Kuru Kuru Kurban Olayım

Kuru Kuru Kurban Olayım

Kuru Kuru Kurban Olayım

İnternet garip bir dünya. Aklınıza hiç gelmeyecek şeyleri öğreniyor, hatta çok seviyorsunuz.

Rus flok müzik grubu Beloe Zlato grubu da benim için bunlardan biri. Gerçi internet ortamlarında insanın ilgi alanı çeşitleniyor ve bu çeşitlilikte de ara ara bazı şeylere bakmayı uzun süre unutabiliyorsunuz.

Bu grubu da ne zamandır dinlemiyordum. Bir kaç gün önce youtube bana tekrar hatırlattı. Aslında youtube’a o kadar çok video ekleyen bir grup değil. Gene de bir kaç video eklemişler.

Bir videoları da Suriye’de çekilmiş.

Video’dan ve video altında yazılan açıklamalardan anladığım kadarı ile iki kere Suriye’ye gitmişler. Oradaki Rus askerlerine moral konserleri vermişler. Beş kız, küçücük bir konteyner odada kalmışlar. Bir kaç kere de zırhlı personel taşıyıcıları ile gitmişler. Askeri aracın içinde çelik yelek ve kask takmışlar. Süslü püslü, bol makyajlı şarkıcı kızların kask ve çelik yelek giymesi sanki gülünç olmuş ama sonuçta gerekli olmuş.

Geçen sene de, basına habersiz bir şekilde İncirlik’e gelen bir Holywood sanatçısı da, araya sızmış bir Türk’ün çektiği fotoğrafları yüzünden zor durumda kalmıştı. Marlin Monroe, Kore’de moral konserleri vermişti. Elvis Presley Almanya’da askerlik yapmıştı. İngiliz tacının veliaht prensi, rahmetli Diana’nın  oğlu Albert’da bir ara Afganistan’da helikopter pilotu olarak askerlik yapmıştı

Türkiye’den de örnekler var diyeceksiniz.

Pek çok sanatçı (Komedyen Cem Yılmaz ve pop şarkıcısı Ege örneği gibi), itiraz etmeden vatani hizmeti olan askerliği yaptı. Lakin büyük çoğunluğu, bir zamanlar her Türk gencinin vatani görev olarak yaptığı askerlikte bedelli uygulamasının kalıcılaşmasına rol oynadı.

Ayrıca Ege ya da Cem Uzan gibi çok az olan örnekler de iktidar yanlısı değil, muhalif ya da apolitik örnekler. İktidar yanlılığı ile bilinenler anca reislerinin yanında gezilere katılıyorlar cümbür cemaat, bir de bol bol kamu spotları ile siyasi reklamlarda rol alıyorlar.

Bir de bol bol, tercihen  ülkemizin batısının zengin illerinde festivallerde, şenliklerde, bol ücretli konserler verip, iktidar yanlısı tweet’ler atıyorlar.

Annem bu gibi durumlara, kuru kuru kurban olayım, takır takır yollarında öleyim, der. Yani lafta olan bir fedakarlıktır. Kız babalarının dediği gibi evlenmeden evvel Roma’yı yakarım deyip, evlenince kombiyi yakmamaktır.

Kore demişken, Kore’ye giden bir Türk sanatçısı olmamış. Mesela Zeki Müren, şöhretini Demokrat Parti ve Adnan Menderes’e borçludur. O zamanların tek kitle iletişim araçları, Demokrat Parti yılları boyunca sonuna kadar açıktı. O zamanlar BESLEME BASIN denen Menderes’in yandaş medyası ise sürekli Zeki Müren‘i övmekle meşguldü. O da Kore harekatını uzaktan desteklemekle yetindi.

Şu anda cumhurbaşkanının yanındaki sanatçılar, eskiden Tansu Çiller ve Turgut Özal’ında çevresinde pervane olan sanatçılardı.

Bizde muhalif sanatçılarda en azında muhalif olmaları yanları ile samimi. Gerçi samimiyet, hamsi balığından daha çok çürür. Baskılar ve para kazanma imkanları azalınca, muhalif sanatçı sayısı da azalıyor.

Konuşunca tüm sanatçılar  vatansever. Peki en azından üç defa terörist Dağlıca karakolunda veya Suriye’de güvenliği alınmış bir köşede askerlere sürpriz yapsalar fena olmaz mı?

Bunu tavsiye etmek için yazmadım zira bunu ilk akıl eden ben değilimdir muhtemelen. Eminim bunu daha önce yazanlar olmuştur.

Onlar da reisleri isteseydi çoktan gitmişti. Ülkemizde politikacıların reklamı, askerin moralinden daha önemli demek ki.

Sinan Kemal