WordPress Seo İşlemleri

Wordpress Seo İşlemleri
wordpress-seo-islemleri

WordPress Seo İşlemleri

WordPress SEO çalışmaları gerçekleştirildiği zaman muhteşem bir dizayna sahip olan wordpress’inizin arama motorlarında ön plana çıkması kolaylaşır. Arama motorları bir internet sitesinin tasarımı veya görsel unsurlarıyla ilgilenmez.

İnternet siteleri arasında sıralama yaparken belirledikleri kriterler ve çalışma gösteren algoritmaları söz konusudur.

Arama motorlarının 200’den fazla kriteri olduğu bilinmektedir. Bu kriterlere dikkat edildiği zaman iyi bir internet sitesinin meydana geleceği unutulmamalıdır.

Arama motorlarının temel amacı internet sitenizi kullanıcı dostu hale getirerek kendi kullanıcıların kısa süre içerisinde en güvenilir ve en düzgün internet sitesine erişimini sağlamaktır.

Arama Motorlarında Dikkat Çekme Yolları

Oluşturduğunuz internet sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi gerçekleştirilen tasarım veya oluşturduğunuz içerikten ibaret değildir.

Başarılı olabilmek adına gerçekleştirmiş olduğunuz emeklerin bilinçli bir şekilde yapılması hem daha az zaman kaybetmenizi sağlar hem de uğraşınızı neye odaklayacağınızı bildiğiniz için fazla zorlanmadan iyi bir sıralama elde edebilmenize yardımcı olur.

Arama motorlarında dikkat çekebilmeniz için gerekli olan adım SEO adı verilen tekniktir. SEO çalışmaları, ücret ödemenize ihtiyaç duymadan internet sitenizin kalitesini artırmayı hedefleyen çalışmalara verilen addır.

Bu süreç birden fazla aşamadan oluşup oldukça fazla işlem gerektirmektedir. Bu nedenle SEO çalışmalarına başlarken sürecin yoğun geçeceğinin farkında olmanız gerekmektedir.

WordPress Seo İşlemleri

WordPress’te SEO Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

WordPress SEO çalışmalarına başlarken başlangıçta yapmanız gereken şey URL’nizi düzenleme adımıdır. URL adresinizi düzenlerken sitenizin “www” ile mi başlayacağına yoksa “www” olmadan mı başlayacağına karar vermeniz gerekmektedir.

Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra hiçbir işlem yapmasanız dahi diğer URL’nin yazılması durumunda da sitenize yönlendirme yapılacaktır. Geçici yönlendirme işlemini kalıcı hale getirmeniz gerekmektedir.

Bu işlem WordPress’te 301 yönlendirmesi olarak anılmaktadır. Gerekli kodlara yer vermeniz halinde yönlendirme gerçekleşecektir. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman SEO açısından avantajlı pozisyona geçersiniz.

WordPress SEO çalışmaları esnasında kullanıcılarının kendi internet sitelerini arama motorlarında görüntülenmeye kapatma imkanı da sağlamaktadır.

 

Bu özelliğin konulma amacı kesinlikle site içerisinde SEO çalışmalarının gerçekleştiği esnada kullanıcıların ziyaretine açık olmamanın daha avantajlı sonuç doğurmasından kaynaklanmaktadır.

Sitenizi tam olarak hazır hissetmediğiniz sürece siteniz arama motorları üzerinden erişime kapalı tutulacaktır.

Sitenizi erişime kapattıktan sonra bu özelliği tekrar aktif hale getirmezseniz ziyaretçi trafiği zamanla azalım gösterecektir.

Bu özelliği admin paneline girerek ayarlardan okuma sekmesine giderek ayarlayabilirsiniz. Sitenizi aktif hale getirmek bu sitenin arama motorlarında görüntülenebilmesini sağlamaktadır.

WordPress SEO çalışmalarının bir diğer adımı ise internet sitenizde yer alacak URL yapılarının SEO uyumlu halde olmasıdır.

WordPress’te bir hesap oluşturduğunuz zaman URL’leriniz sayı ve işaretlerden oluşacak şekilde düzenlenmektedir.

Bu URL yapısı internet sitenizin arama motorlarında sıralamalarda alt seviyede yer almasına neden olmaktadır.

Özellikle Google, internet sitelerinin URL’lerine oldukça önem vermektedir. Bu nedenle URL üzerinde oluşturduğunuz içeriklerin anahtar kelimelerine yer verilmesi gerekmektedir.

Oluşturulması gereken URL’ler sayı ve işaretlerden değil, önemli kelimelerden olmalıdır. WordPress’te admin paneline girerek kalıcı bağlantı ayarlarından özel yapı seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Bu kısma “/%postname%/” yazmanız halinde URL’leriniz arama motorlarının değer verdiği URL’ler haline gelecektir.

WordPress SEO’da Kullanılan SEO Eklentileri WordPress Seo İşlemleri

WordPress SEO eklentileri, SEO çalışmaları yapılırken kullanmanız gereken araçlardır. Bu araçlarla tek başınıza düzenlemeye yetişemeyeceğiniz birçok nokta eklentiler ile otomatik olarak sizin adınıza gerçekleştirilmektedir.

Kullanılan eklenti sitenizde SEO açısından uyumsuz olan noktaları size göstererek bunları nasıl düzelteceğiniz hakkında bilgileri de belirtmektedir.

İnternet sitenizin sayfalarında yer alan içeriklerin başlıkları, bu başlıklarda kullanacağınız açıklamalar ve anahtar kelimelerin kullanımı gibi birçok noktaya dikkat ederek bunların nasıl düzeltileceği hususunda yardımcı olacak noktalar göstermektedir.

Sitenizde böyle bir eklenti kullanmanız durumunda SEO çalışmalarına vakıf olmasanız dahi yapmanız gerekenleri gözlemleyebilirsiniz.

WordPress SEO İşlemleri Çalışmalarında Site Haritası Kullanımı

WordPress SEO çalışması yapmak istiyorsanız site haritası kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Site haritasında sitenizde yer alan bütün içerikler arama motorlarına bildirilmektedir.

Site haritasının uzantısı da bu işlem gerçekleştirilirken oldukça önem arz eden bir işlemdir. “.xml” uzantısı site haritanızın en hızlı şekilde açılmasını sağlamaktadır.

Sitede yer alan sayfalar ve bu sayfalarda yer alan içerikler bu uzantıya sahip site haritası sayesinde arama motorlarında gözlemlenebilir hale gelecektir.

Sitenizin haritasını oluşturabilmek adına WordPress eklentileri kullanabileceğiniz gibi arama motorlarının özel olarak ürettiği sitemap eklentilerini kullanabilirsiniz.

Sitenizde kullanmış olduğunuz eklentilerin sayısına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü internet sitenizde yer alan eklentilerin sayısal olarak fazla olması sitenizin geç açılmasına dahi sebep olmaktadır.

WordPress SEO çalışmalarına dikkat ederseniz amacın sitenize yük bindirmemesini sağlamaktır.

Arama Motorlarına Kayıt Edilen Bloglar

WordPress SEO çalışması gerçekleştiriyorsanız bu işlemler arasında en önemli olan blogunuzu arama motorlarına kaydetmeniz gerektiğidir.

Bunun için yapmanız gereken tek şey arama motorlarında kullanabileceğiniz bir hesaba sahip olmanızdır.

Google, Search Console ile internette site sahibi olan kişilerin internet siteleri ile alakalı bilgiler elde edebilmesi için raporlar oluşturmaktadır.

Bu raporlar genellikle aylık analizler şeklinde gerçekleştirilmektedir. Search Console’a giriş yaptığınız zaman ekranınızda “Özellik Ekle” butonu olduğunu göreceksiniz.

Bu butona tıklamanız durumunda internet sitenizin veya blogunuzun adresini yazabilirsiniz.

Bu adresi ekledikten sonra karşınıza bir sayfa açılacaktır ve üst tarafta “Alternatif Yöntemler” adlı bir sekme görüntüleyeceksiniz.

Bu sekmede yer alan HTML Dosyası yükleme opsiyonunu işaretlemeniz durumunda bilgisayarınıza bir dosya indirildiğini görüntüleyeceksiniz.

WordPress SEO çalışmalarından bir adım olan bu adımı gerçekleştirirken bu sekmeyi kapatmadan yeni bir sekme açın.

Açtığınız sekmeden sitenizin cPaneline giriş yaparak Dosya Yöneticisi’ne erişim sağlayın.

Dosya Yöneticisi’ne erişim sağladığınız zaman pop-up olarak bir pencerenin otomatik olarak açıldığını göreceksiniz.

Bu pencerede yer alan GO butonunu işaretleyin. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra açılan ekranda “Yükle” butonuna basın.

“Yükle” butonuna tıkladıktan sonra dosya seçebilmeniz için bir pencere açılacaktır. Açılan pencerede indirmiş olduğunuz dosyayı bulun ve işaretleyin.

İşaretleme işlemini gerçekleştirdiğinizde yükleme başlayacaktır. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra ekranda yer alan “Şuraya git…” ifadesinin kullanıldığı linke tıklayarak dosya yöneticisine geri dönün.

Bu ekranın sağ kısmında “google…” ifadesinin kullanıldığı bir dosya mevcutsa yükleme işleminiz başarı ile sonuçlanmıştır.

Bu aşama tamamlandıktan sonra Google Search Console ile doğrulama işlemini gerçekleştirin.

Doğrulama işlemi başarı ile tamamlanırsa “Tebrikler…” ibaresi ile başlayan bir bildirim göreceksiniz. Bu işlem tamamlandığında WordPress SEO çalışması için önemli bir adım attığınızı bilmeniz gerekmektedir.

İçerikleriniz SEO Uyumlu Olsun

Arama motorlarının optimizasyon kriterleri sıralandığı zaman en önemli adımlardan birinin de sitede yer alan içeriklerin SEO uyumlu olarak hazırlanmış olması gerektiği görülmektedir.

Arama motorlarında standart bir kullanıcının oluşturmuş olduğunuz içeriği nasıl aratacağını terimler ile içeriğe yedirirseniz sıralama olarak birçok rakibinizi devre dışı bırakabilirsiniz.

WordPress SEO çalışmalarından en etkili sonuç doğuran SEO uyumlu içerik yazma hususu Google başta olmak üzere bütün arama motorlarının dikkat ettiği bir husustur.

Bu tarz arama motorları internet hizmeti esnasında tamamen kullanıcı bazlı düşünmektedir.

Kullanıcılarının yaşamış oldukları deneyimleri en kaliteli hale getirmek ve en kısa süre içerisinde en doğru olana ulaştırabilmek arama motorları için önem arz etmektedir.

Bu nedenle arama motorları içerik görüntülerken bu içeriklerde yer alması gereken kriterler belirlemiştir.

Bu kriterlere uyumlu bir şekilde içerik hazırladığınız zaman site içi SEO çalışmasını başarı ile gerçekleştirdiğinizden söz edilebilir.

Site içi SEO kurallarına hakim olamamaktan şikayetçiyseniz WordPress SEO eklentilerinin bu noktada yardımcınız olacağını unutmamalısınız.

Bu eklentilerden kullanmanız halinde içeriğinizde yer alan unsurlar titizlikle gözden geçirilecek, düzeltilmesi gereken noktalar size gösterilecektir.

Eklentiler, içerikte kullanacağınız ana anahtar kelime hakkında bir tarama gerçekleştirerek bu kelimenin aylık aratılma hacmini görüntüleyebilmenizi sağlamaktadır.

Aynı zamanda kelimenin yazı ile uyumunu ve SEO analizini de gerçekleştiren bu eklentiler, site içi SEO çalışması esnasında yardımcınız olacaktır.

Eklenti, anahtar kelime olarak belirlediğiniz kelimenin içerikte ne kadar sıklıkla kullanıldığını ve başlığın çarpıcı bir hal alıp almadığını gözlemleyebilme imkanı sunmaktadır.

Bir içerik metninde anahtar kelimenin yoğun olarak kullanılması ve bu anahtar kelimenin ek alarak kullanılması arama motorlarının örümcekleri tarafından olumlu sinyallerle karşılaşmaktadır.

Bu nedenle içeriğinizde yer alan anahtar kelimenin sıklığı WordPress SEO çalışmaları sırasında sizin için önemli bir noktaya ulaşacaktır.

İçeriğin Etiketlenmesi ile SEO Bağlantısı

WordPress SEO çalışması yaparken siteniz içerisinde oluşturmuş olduğunuz içeriklerin kategorilerine ve bu içeriklerde kullanılacak etiketlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sitenizde yer alan kategorilerin isimlerini içeriklerinizde etiket olarak kullanmanız halinde arama motorları kopyalama işlemi yaptığınızı düşünerek internet sitenizin sıralamasını oldukça gerilere bırakacaktır.

WordPress’te kendi sitenizi veya blogunuzu oluştururken bu tarz işlemlerin arama motorları tarafından indexlenmemeleri hususunda ayarlama yapmanız gerekmektedir.

Eklentilerde kullanılmakta olan “Noindex” fonksiyonu, bu tarz problemleri çözüme kavuşturmaktadır. Bu işlemi gerçekleştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız kategorilerinize ve etiketlerinize aynı ismi vermeyerek büyük bir hatadan dönebilirsiniz.

WordPress SEO çalışmalarında deneyime sahip olmayan kişiler genellikle etiketleme yaparken kategori başlıklarını umursamadan bu işlemi gerçekleştirmektedir.

Bu noktalara dikkat etmemeniz arama motorları bünyesinde “kopyacı siteler” olarak nitelendirilmenize ve kullanıcılardan uzak tutulmanıza neden olur.

Site içi Linklerle Yönlendirme Yapma

WordPress SEO çalışmalarından biri de oluşturduğunuz içeriklerin arasında sitenizde yer alan diğer içeriklere de yer vermenizdir.

Bu işlem genellikle site dışı SEO çalışmaları yapılırken kullanılan bir işlemdir; fakat aynı işlemi site içinde de tekrarlamanız sıralamanızın değişmesini sağlayacaktır.

Bu işlemi yapabilmek için oluşturduğunuz blogun veya internet sitesinin bir yazı dizisi olduğunu düşünün.

Yazı dizilerini birbiriyle bağlantılı hale getirirseniz hem konu bulmakta zorluk çekmezsiniz hem de site içi link yönlendirmesi ile sitenizin arama motorları tarafından dikkate değer olarak nitelendirilmesini sağlarsınız.

Yazmış olduğunuz bu yazı dizisindeki yazıların sayısı ne kadar artış gösterirse başarıya ulaşma olasılığınız da bu noktada artış gösterecektir.

Bu işlemi günümüzde en iyi gerçekleştiren internet sitesi şüphesiz ki Vikipedi’dir.

Siz de Vikipedi gibi alanında en kaliteli bilgileri içerdiğine inanılan bir internet sitesi olmak istiyorsanız bu işlemi sıklıkla tekrarlamanız gerektiğini unutmayın.

İçerik Eklerken Belirli Bir Standart Yakalamak

WordPress SEO çalışmalarından biri de blogunuzda veya internet sitenizde yer alacak içeriklerin belirli aralıklarla siteye eklenmesi gerektiğidir.

Arama motorları düzensiz bir grafik çizen içerik üreticilerini pek sevmemektedir. Onlar için önemli olan belirli bir düzene sahip, sıklıkla ve aralıkla içerik ekleyen üreticilerdir.

Süreklilik ile birlikte internet sitenizin organik trafik akışı artış göstereceği için ve bu süreklilik zamanla kemik kitle oluşumunu sağlayacağı için içerik ekleme işlemini büyük bir sabırla ve sürekli olarak gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Arama motorları bir internet sitesinde farklı kategorilerin oluşmasını sevdiği gibi bu kategorilerde benzer içeriklerin yer almasını da sevmektedir.

Aynı kategori içerisinde yaşanan konu değişiklikleri ilerleyen zamanlarda sıralamanıza eksi olarak yansıyacaktır.

Site Dışı SEO Çalışmasına Özen Gösterin

WordPress SEO çalışması gerçekleştiriyorsanız backlinklerin sizin için önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Backlink, başka bir siteden elde etmiş olduğunuz linklerle bağlantı geçişi sağlama işlemine verilen addır.

Sitenize eklemiş olduğunuz backlinkler, başlangıç aşamasında “nofollow” olarak düzenlenmezse SEO puanınızın linkini almış olduğunuz internet sitesine aktarılmasına neden olacaktır.

Alınan backlinkler ile verilen backlinklerin sayısı arasında yaşanacak dengesizlikler arama motorlarında yer alan sıralamanızın düşmesine sebep olacaktır.

Bu nedenle bu link işlemlerini dengede tutmanız büyük önem taşımaktadır. WordPress SEO çalışması sayesinde dış linklerinizi nofollow hale getirerek SEO puanınızın düşmesini engelleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşım Butonlarını Sitenize Ekleyin

Sosyal medya platformlarında yer alan profiller internet sitelerinin daha fazla tıklanmasını sağlamaktadır.

WordPress SEO çalışmalarında sosyal medya platformlarını kullanmanız oldukça önem arz etmektedir.

İnternet sitenizde yer alan sosyal medya paylaşım butonları, içeriğinizin bu tarz sitelerde de paylaşılmasını sağlamaktadır.

İletişim amacı ile kullanılan Whatsapp, Telegram vb. uygulamalarda da internet sitenizin paylaşılabilmesini sağlamalısınız.

Bu tarz uygulamalarda paylaşılabilir niteliklere sahip olan internet sitelerinde daha fazla organik trafik akışı olduğu bilinmektedir.

Bu trafik akışını sağlayabilmek maksadı ile eklentileri muhakkak site içeriğinde kullanın.

Uzun ve Kaliteli İçerikler Üreterek Arama Motorlarının Dikkatini Çekin

WordPress SEO çalışmaları arasında içerik üreticilerinin en çok dikkat etmesi gereken nokta oluşturdukları içeriklerin uzun ve kaliteli içerikler olmasını sağlamaktır.

Google gibi büyük arama motorlarının içerik üreticilerinden aradıkları en önemli unsur oluşturdukları içeriklerin anahtar kelime kullanılarak en az 2000 kelime uzunluğunda olmasını sağlamaktır.

Google’ın arama sonucunda gösterilen ilk sayfalarına bakarsanız genellikle uzun içeriklerin daha fazla dikkat çektiğini görmeniz gerekir.

WordPress Seo İşlemleri

Uzun ve kaliteli içerik üretmeniz durumunda internet sitenizin de kaliteli olduğu düşünülmektedir.

WordPress SEO çalışmaları esnasında uzun içerikler oluşturduğunuz zaman birden fazla anahtar kelime kullanabilme imkanınızın da söz konusu olduğunu görürsünüz.

Kullanılan anahtar kelimeler artış gösterdiği zaman sitenizi ziyaret edecek kullanıcıların da artış gösterdiğini bilmeniz gerekir. WordPress Seo İşlemleri.

Bu kullanıcılar internet sitenizde ne kadar fazla zaman geçirirse ve etkileşime girerse arama motorlarında yer alan sıralamanız da bu doğrultuda değişim gösterecektir.

SEO Çalışmalarının En Önemlisi: Site Hızı

WordPress SEO çalışmaları arasında en dikkat çeken nokta site hızınızın yüksek tutulmasını sağlamaktır. Arama motorları, internet sitenizin ziyaret esnasında 3 saniye gibi bir zaman diliminde açılmasına dikkat etmektedir.

Bir internet sitesi 3 saniyeden az süre içerisinde açılırsa bu internet sitesinin oldukça kaliteli olduğu kabul edilmektedir.

WordPress Seo İşlemleri için Site hızınızı artırabilmek için iyi bir hosting firması ile çalışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kullanılan hosting firması SEO için önem arz etmese de internet sitenizin açılış hızını etkileyeceği için dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

Sitenizde gerekli olan hızlandırma faaliyetleri gerçekleştirilirse arama motorlarında gerçekleştirilen arama sonucunda ön plana çıkacağınızı unutmamalısınız.

Tema Seçiminin Önemi WordPress Seo İşlemleri

WordPress SEO çalışmalarında önemli olan faktörlerden biri de sitenizin temasını iyi bir şekilde belirlemeniz gerektiğidir.

İnternet sitenizin arama motorlarında önemli sıralarda yer alabilmesini sağlamak için muhakkak sitenizi mobil cihazlara duyarlı hale getirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Mobil cihazlarla uyumlu bir şekilde tasarlanan internet siteleri arama motorlarında kullanıcı dostu olarak nitelendirilmektedir.

Tasarım sürecinde dikkat etmeniz gereken tek nokta sayfanın açılış hızını etkileyecek ağırlıkta olmasını önlemektir.

Bunu önlediğiniz takdirde dilediğiniz tasarımı kullanabilirsiniz. Arama motorları için önemli olan noktanın tasarım ve dizayn olmadığını unutmamalı, oluşturduğunuz içeriklerin bu arama motorlarının bir sitede olmasını istediği kriterlere büyük ölçüde uyması gerektiğini bilmelisiniz.

WordPress SEO çalışmaları ile oluşturmuş olduğunuz içerikleri SEO uyumlu hale getirir, arama motorlarında dikkat çekmesini sağlarsınız. Böylelikle kaliteli içeriklerinizin hak ettiği sıralamayı almasını sağlarsınız.

Selçuk Softa