En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

Farklı problemlerden dolayı yaşanacak olan kadın hastalıkları özellikle kadınların dikkat etmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Kadınlarda özellikle göz ardı edilmemesi gereken en sık görülen kadın hastalıkları konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi önemlidir.

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir

Ağrılı Adet Görme 

Çoğu kadında adet sancısı görülen durumlar arasında yer almaktadır. Ancak şiddetli bir şekilde görülmesi söz konusu olması durumunda farklı sebepler olabileceği için mutlaka uzman yardımı alınması gerekir. Kramplar, adet ağrısı, kasıklara ya da bele vuran ağrılar adet döneminde özellikle büyük sorun yaşanmasına neden olabilir. Dayanılmayacak düzeyde ağrıların yaşanması ve aynı şekilde devam etmesi halinde mutlaka yardım alınmalıdır. İlk dönemlerde değil daha sonrasında özellikle ortaya çıkacak olan adet ağrısı için patolojik kontrollerin yapılması gerekir. Miyom, rahim ağzında darlık, tüplerde yazar rahimde enfeksiyon, rahim ağzı tümörü gibi birbirinden farklı sebepler ağrıların artmasına neden olabilir.

Adet Düzensizliği ve Ara Kanamaları

Kadınlarda özellikle ortaya çıkacak dikkat edilmesi gereken kadın hastalıkları konusunda daha dikkatli olunması gerekir. Adette düzensizliğin yanı sıra ara ara kanama yaşanması hormonal değişikliklerden oluşabilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra altında yatan sebeplerin araştırılması gerekir.

Cinsel İlişki Sonrası Kanama 

İlişki sonrasında oluşacak olan kanama durumunda mutlaka jinekoloğa gidilmesi gerekir. Rahim ağzında veya rahim içerisinde özellikle patolojik durumların oluşması kanamaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır.

reklam

Kasık Ağrıları

Jinekolojik olan ya da olmayan sebepler özellikle kasıklarda ağrı yaşanmasına neden olabilir. Enfeksiyonlar, yumurtalık kistleri, miyom, kanserler özellikle jinekolojik sebepleri oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra idrar yolu ya da bağırsak enfeksiyonları gibi durumlarda jinekolojik olmayan sebepler oluşturmaktadır.

Karında Şişlik ve Ağrı

Karında şişlik oluşması özellikle ileri evrede yaşanan yumurtalık kanserinin bulguları arasında yer almaktadır.

Sık İdrara Çıkma

Devamlı olarak idrara çıkma durumu kadınlarda özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının belirtilerinden biridir.

Menopoz Sonrası Kanama 

Kadınlarda menopoz sonrasında kanama yaşanması aciliyet gerektiren kadın hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu nedenle mutlaka yardım alınması gerekir. Özellikle kadınlarda rahim içi kanserinin belirtileri arasında gösterilmektedir.

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.