Google Playde Çocuk Güvenliği

Google Playde Çocuk Güvenliği

Android uygulamaların bulunduğu Google Play mağazasını çocukların kullanımı için güvenli bir hale getirmek için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Ebeveyn Rehberi

Google Play içerisinde pek çok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalardan bazılarını kullanmak için belirli bir yaşın üzerinde olmak gerekebilmektedir. İşte böylesi bir durumda çocuklarınızın kullanmaması gereken bir uygulamayı indirmemesi için ebeveyn rehberini kullanabilirsiniz. Bazen de ücretli uygulamaları çocukların indirdiklerine rastlanılmaktadır. İşte bu gibi durumların önüne geçmek için ebeveyn rehberini sizlere tanıtacağız.

Öncelikli olarak telefonlarınızda bulunan Google Play uygulamasına girmelisiniz. Ardından da sol tarafta yer alan menüden ebeveyn rehberine tıklamalısınız. Ebeveyn rehberine tıkladıktan sonra bir şifre belirlemelisiniz. Bu şifre sadece o an kullandığınız Android cihaz için geçerlidir. Eğer çocuğunuz başka android cihazlardan da erişim sağlıyorsa bunlar için de ayrı ayrı aynı işlemleri tekrarlamanız gerekmektedir.

Google Playde Çocuk Güvenliği

Ebeveyn Denetiminin Faydaları

reklam

Ebeveyn denetimi sayesinde çocukların zararlı içeriklerden korunması sağlanmaktadır. Çocuklar için özel film, oyun, uygulama ve kitap gibi seçenekler sizlere sunulmaktadır. Özel olarak hazırlanan bu içerikler sayesinde herhangi bir zararlı unsurla karşı karşıya kalmanız söz konusu olmayacaktır. Bir diğer önemli faydası da yukarıda ifade ettiğimiz üzere ücret ödenen uygulamalara yanlışlıkla para ödenmesinin de önüne geçilecektir.

Ebeveyn denetiminde indirilen uygulamalarda çıkan reklamlar da çocuklara uygun olarak tasarlanmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir zararlı unsur ile karşılaşmak söz konusu olmayacaktır. Tüm ailelerin bu imkânlardan faydalanması son derece önemlidir. Ancak bu sayede çocukların gelişimleri sağlıklı bir şekilde ilerleyebilir. Aynı yöntemlerin internet kullanımı için de uygulanması gereklidir. Zira internette de sürekli olarak zararlı içeriklerle karşılaşmak mümkündür. 7/24 denetim yaparak çocukları korumak için güvenli internet hizmetlerinden faydalanılabilir. Üstelik tüm bu hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanmak da en önemli avantajlardan birisidir.

Yurtdışında Da Kullanılabilir Mi?

Ebeveyn denetimi tüm ülkelerde uygulanamamaktadır. Bu nedenle kullanıcıların kendi ülkelerine ya da ebeveyn denetimi bulunan bir ülkeye gidene kadar bu denetimden faydalanamayacaklarını ifade etmek gerekir. İşte bu nedenle ailelerin dikkatli olması ve sürekli olarak denetim sağlamaları gereklidir.

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.