesi gerekiyor.

Kullanılan İnternet Sitesi Forumunun Özellikleri Nelerdir?  

  • Bir konu belirleniyorsa tüm katılımcıların ve okuyucuların görüşlerinin belirttiği tartışmanın olması gerekiyor,
  • Forumu okuyan kişilerde tartışmaya katılım yapabiliyor,
  • İzleyicilerin foruma katılanlara soru sorarak kendi görüşlerini rahatlıkla ifade edebilirler,
  • Açık oturum ve panel olarak isimlendirilen foruma girişlerde tartışma çeşitlerinden farklı olarak izleyicilerin de aktif olarak tartışmaya katılabilirler,
  • Katılımcı sayıları ortalama 3 ile 6 kişi arasında değişkenlik gösterir,
  • Tartışmayı yönetecek bir lider bulunur. Bu lider sayesinde tartışılacak konunun yönü belirlenir,
  • İzleyicilerin konuya farklı düşünceler katması amaçlanır,
İnternette Forum Nasıl Kullanılır?

Kurulan forum sitesinden sonra forum internette kullanılmaya başlandığında bu hem eğlenceli olacaktır hem forum sahibi para kazanmaya başladığını göreceksiniz.

Nasıl mı? Güncel olarak bir konu belirlenir.

Bu konu için soru sorulduktan sonra bunun forumda aktif olarak kullanan üyeler için belirli bir sayıya ulaştığında kazanç sağlayacağını gözlemlenir fakat manevi olarak bir kazanç sağlandığını göreceksiniz.

Sizlerin kurmuş olduğunuz forum sayfanızda ne kadar üye aktif olarak bulunur ise o kadar derece de forum sayfanızın popülerlik derecesi artar.

Buda Google sayfasına aranan konunun sizlerin forum sayfasını en üst seviyeye çıkmasını sağlayacaktır. Buda daha fazla kişinin sizlerin forum sayfanıza üye olmasını sağlar.

Google dünyanın en büyük arama motoru platformumun başında yer alıyor. Bu platformun içinde yer almanız sizin başarılı olduğunuzu gösterir.

Forum Sayfası Kullanmanın Faydaları

Forum sayfaları kullanmanın başlıca faydası size yararlı bir bilginin aktarımı ve paylaşımının sağlanmış olmasıdır.

Kullanıcının daha fazla detaylı bilgilere sahip olmasını sağlar. İnternetin hızla gelişmesiyle birlikte forum kullanıcı sayısı günden gününde artış belirlendi.

Bunu son 20 yıl olarak baz alırsak aktif olarak kullananların sayısının azaldığını görüyoruz. Bunun başlıca nedeni Facebook adı altında ki uygulamadır.

Facebook tek bir konuyu tek ağ altında topladığı için forum sitelerine ilgi azalmıştır. Şunu unutmayalım. İnternetin hayatımıza girmeden önce ki yıllar araştırmalarımızı kitaplar, ansiklopediler tarafından yapıyorduk.

Bu hala devam ediyor. Aynı şekilde de forum siteleri devam etmektedir. Forum siteleri bilgi alışverişinde önemli yere sahiptir.

Selçuk Softa