Marmaris Ecofest

Marmaris Ecofest

Marmaris Ecofest – 11-12-13 Ekim 2019 tarihlerinde, Marmaris’ te muhteşem bir festivale katıldık. Burunucu Macera Parkı’nda gerçekleştirilen Festivalin bu sene ilki yapıldı. Bugüne dek çok sayıda festivallere katıldık.

Özellikle Muğla ve çevresinde neredeyse her ay farklı yerlerde çok çeşitli festivaller yapılır. Marmaris’te gerçekleşen “EcoFest Marmaris” Ekoloji farkındalığını geliştirmek amacıyla yola çıkılmış olsa da, içeriğinde çok daha fazlasını barındırıyordu.

Her şeyden önce çok ciddi bir disiplinle organize edilmişti. Gönüllülerin görevlerini en iyi şekilde üstlendiği her adımda göze çarpıyordu.

Yerel Tohum Gönüllüleri Pınar Ünlü ve Sema Güner’in davetlisi olarak katıldığımız bu festival öylesine güzel bir akış içinde ilerledi ki zamanın nasıl geçtiğini anlamadık.

Üç gün içerisine sayısız güzellikleri, kültürleri, etkinlikleri çok ustaca yerleştirmişlerdi. Festival, davet ettikleri Yerel tohum dernekleri, tohum gönüllüleri, ağırlıklı olarak kadın üreticiler, sanatçılar, ve elbette bu coşkuyu doyasıya yaşayan katılımcılarla renklenmişti.

reklam

Marmaris Ecofest

Marmaris yerel tohum üreticileri Taşlıca köyünden Erol Demircan, Turgut köyünden Ayşe Özdemir üretimde ki zorluklarından daha çok nasıl sağlıklı üretim yaptıklarını, doğal ilaçları nasıl ciddiyetle uyguladıklarını anlattılar.

Aydın’dan gelen geleneksel sepet dokuyan ustalar, yerel ürünlerden sirkeler , makarnalar, reçeller üreten muhteşem kadınlar, el emeği ürünlerini sergileyen sanat severler ilgiyle izlendi.

Yöresel yemekler ve yemek alanında hazırlanan masaların etrafında oturmak üzere yerleştirilen saman balyaları görülmeye değerdi.

Muğla Büyük Şehir Belediyesi’ne ayrılan alanda, Taner Mercan yerel tohumların tanıtımını yaptı, sohbetler gerçekleştirdi.

Ankara’dan gelen değerli bir uzman kompost gübre yapımını anlattı. Bir başka bölümde Melda Başçakır öncülüğünde kumaşlar üzerine ahşap baskı yapımı anlatıldı ve uygulandı.

Sabah sporu, yoga, isteyenlerin denize girdiği harika bir kumsal kısaca her şey düşünülmüştü. Çimlerde çıplak ayaklarla dolaşmanın keyfini sürenler, çocukların ve büyüklerin mutluluğu, kurulan dostlukların güzelliği görülmeye değerdi.

Prof.Dr.Tayfun Özkaya ve ÇİFTÇİ-SEN Kurucu Genel Başkanı Abdullah Aysu’nun tarım, tohum, çiftçi, köyler ve kooperatifçilik üzerine yaptıkları söyleşi çok değerliydi.

Prof.Dr. İnci Gökmen, Ekoköy kavramını, yaşadıkları tecrübeleri ve görselleriyle anlatırken eminim herkes o güzelliklerin içinde kocaman hayaller kurdu.

Yakalarında gönüllü kartıyla dolaşan, işini en iyi şekilde yapmaya çalışan belediye personeli ve gönüllülerin çabalarını görmek güzeldi..

Marmaris’te Bisiklet Yolları üzerine bir forum düzenlendi. Bisiklet meraklılarının çimler üzerinde bağdaş kurup oturduğu alanda, belediye başkanıda herkesle beraber oturup söyleşiyi ilgiyle izledi ve soruları cevapladı.

Marmaris’te bisikletle ulaşımı daha nasıl kolay hale getirebiliriz? bisikleti nasil yaygınlaştırabiliriz? yaşanan sorunlar nelerdir ?

Sorularına Belediye başkanı ile birlikte çözümler arandı ve öneriler dikkatle dinlendi. Bu Festival sadece Muğla ve ilçelerine değil, ülkemizin her İline, İlçesine örnek olmalıdır.

Doğallığın bu kadar çok korunduğu, seçkin, coşkulu, eğiten, öğreten, paylaşan bir festival, daha da büyüyerek gelişerek devam etmelidir.

Marmaris Belediye Başkanının üç gün boyunca festival alanında yer alması, her konukla ilgilenmesi, her etkinlikte bulunması ayrıca takdir topladı.

Başta Marmaris Belediyesi Başkanı ve ekibi olmak üzere, Yerel Tohum Gönüllüsü dostlarımıza ve emek veren herkese teşekkür ederiz. (Etkinliğin tamamı Facebook Ecofest Marmaris sayfasından izlenebilir)

Ebru Oğuzhan Yeter

1967'de Ardahan Göle'de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası 'nda çalışmaya başladı. 2008 'de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Fethiye Yerel Tohumlar Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır.