Yapay Zeka İhracatına Düzenleme

Yapay Zeka İhracatına Düzenleme

Yapay Zeka İhracatına Düzenleme

Çinli teknoloji grubu güçlü teknoloji ile ilgili Huawei’ye karşı yaptırımların ardından Washington, Çin ile olan çatışmada bir sonraki adımı atıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Yapay Zeka (AI) yazılımının ihracatına ilişkin düzenlemelerini sıkılaştırıyor. Yeni tedbirler, uydu görüntülerinin (jeo-uzamsal görüntülerin) işlenmesi için belirli programları dışa aktarma lisansının Pazartesi gününden itibaren sağlanmasını gerektiriyor.

Bu tür yazılımlar, sivil ve askeri uygulamalarda otomatik hedef edinimi için sensörler, dronlar ve uydular tarafından kullanılabilir. Yönetmelik, komşu ülke Kanada için istisnalar öngörmektedir.

 

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi düşünce kuruluşu teknoloji uzmanı James Lewis, “Bu, Amerikan şirketlerinin Çinlilerin ordularına hizmet edebilecek daha iyi AI ürünleri üretmelerine yardımcı olmasını önlemektir.” Dedi.

Endüstrinin düzenlemelere uymaktan kurtulabileceğini tahmin etti çünkü önemli ölçüde daha kapsamlı kontroller beklediler. 2018’de kabul edilen bir yasa, ABD Ticaret Bakanlığı’na Çin gibi rakiplere anahtar teknolojilerin ihracatını kontrol etmek için düzenlemeler geliştirmesi talimatını veriyor.

Yapay Zeka İhracatına Düzenleme

“Sırları çalacak” Yeni düzenleme, Washington’un dünyanın ikinci büyük ekonomisiyle başa çıkmak için attığı bir dizi adımı izliyor. ABD hükümeti Çinli teknoloji şirketlerinin ABD’de iş yapmalarını zaten kısıtladı. Başarılı akıllı telefon üreticisi ve ağ tedarikçisi Huawei‘ye karşı uluslararası alanda bile hareket ediyor.

 

Donald Trump’ın güvenlik danışmanı Robert O’Brien geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık ve Federal Almanya Cumhuriyeti’ni Huawei’yi 5G ağından hariç tutmaları konusunda uyardı. O’Brien, İngiliz istihbaratına atıfta bulunarak, ister nükleer sır olsun ister MI6 veya MI5 sır olsun, sadece ulusal sırları çalacaklar. “İngiltere’nin Huawei’yi ekonomik bir konu olarak görmesi bizim için şok edici. Ulusal güvenlik hakkında bir karardır. ”

 

Uzmanlar bu teknoloji çatışmasının Huawei ve diğerlerine karşı yıllar veya on yıllar almasını bekliyor. Siyaset bilimci Ian Bremmer, F.A.Z. Ocak 2018’de iki güç arasındaki teknolojik soğuk savaş. Bremmer o sırada “Bazı konuşma teknolojisi büyük bölen çizgidir – ve dolayısıyla gerilimlerin deşarj olma olasılığı en yüksek olan alan,” diyor.

Selçuk Softa