İranda İnternete Abluka

İranda İnternete Abluka

İranda İnternete Abluka

İran: Akaryakıt fiyat artışındaki isyan sonrasında İnternet ablukası uyguladı.

 

İran’da hükümet, ülke genelindeki yüksek yakıt fiyatlarına karşı yapılan protesto eylemlerinin ardından 24 saat boyunca İnternete erişimi engelledi.

İranda İnternete Abluka

Fars Haber ajansına göre, İran’daki huzursuzlukta yaklaşık 1000 kişi tutuklandı. Ajans Pazar günü çıkan haberlere göre, Cumartesi günü 100’den fazla bankaya ve çok sayıda mağazaya ateş açtılar.

reklam

Ülke çapında yapılan protestolar İran hükümetinin akaryakıt fiyatlarını artırma ve zam kararına karşı çıkıyor. Parlamento Pazar günü özel bir oturum planladı.

İran’ın Yüksek Lideri Ayatollah Ali Hamaney akaryakıt fiyat artışını savundu ve protestoları eleştirdi. Protestoların son bulmasını istedi.

Hükümet 24 saat boyunca interneti “sınırlandırıyor” Protestoların kapsamı, internete erişimin ciddi bir şekilde sınırlı olması nedeniyle girilemeyecek şekilde engellendi.

İran Telekomünikasyon Bakanlığı’na göre İnternet, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin talimatı üzerine Cumartesi öğleden sonra 24 saat boyunca “sınırlı” kaldı.

İnternetin tıkanıklıklarını kaydeden sivil toplum kuruluşu Netblock, Twitter üzerinden Twitter’da ülke çapında İnternet kullanımının yaklaşık bir saat içinde normal kullanımın sadece yüzde 7’sine düştüğünü yazdı.

Her ne kadar bazı şehirlerdeki isyanlar hakkındaki bilgiler telefon medyasında görgü tanıkları tarafından rapor edilse de doğrulanamıyor.

 

İran, ABD’nin ülkeye yönelik yaptırımlarının tetiklediği derin bir ekonomik kriz içinde bu yaptırımı yapmak zorunda kaldı.

Sonuç olarak, İran hükümeti cuma gecesi benzini rasyona soktu ve aynı zamanda şiddetli protestoları tetikleyen yakıt fiyatlarını da artırdı.

Pek çok İranlı ekonomik krizin kötüleşeceğinden korkuyor ve hükümetin kararlarının derhal kaldırılmasını istiyor. Ulusal para birimi Rial aylardır sadece yarı fiyatına mal oldu. Çoğunlukla otoriter ülkelerin hükümetleri İnternet’i defalarca veya kısmen kapattılar, böylece protestocular isyanlarda kendilerini inkâr edemezler ve isyanlar ve polis şiddeti resimleri yayılamaz.

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi