Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Analizi
Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Analizi

Web sayfalarının içeriğini özetleyen kilit kelime öbeğine anahtar kelime denir. Basit ve sıradan kelimeler olmaması gerekir. Karmaşık ve uzun yapıda olan kelimeler genellikle ziyaretçiler tarafından tercih edilmez.

Dijital pazarda pazarladığınız ürün karışık bir yapıya sahip olsa da ürünü mutlaka anlaşılabilir anahtarlar ile sunmalısınız. Bu anahtarlar analiz yapılarak seçilir.

Analizi uzman teknik ekipler yapmalıdır. Gereken sertifikaya sahipseniz kelime analizini sizler de yapabilirsiniz. Gereken analizler yapılarak site içeriği ile uyumlu olmak zorundadır.

Arama motorlarında sizin sitenizin içeriği ile ilgili sorgulama girildiğinde anahtar kelime sayesinde arama motoru sizin web sitenizi öncelikli olarak web ziyaretçilerinin karşısına çıkarır.

reklam

Bu işlemin olması ve arama motorunda ilk sıralarda yer alabilmek için doğru ve kaliteli kelimeler tercih etmeniz gerekir.

Anahtar kelime analizi yaparak doğru kelime seçebilirsiniz. Reklam gelirlerini önemli ölçüde artırmanızı ve aynı zamanda reklam giderlerinin kısa zamanda düşmesini sağlar.

Anahtar Kelime Analizi Avantajları Nelerdir?

Anahtar kelimeyi doğru seçmek site sahiplerine bazı avantajlar sağlar. Etkili kelime ile arama motorlarında organik bir sıralama yakalamanızı sağlar. Organik sıralamada yer almak rekabet için büyük avantaj demektir.

Web sitelerinin ilk sıralarda yer alması ve ziyaretçilerin karşısına kısa sürede çıkması genellikle uzun zaman alır. Ancak doğru anahtar kelime ile çok kısa sürede bu seviyeye ulaşabilirsiniz.

Web sitelerinden ve reklamlardan kazanmak için tıklanması gerekir. Tıklanma sayınızı kısa sürede arttırır ve web sitesi üzerinden elde ettiğiniz gelirin artmasını sağlar.

Ziyaretçilere zaman kazandıran bu kelimeler site içerisinde ziyaretçinin uzun süre kalmasını etkiler. Reklam hesaplarını daha iyi bir reklam kanalı haline getirir ve kalitesini artırır. Ürününüzü online pazarlama platformlarında üst sıralara taşımanıza katkı sağlar.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi yapmak dikkat ve özen isteyen bir  durumdur. İlk adım olarak anahtar kelime planlayıcısı kullanmanız gerekir.

Arama motorunun müşterileri için düzenlediği bu sistem analizin en önemli adımıdır.

İçerikler ile ilgili kullanılan kelimelerin istatistiğini görmenizi sağlar. Kullanım şekli, kullanım sayısı ve tercih edilen tüm kelimeleri sırayla karşınıza çıkarır.

Biraz uzun süren bir adım olsa da etkili sonuçlar alacağınızın garantisini sizlere veriyoruz. Kelime planlayıcısı web tasarım uzmanları tarafından kullanılırsa daha iyi sonuçlar verir.

İlgili eğitimi almış kişiler bazı değerleri daha iyi görülebilir. Web siteniz ile ilgili en doğru kelimeyi bulmanıza imkân tanır. İkinci olarak filtreleme yöntemine geçmelisiniz.

Seçmiş olduğunuz kelimeleri filtreleme yaparak bu kelimelerin daha önce kaç defa kullanıldığı, rekabet alanını ve metin için de kullanılıp kullanılmadığını filtre sayesinde öğrenebilirsiniz.

Filtreleme işleminden sonra ayırdığınız anahtarları arama motorundan sorgulatmalısınız. İlk sorgulamada basit kelimeleri aramanızı tavsiye ederiz. Karşınıza çıkan kelimelere göre fikir üretebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışmalarının en önemli adımı anahtar kelime analizi yapmaktır. Başarıyı sağlamak için uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Analiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  1. İlk olarak analiz yapan kişi sabırlı ve çok dikkatli olmalıdır. Aceleci davranmak basit ve etkisiz kelimelerin bulunmasına neden olur.
  2. En çok aranan kelimeler lisesinde bulunan ilk 100 kelimeden seçim yapmaktan korkmamalısınız.
  3. Müşteriyi, pazarlama yapılan ürünü ve hedefler çok iyi belirlenmelidir. Ürünü ve müşteriyi anlamadan yapılan analizler sizi yanlış sonuca götürebilir.
  4. Aynı sektörde var olan rakipleri ve bu rakiplerin kullandığı anahtar kelimeler çok iyi tespit edilmelidir.
  5. Teknolojinin sağladığı imkânlar yani search console, keywordtool ve kelime planlayıcıyı doğru kullanmak gerekir.
  6. İçeriğin içerisinde yer alan her sayfa için etkili ve en az üç anahtar kelime oluşturmaya dikkat edilmelidir.

Analiz için sıraladığımız kriterlere dikkat edilmez ise maalesef başarısız ve kalitesiz anahtar kelimeler ortaya çıkacaktır.

Bu durumda dijital pazarda istediğiniz noktaya ulaşmanızı ve büyümenizi engeller. Fark yaratmak ve akılda kalmak için insanların isteklerine ve ihtiyaçlarına hitap etmek zorundasınız.

Etkili web tasarımı için doğru anahtar kullanımı olmazsa olmaz bir etkendir.

Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Engellenmesi gereken ve site içerisinde mümkünse yer alınması istenilmeyen kelimelere denir.

Negatif kelimeler arama motorunda yer almak istediğiniz sırada olmanızı engeller. Kullanıcılar sitenizin içerisine erişim sağlamayabilir.

Kelime oluşturma sırasında negatif olarak belirlediklerinizi mutlaka engellemelisiniz.

Analiz işlemi tamamlandıktan sonra hemen engelleme yapmalısınız.

Rakiplerinizin negatif anahtar kelime olarak değerlendirdiği kelimeler ulaşma şansınız olabilir.

Biraz uzun süren bir işlem olsa da rakip analizinde mutlaka negatif kelimelere de yer vermenizi öneririz.

Anahtar Kelime Çeşitleri

Kısa ve uzun olmak üzere iki farklı kelime grubundan oluşmaktadır. Kısa anahtar kelimeler, kelimenin kavradığı boyut ve anlam kısadır.

Kısa anahtarların maliyeti daha düşüktür. Hızlı bir şekilde maliyetini çıkarır ve yüksek miktarlarda geri dönüş sağlar.

Arama motorlarında aranma hacmi ve ihtimali daha yüksektir.

Rekabet alanı yüksek olsa da özellikle yeni kurulmuş sayfalar için en doğru tercih kısa kelimeli kullanmaktır.

Uzun anahtar kelimeler hacim ve kavram olarak büyüktür. İnsanlar karmaşık ve anlaşılması güç kavramları asla tercih etmez.

Rekabet ortamları daha düşüktür.

Aylık maliyetleri kısa kelimelere göre iki kat daha fazladır. Genellikle karmaşık yapıda oldukları için ziyaretçiler tarafından çok az kullanılırlar.

Kullanılmayan anahtar kelime sahibine herhangi bir kazanç sağlamaz.

Hacim olarak sayfa içerisinde fazla yer aldığı için sayfa kalitesinde düşmeye neden olur.

Analiz Yapılan Anahtar Kelimeler Nerede Kullanılır?

Etkili analiz sonuçları tarafından belirlenen kelimeleri doğru yerde kullanmanız gerekir. Aksi halde analiz yaparken harcadığınız zaman ve para boşa gidebilir.

Öncelikle tespit edilen anahtar kelimeler site içerisinde yer alan metnin ilk yüz kelimesi içinde yer almalıdır.

Müşteri site içine girdiğinde ilk olarak anahtarı görebilmelidir.

Anahtar kelimenin yer alması gereken noktalar, sayfa başlığı, sayfanın URL’ si, sayfa içeriği ve metnin ana başlığında yer almalıdır.

Sıralamış olduğumuz bu yerler arama motorlarının baz aldığı ve önem verdiği noktalardır. Arama sonuçlarına göre açıklayıcı ve belirleyici özellikleri ortaya çıkabilir.

Doğru kullanım sonucunda yapmış olduğunuz analizin sonucu pekiştirebilirsiniz.

Kelime analizini kendiniz yaptığınız takdirde kullanım alanları için mutlaka bir uzmana danışabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Neden Önemlidir?

Arama motorları siteleri kullanıcılara sunarken aranan kelimeler ile site içeriklerinin birbiri ile optimize olmasını dikkate alır.

En çok aranan kelimeler tüm sayfaların içerisinde yer alsa da arama motorunun algoritmaları bu duruma hemen uyum sağlar.

Tıklanma sayısının artması, web sitesi gelirlerinin artması, tıklanma maliyetinin düşmesi, ziyaretçilerin uzun süre site içerisinde gezinmesi ve müşterilerin ihtiyaçlarına kısa sürede dönüş yapabilmek için analiz yapmanız gerekir.

Analiz yapabilmek için belirli bir teknik bilgiye ve beceriye ihtiyaç vardır.

Gerekli web tasarım eğitimini alan kişiler tarafından bilinçli olarak yapılan analiz sizi istediğiniz noktaya getirebilir.

Özellikle yeni kurmuş olduğunuz site için kesinlikle basit analizlere yönelmeyin.

Analiz maliyetlerini düşürmek adına yanlış sonuç veren uygulamaları ve ücretsiz uygulamaları kesinlikle denemeyiniz.

Bazı reklam siteleri çok düşük maliyette analiz yaptıklarına dair veriler sunmaktadır. Ancak bu verilerin yanlış olduğu kanıtlanmıştır.

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.