Google Adwords

Google Adwords
google-adwords

Google Adwords Nedir Nasıl Yapılır?

İnsanlar günümüzde merak ettiği ve ihtiyacı olan her bilgiyi arama motorlarına yazarak bulabiliyor. Kullanıcıların kelimeler ile yaptığı aramalara cevap veren bir çeşit yazımsal reklam işlemine Adwords denir.

Kurulduğu ilk dönemde küçük çaplı şirketlerin internet reklamları için tercih edilirken günümüzde büyük ve uluslararası şirketler kullanmaktadır.

Adwords kullanım sistemi işletmelere arama motorlarında reklam verme fırsatını sunar. Uygun fiyatlarda geniş kitlelere ürün tanıtımı yapabilirsiniz.

Ayrıca reklam vermenin en hızlı yöntemidir. İşletmelerin ürününü arayan kullanıcılara ve geniş müşteri kitlesine kısa sürede ulaşmayı sağlar.

reklam

Herhangi bir ürün ve konu hakkında farklı algoritmalar bulunsa da uygun anahtar kelime kullandığınız sürece şirketinizin ürünü ilk olarak kullanıcının karşısına çıkar.

Anahtar kelime kullanımı Adwords çalışma sisteminin yapı taşını oluşturur.

Google Adwords Eğitimi

Adwords eğitimi programı kapsamında etkili ve doğru Adwords oluşturmanıza yarayan ve sertifikalı bir eğitim sürecidir.

Eğitim için gerekli olanlar ise internet ve herhangi bir akıllı cihazdır. Adwords eğitimi genellikle bir ay sürmektedir. Bir aylık program içerisinde kendinize yüksek paralar kazanabileceğiniz geniş müşteri kitlesi bulunan bir iş bulmuş olursunuz.

Google Adwords
google-adwords-nedir

Dijital pazarlama alanında çok büyük öneme sahip olan Adwords doğru ve etkin şekilde uygulanırsa geri kazanım sağlar. Bu nedenle temel eğitimleri zamanında ve doğru almalısınız.

Eğitime, dijital pazarda ürün pazarlamak isteyenler, web ajanslarında çalışmak isteyenler ve kurumların pazarlama departmanlarında çalışmak isteyenler katılabilir.

Sertifika uluslararası alanlarda geçerlidir. Sertifikayı almaya hak kazandıktan sonra belirli dönemlerde eğitimlere devam ederek bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Google Adwords Nasıl Yapılır?

Adwords yapımı üç aşamada gerçekleştirilir. İlk olarak bir Adwords hesabı oluşturulmalıdır. Oluşturulan hesaba üyelik bilgileri girilir ve hesap aktif hale getirilir.

Üyelik bilgilerinin doğru ve eksiksiz girilmesi önemlidir. İkinci adım olarak doğru ve etkili anahtar kullanımı yapılır.

Anahtarlar 1- 10 arası kalite derecesine göre ayrılır. Kaliteli Adwords anahtarı arama motorunda ilk sırada yer alacağı için çok önemlidir.

Üçüncü adım için bütçe ayarlaması gerekir. Bütçe konusunda rahat davranabilirsiniz. Firma olarak ya da kişisel olarak ayırmış olduğunuz reklam bütçeniz üzerinden değerlendirme yapabilirsiniz.

Adwords hesabınız üzerine bütçenizi yazarak kaydetmeniz gerekir. Tıklama başına maliyet bunun üzerinden yapılmaktadır.

Tıklanma maliyetini yüksek tutmanız reklam gelirlerinizin artmasını sağlar. Bütçe değişikliği zamanla  değiştirilebilen bir adımdır.

Adwords kullanımı iş dünyasında istediğiniz noktaya kısa sürede ulaşmanızın en önemli yöntemlerinden birsidir.

Bu nedenle özellikle ürün satışı yapıyorsanız etkili Adwords yapmalısınız.

Adwords Modelleri Nelerdir?

Adwords modelleri dünya genelinde kullanılan uygulamalardır. Şirket olarak sektörde kendinizi nerede görmek istiyorsanız amacınıza yönelik modelleri tercih etmelisiniz.

Arama Ağı Reklamı: Arama motorlarında kelime ile yazılan anahtarları içeren Adwords modelidir. Kelime dışındaki simgeleri kabul etmez.

Yazı ile reklam verme yöntemlerinin en etkilisidir. Farklı ağlar üzerinden aynı reklamı gösterebilirsiniz.

Bu yöntem de kısa sürede geniş müşteri kitlesine ulaşmanızı ve hedef nüfusu artırmanızı sağlar.

Görüntülü Reklam: Ürünlerin ve şirketlerin görüntülerinin belirli ölçülerde gösterildiği ve genellikle ekranın altında ve köşelerinde çıkan reklamlardır.

Belirli boyutun üzerine çıkmasına izin verilmez. Boyut büyüdükçe reklam maliyeti yükselir.

Video Reklamlar: Ürün tanıtımını yapan ve anahtar girildiğinde arama motorunda kullanıcının karşısına çıkan kısa süreli videolardır.

Videonun süresi Adwords bütçesine uygun olarak belirlenir. Uzun süren videoların tıklanma maliyeti yüksektir.

Uygulama Reklamları: Web sitesi uygulamaları ve mobil uygulamaların tanıtımı için kullanılır. Özellikle web  tasarımı ajansları tarafından en çok kullanılan yöntemlerden birisidir.

Adwords modelleri yaptığınız işe uygun olmak zorundadır. Ürün ve tanıtım yöntemi uyum içinde olmazsa istenilen başarıya ulaşılamaz.

Kazanç sağlamak ve olumlu geri dönüş almak için etkili model seçmeye özen gösteriniz. Model seçmekte sorun yaşıyorsanız web danışmanlarının fikrini alabilirsiniz.

Adwords Çalışma Sistemi Nasıldır?

Adwords çalışma sistemi bazı kriterleri içerir. Reklam veren müşterinin belirlediği anahtar kelime, herbir anahtar kelime için belirlenmiş tıklanma maliyeti ve reklam sıralamasıdır.

Aynı anahtar kelimeyi kullanan firmalar olabilir. Bu durumda anahtar kelimelerinin öncelik sırasını tıklanma maliyeti için belirlenmiş üst sınır belirler.

Son olarak Google reklam sıralaması devreye girer. Sıralama yapılırken Google ürün ve anahtar kelime ilişkisini sorgular.

Son olarak kalite skoruna bakılır. Ürün ve anahtar arasında bulunan bağ kalite skorunu etkiler.

Sistem olarak bakıldığında karmaşık bir çalışma sistemi olduğu düşünülür. Ancak Adwords kullanımı dijital pazarda yüksek miktarlar kazanmanıza olanak sağlar.

İstediğiniz noktaya ulaşmak ve gelir elde etmek için Adwords kullanımını anlamanız önemlidir.

Adwords Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğru ve etkili bir Adwords kullanımı için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler;

  • İlk olarak kimlere ulaşmak istediğinizi ve müşteri kitlenizi belirlemelisiniz.
  • Adwords kullanmaktaki amacınızın ne olduğunu doğru saptamalı ve bu amaca yönelik içerikler üretmelisiniz.
  • Ürününüz ve kullandığınız Adwords reklam türünün birbiri ile uyum içinde olmasını sağlamalısınız.
  • Anahtar kelimeler reklamı tetikleyen kodlar konumundadır. Bu nedenle doğru ve pozitif anahtar kullanmaya özen gösteriniz.
  • Dönüşümleri izlemeyi ve Adwords sisteminin tüm mobil cihazlar ile uyumlu olup olmadığını dikkate alın.

Sıraladığımız bu kriterler kısa sürede arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

Bunlarla birlikte, web sitesi hızı, test etme ve analiz kullanmayı da yapabilirsiniz. Adwords sisteminin en önemli özelliği sizi arama motorunda ilk sıraya çıkarmaktadır.

Bu nedenle gereken önemi göstermeniz gerekir.

Adwords Etkinliğinin Artırılması İçin Neler Yapılmalıdır?

Reklam verme sitemi olarak görülsede Adwords etkinliği çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

Reklamların ne kadar sayıda izlendiği, tıklanma oranı, site içerisine kaç kez giriş yapıldığı ve kullanıcıların site içerisinde ne kadar süre kaldığını size gösteren bir faktördür.

Müşteri kitlenizi en doğal haliyle görmenize imkân tanır. Firma olarak hangi noktada bulunduğunuzu ve ne kadar etkili bir çalışma prensibine sahip olduğunuzu size sunar.

Adwords etkinliğini artırmak için ilk olarak Google ödüllü ürünler sistemine girmeniz gerekir. Anahtar kelimeler kullanıldığında ürününüz ödüllü ürünlerin içindeyse Adwords daha etkili şekilde çalışır.

Tıklanma maliyetlerini en üst sınırda tutmanız da Adwords etkinliğini kısa sürede artıran önemli bir faktördür.

Reklam yöntemlerini farklı farklı seçmeniz gerekir. Kullanılan reklam yöntemini test etmeniz de etkin bir artış sağlar.

Test sonuçlarının istenilen düzeye ulaşmadığı durumlarda tekrar başa dönmenizi tavsiye ederiz.

Adwords Fiyatları

Adwords fiyatları belirlenirken baz alınan bazı detaylar vardır.

Anahtar kelimenin kalitesi, reklam yapılan ürününü alandaki rekabet seviyesi, kur farkı, o dönemdeki Adwords fiyat sistemi, oluşturulan Adwords hesabının düzenli takip edilmesi ve güncellenmesi kriterleri baz alınır.

Reklam yönteminin türüne göre farklı fiyatlandırma yapılır. Her reklam kanalının fiyatlandırması farklı olacaktır.

Gereken bütçeyi ayırmadan önce hangi kanalda yer alacağınızı belirlemeniz gereklidir. Zaman içerisinde tıklanma ve geri dönüş durumuna göre bütçenizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Dönem dönem uygulanan kampanyaları yakından takip ederseniz en uygun fiyata Adwords reklamını yaptırabilirsiniz.

Şirketlerin Adwords kazanımları çok yüksek miktarlardadır. Sizlerde dijital pazardaki paydan faydalanmak isterseniz Adwords bütçenizi geniş tutmanız tavsiye edilir.

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.