WordPress Nedir

WordPress Nedir
Wordpress Nedir?

WordPress Nedir?

Dış çevrede ve internette wordpress ismini duyduysanız ve her yerde WordPress olarak bahsedilse de, aslında bir Cms’dir. Yani Content Management System Türkçe çeviri olarak da İçerik Yönetim Sistemidir.

Daha da geniş bir anlatımla sizin bir web sitesi kurmanızı ve bu web sitesinde blog tarzı  e-ticaret mağaza tarzı bütün işleriniz çok kolay bir şekilde bir yönetim paneli kurarak yönetmenizi sağlayan bir script’tir.

Daha basit bir tanımı ise sizin bütün içeriğinizi yönetmenize yarar. Bu sistemler sayesinde yazılım bilmeseniz dahi bir web sitesi ya da blog kurabilir dakikalar içerisinde kolayca ayağa kaldırabilir ve ziyaretçilere içeriğini sunabilirsiniz.

WordPress Ücretli Mi?

WordPress için her hangi bir ücret ödenmez ve açık kodlu bir sistemdir. Bu sayede herkes içeriklerini düzenlemede kullanabilmektedir.

reklam

Kasım 2015 itibariyle dünyadaki web sitelerinin her 4 tanesinden biri WordPress kullanıyor.

Zamanla kullanım alanlarını genişleten ilk zamanki görsel tema kısımlarının günümüzde farklılık göstermekte olduğunu ve seçenek tercih alanlarının geniş kapsamlı olarak arttığı bir İçerik Yönetim Sistemidir.

Ayrıca diğer kullanılan yazılımlar arasında ise genellikle en fazla tercih edilen olmaktadırlar.

Bu özelliği sayesinde WordPress’e uygun ve  şaşırtıcı fonksiyonlu temalarla geliştirebiliyor. Tabi ki bu durum gözünüzü korkutmamalı.

WordPress ile kodlama bilgisi olmadan harikulade işler çıkarabilirsiniz.

Burada anlatılmak istenen şey WordPress’in internet dünyasında size tüm özgürlükleri tanıyor olması ve size rahat bir internet alışverişi sağlayıp, tüm ihtiyacınızı karşılayabilmek, birlikte hayatınızı kolaylaştırabilmektedir.

WordPress Nedir WordPress’in Geçmişi

WordPress’in hayata geçişi, 2003 yılında iki geliştirici olan Matt Mullenweg ve Mike Little, b2/cafeblog adındaki sonlanmış bir yazılımın üzerine yeni bir blog platformu inşa etmeye başlamasıyla ortaya koyulmuştur.

WordPress’in ilk sürümünü (WordPress 1.0) 2004 Ocak ayında yayınladılar. Bugün WordPress olarak tanıyıp kullandığımız zengin özellikler barındıran içerik yönetimi sisteminden oldukça farklı bir görünüme sahipti.

Fakat günümüzde kullandığımız, WordPress editörü, basit kurulum süreci, kullanıcı yönetim sistemi, yorum ve diğerleri gibi birikim özelliğine sahiptir.

2004 yılında atak göstererek harika bir değişim sergiledi. Günümüzde çoğu kişi gönüllü olmakla birlikte uzaktan çalışıyor.

WordPress Ne İçin Kullanılıyor?

Bir internet sitesi kurma mantığı şöyle işler; önce web siteniz için bir hosting ve domain alırsınız. Bu adımlar kuracağınız her türlü internet web sitesi için (e-ticaret, haber, blog, ilan vs.) aynı ve sabittir.

Wordpress Nedir?
WordPress ile Blog yazmak.

Hemen ardından ise aldığınız bu hosting ve domain üzerine sitenizi kurarsınız. Farklılık gösteren kesimi ise bu kısımdan sonra başlar.

Asıl olayımız bizi bu durumdan kurtaracak yazılım ise wordpress‘dir bu sayede sizden istenilen bu işlerin tamamını ortadan kaldırır.

WordPress Nedir WordPress Avantajları Nelerdir?

Size kodlama veya hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan sitenizi kurma ve yönetme olanağı sağlar.

Tıklamalar ile de sitenizi kurabilir ve yönetebilirsiniz. Bu iki adım her türlü farklı web site yönetimi için aynı ve ortak basamaklardır.

Site kurulumu için dünyada yüzlerce hatta binlerce farklı yöntem vardır.

İşte, wordpress’te onlardan sadece bir tanesidir. Her alanda rahatlıkla tercih edilen ve güvenilir uygulamasıyla kolay anlaşılır yapısıyla bu günümüzde her alanda karşımıza çıkmaktadır.

Fakat yüzlerce yöntem varmış, daha ne sistemler web siteleri yazılımlar vardır diye düşünmeyin çünkü günümüzde dünya üzerinde var olan tüm sitelerin (milyarlarcası, binlercesi) %30’una yakını wordpress alt yapısı ile  kurulmuştur.

Çoğunlukla ise 3’te 1’i ki bu rakamlar her geçen günler de artmaktadır.

WordPress internet devrimlerinin en büyüklerinden biridir.

Eski zamanlarda (wordpress doğmadan önce) internet işleri şahısların insanlığa veya topluma biraz fayda sağlamak için bir internet sitesi kuruyor bilgi birikimini, uzmanlığını insanlara ve topluma maddi bir amaç gütmeden paylaşmak isterlerdi.

WordPress Nedir. Fakat o zaman ya kodlama bilmeleri ya da kodlama bilen birine bu siteyi kurması için ücret belirli bir ödeme yapmaları gerekiyordu.

Wordpress’in Üretici Beyinlere Katkısı

Sonuç olarak bir işin teknik zorluğu ya da ücretleri insanların daima aklında büyük soru işareti yarattığı için de çoğu kişi bu hayalleri sadece kendi hayal dünyasın da düşünüp kalır ve hayata geçiremezdi.

Hayata geçmeyen her düşünce de bir bilginin topluma aktarılmamasından kaynaklanan bilgi yoksunluğuna ve teknolojik bakımdan ilerlememeye sebep olmaktaydı.

Yani, WordPress’in de devrim yarattığı nokta iste tam olarak bu kısım oldu.

Şimdi tüm bu teknik zorluğu veya site kurmak için insanların başkalarına ücret ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırması.

Bu teknik zorluklar da ortadan kalkınca insanların kolaylıkla site kurması ile birlikte bilgi aktarımları ve internetteki bilgi paylaşımlarında zirve yapmaktadır.

Wordpress YouTube Benzerliği Var mı? 

Dolayısıyla wordpress’i, youtube’un yazımsal odaklı bilgi ve içerik üretme imkânı sunan bir versiyonu olarak da düşünebilirsiniz.

Bu şekilde kolay ve basit anlaşılabilir. İnternet ortamında bir video yayınlamak günümüzde çok daha basit denilebilir.

Hem zamandan tasarruf yapıp hem de her şeyin iki tuş ile yapılması ve bize yapmamız gerek tek şeyin videonuzu çekip youtube’a yüklemek olması kalıyor.

İşlem bu olunca da ortaya milyonlarca hatta milyarlarca görsel bilgi-içerik üretiminin çıkması ve bunların gitgide artması insanların üretim ticaret ve bilgi paylaşımına çok kolay bir şekilde erişmesi sizce de normal değil mi?

İşte wordpress’te yazılı bilgi üretiminin internet ortamında yer almasının aslında milyarlarca insana ve insan topluluğuna yararını anlatmakla bitiremeyiz.

WordPress’in adına aynı youtube gibi tüm teknik zorlukları ortadan kaldıran bir aracın platformu da diyebiliriz.

WordPress’i tercih etmeniz ve onu kullanmanız için en önemli etkenlerden biri de dünyanın en kolay yönetim paneline sahip olduğunu unutmamak gerekir.

Zaten Türkçe tercihi olan yönetim panelinde her şey net bir şekilde önünüze sermektedir.

Tabii ki bu kolay yönetim panelini sürekli olarak kullanmaya başladığınızda ise temel düzeyde HTML ve PHP kod bilgisine de sahip olabilirsiniz.

Wordpress ve Diğer Arama Motorları Arasındaki İlişki

İnternet web sitenizi ya da bloğunuzu açarken tabi ki önceliğiniz ziyaretçilerinizi ağırlamak ve onlar sayesinde güzel bir ticaret yapmaktır.

Eğer internet siteniz arama motorlarında belirlediğiniz ve kaydettiğiniz yollar anahtar kelimelerde çıkmıyor ise bunun yazılımınız ile de bağlantısı bulunmaktadır.

Doğru ve sade bir kodlamaya sahip internet siteleri arama motorlarında anahtar kelimelerinden kısa yollarına daha üst sıralarda yer almaktadır.

WordPress bu noktada temiz ve sade kod yapısı ile tüm arama motorları ile dost bir yazılımdır.

WordPress Nedir. Güvenilir bir internet sitesi olan WordPress ise internet sitesi hazırlarken en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kesinlikle kullandığınız yazılımın güvenli olduğudur.

Özellikle sektöre ve kurumsal olarak rakiplerinin içerisinde yer alacağı için gelecek olan saldırılara ve her türlü tehditlere karşı önlem alınması gereklidir.

WordPress bu konuda güvenilir bir kod yapısına sahip olduğundan bu zaman da yüzlerce ücretsiz eklemelerle de gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını daima destekler.

Yazılım olarak güvenilir bir uygulama olan WordPress’in kullanım alanları daima geniş kapsamlıdır sizde kendi yazılımınızı kurmak ve her alanda kullanabilmek için WordPress’den yararlanabilirsiniz.

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.