15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu Olsun

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu Olsun

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu Olsun

Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de tarımsal iş gücünün en önemli rolünü kadınlar üstlenmiştir. Dünya’da ve ülkemizde tarımsal üretimin sürmesi ve köylülüğün devam etmesinde yine kadınlara büyük görevler düşmektedir.

Kadınların tarımda ki etkisi sadece ekip biçmek ya da pazara ürün getirip satmakla bitmiyor. Çiftçi kadınların yaptığı en önemli şey Atalık-Yerel tohumları yaşatmaktır.

Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim’i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiş olsa da, Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından beri ülkemizde de sessiz sedasız kutlanmaktadır.

Çiftçileri kadın-erkek diye ayırmak doğru değil gibi görünse de açıkçası tarıma, toprağa, tohuma sahip çıkan o cesur yürek kadınlarda var.

reklam

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu Olsun

Çünkü kadın anadır, kadın topraktır, kadın emektir.

Üretimde, Kooperatifleşmede, pazarlamada yeniliklere açık olan, cesur kararlar alan yine kadınlardır. Yerel pazarlar da çok sayıda kadın çiftçi ve üretici yer alır. Doğru tarım politikalarıyla Kadın çiftçilerimize gerekli destek verilmelidir.

Daha çok kadın birlikleri kurulmalıdır. Sanatta, zanaatta, tarımda, pazarlamada ve daha bir çok alanda kadınlara imkanlar verilmelidir. Özellikle aile çiftçiliği geliştirilmeli, katma değer kazandıracak ürünler pazara sürülmeli, toprakta çalışan kadın çiftçilere her türlü tarım desteği verilmelidir.

Çiftçilerin özellikle kız çocuklarının eğitimlerinin yakından izlenmesi onların kendi topraklarına birer ziraat mühendisi, tarım uzmanı, veteriner olarak dönmesine imkan verilmelidir.

Milli ve yerli olmanın gereği budur. Sırtında bebeği ile tarlada çalışan kadın çiftçiler, Bu günün kendi günleri oldugunu bilmeyen kadın çiftçiler, Toprağını eken, tohumuna sahip çıkan, ektiğini pazara getiren kadın çiftçiler.

Emeğinin karşılığını alamayan yine kadın çiftçiler. Bir güne sığmaz kadın çiftçiler.

Ülkemiz de, kadın çiftçilerin durumuna baktığımızda aslında kutlayacak değil de, sorgulayacak ne çok şey olduğunu görebiliriz.

Kadın Çiftçilerin emeğinin karşılığını alması, zor şartlarda yaptıkları üretimin desteklenmesi, bilinçli çiftçilerin yetişmesi, tarımın, toprağın, tohumun, üretimin değerini bilen, üreten kadın çiftçilerin sayısının daha da çoğalması dileğiyle…

Diğer yazılarım için https://www.habergalerisi.com/author/ebruoy/

Ebru Oğuzhan Yeter

1967'de Ardahan Göle'de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası 'nda çalışmaya başladı. 2008 'de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Fethiye Yerel Tohumlar Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır.

1 Yorum

  1. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu olsun Kadın anadır,kadın topraktır,Kadın çilekeştir,kadın vefadır,kadın hoş görüdür,kadın yardır,kadın yarende,kadın baş tacımızdır,kadın kıymetini bilmektir,tüm emekçi kadınlarımıza bin selam olsun ellerinden öpüyorum ?

Comments are closed.