Yerli Sosyal Medya Yazbee

Yerli Sosyal Medya Yazbee

Yerli Sosyal Medya Yazbee

Arif Ünver’in girişimleri ile, Türk girişimci ve mühendislerinin geliştirdiği yerli sosyal medya platformu ‘Yazbee‘ son sürat.

Yazbee giriş için : https://yazbee.com/home linki aracığıyla web üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca; uygulamayı indirerek daha rahat bir mobil kullanım deneyimi yaşabilirsiniz.

500 kişiyi istihdam edebilme potansiyeli taşıdıklarını ve global bir marka olma amacıyla yola çıktıklarını belirten kurucu başkan Arif Ünver, gelecek yıl 30 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Yerli Sosyal Medya Yazbee

Türkiye’de sosyal medyanın çok sık kullanımı ve kullanıcı sayısının yüksek olması nedeniyle 2016 yılında Mobifin A.Ş. isimli şirket kurduklarını ifade eden Yazbee platformu kurucu başkanı Arif Ünver, 2020’in sonuna kadar 30 milyon kullanıcıya ulaşmayı amaçladıklarını aktardı.

Yerli Sosyal Medya Yazbee

 

Uygulama marketlerinden indirilebilen Yazbee’nin yüzde 100 yerli yazılım olduğunu belirten Ünver, “Popüler sosyal medya kullanıcılarının sayılarına baktığımız zaman Türkiye hepsinde ilk 10’da yer alıyor. Hatta nüfusa göre bazı platformlarda ilk 3’te. Pazarın böyle büyük olması bizim de bu platformu kurmamıza zemin hazırladı. Hukuk, yazılım, veri analistleri başta olmak üzere toplamda 500 nitelikli insana iş sağlama potansiyeli taşıyoruz” dedi.

3 buçuk yıldır ürün üzerinde çalıştıklarını ve platformun son haline geldiğini aktaran Ünver, “Sloganımız ‘ #senyazdiye’ Yazbee’yi oluşturduk. Alt yapıya çok önem verdik. Şu anda Türkiye’deki 50 milyon sosyal medya kullanıcısına hizmet verebilecek alt yapımız var” diye konuştu.

Yazbee Kategorileri 24 Konu Başlığında Toplandı

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Yazbee’de de kişi takibi olduğunu söyleyen Ünver, “Haber, magazin, spor, siyaset, kariyer, teknoloji, genç ve mizah gibi toplumun her kesimini ilgi duyduğu 24 konu başlığı belirledik. Kullanıcılar isterlerse kişi takip etmeden ilgi alanlarına göre konu başlıklarını takip ederek paylaşımları görebilir. Hedef kitleye ulaşmak için konu başlıkları çok önemli” ifadelerini kullandı.

Ünver, “Ayrıca popüler kullanıcılar paylaşımlarının altına kendilerine yazılan hakaret mesajlarından rahatsızlar. Bunun için ‘yoruma kapalı paylaşım’ seçeneği getirdik. Kullanıcılar paylaşımları yoruma kapalı bir şekilde yapabilir. Diğer taraftan ‘beğenmeme’ seçeneğimiz var. Kullanıcı paylaşımını beğenenlerin kim olduğunu görebilir ama beğenmeyenleri göremez. Böylece insanlar rahat bir şekilde kendilerini ifade edebilecek. Çalışmalarımız devam ediyor, yeni özellikler de kazandıracağız” dedi.

Sosyal Medya kullanıcısının 37 milyonu 13 yaş üstü.

Türkiye’de 50 milyon sosyal medya kullanıcısının olduğunu söyleyen Arif Ünver, “Bunun 37 milyonu 13 yaş üstü. 2020 yılının sonuna kadar hedefimiz, Türkiye’de 30 milyon kullanıcıya ulaşmak. Fakat biz sadece Türkiye’yi hedeflemiyoruz. Yakın coğrafyada Balkanlar, Orta Doğu, Kafkaslara da ulaşmayı amaçlıyoruz. Yakın coğrafyadaki sosyal medya kullanıcı sayısı 283 milyon. Biz 200 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye için moral ve motivasyon kaynağı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

2022 Hedefi 10 milyar dolar.

Platformla birçok ilki başaracaklarını söyleyen Ünver, “Yazbee ülkemizin ilk unicorn (1 milyar dolarlık şirket) olabilir. 2020 sonunda 1 milyar doların üzerinde piyasa hedefimiz var. 2022-2023 yıllarında ise yakın coğrafya kullanıcı sayısıyla birlikte 10 milyar dolarlık piyasa değeri hedefimiz var” ifadelerini kullandı.

Platformdan para kazandıkça yatırım yapacaklarının altını çizen Arif Ünver, “Yatırım yaptıkça istihdam yaratacağız. Nitelikli 500 mühendise, gence istihdam sağlama potansiyelimiz var. Gençler sosyal medyayı yine kullansın ama Türkiye para kazansın. Sadece Türkçe yayına çıkmadık, İngilizce dil seçeneğimiz de var. Global hedefimizi Türkiye ile eşzamanlı yürüteceğiz” dedi.

Uygulama üzerinden erişim.

Ünver, “Uygulamaya App Store, Google Play ve web üzerinden ulaşabilirsiniz. Fotoğraf, video paylaşıp, diğer kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Bir kullanıcının paylaşımını diğer kullanıcıların görmesi için alıntılama yapabilirsiniz. Sosyal medyada konfor, rahatlık ve insanların özgürce hareket edebildiği bir ortam sağlamaya çalıştık” diye konuştu.

Yazbee sunucu altyapısının Turkcell Gebze veri merkezinde yer aldığını dile getiren Ünver, “Mutluyuz çünkü uygulamayı Türk mühendisleri ve girişimcileri yaptı. Ama bu gelişim süreci yaptık oldu, bitti değil çalışmalar devam ediyor. Dünyada robot hesap sayısının sıfıra en yakın olduğu uygulama biziz. Çünkü alt yapımız buna göre dizayn edildi. Verilerimiz Türkiye sınırları içerisinde saklanıyor yani güvende” dedi.

Twitter ve Instagram’ın özelliklerini birleştiren platform iki ayda da 200 bin kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Selçuk Softa

Yazbee ‘de beni takip etmek için : https://yazbee.com/selcuksofta

Haber Galerisi takip için : https://yazbee.com/HaberGalerisi

 

Güncelleme, yazbee kapandı….

7 YORUMLAR

  1. İnşaallah kalıcı olur ve Twitter gibi Facebook gibi bizlere heyecan yaşatır, ülkemize istihdam ve rant sağlar. Tebrikler Yazbee mühendisleri ve kurucuları.

  2. Yazbee ‘de de gerçekten değişik durumlar var, mesela beğenmeme seçeneği bence isabetli olmuş. Ancak uygulama her ne kadar twitter ayarı densede, hız veya kullanıcı sayısı, bildirim, dm grubu, ana sayfa özelliği olarak henüz yanından bile geçtiğini söyleyemem. Ama inşaallah eksiklerini düzeltip kalıcı olur.

    • Hedeflerini bilmem ama, bence Twitter, Facebook gibi olmak imkansız NET… Olmuyor şimdiye kadar da olmadı Türk mühendislerimiz bir noktada bırakıyor. Bununla uğraşacağıma web tasarımı yaparım diyor, Facebook için uygulama yazarım diyor, ıvır zıvır işler ve oyun dünyası için uygulama yazıp daha çok para kazanıyor. Böyle olunca da bir noktada tıkanıyor. Ben Türk mühendislerimiz yetersiz demiyorum Facebook’un yazılımını elbet bir Türk’te yapar, ama öyle olmuyor işte. Ne bileyim Facebook DC elemanı 20.000 – 30.000 Usd maaş alırken Türk kardeşlerimiz 5.000-10.000 TL alıyor. Böyle olunca da adam neden kassın ki. Bir yapan var ve gayet güzel yapmış sonuçta onu kopyalayıp, al bizde yaptık bizimki bari milli sermaye diye sürmekte gereklimi bilemem. Ama benim gücüm olsa bilgim olsa hemen bir Facebook yazardım 🙂

      • Yorum için teşekkürler, gerçekten bir Facebook kulağa çok hoş geliyor. Ama gerçekten bu sadece yazılım bilgisi değil bizce çokk fazla sermaye gerektiriyor. Tabii tutmazsa kaybedilecek olan maddiyat var.

  3. Ben de şeyi anlamadım neden içerideki yani Yazbee’de ki insanların bir çoğu Akp’li. Gerçekten ciddi Atatürk’çü anca 2-3 kişi gördüm, zaten bunlardan ikisi üçü de Genel yayın yönetmeniniz Selçuk bey ve Haber Galerisi bir de onların paylaşımlarına beğen yapan az bir kesim var. Bu ortamda örneğin Twitter’de ki Atatürkçü kesimi kazanamazlar. Buna mukabil de bence bu uygulama yerinde sayar. En basiti içeride siyasi bir çekişme olursa sistem otomatik yürür. Şu an tek avantajı kolay üyelik. Yani; telefon zorunluluğu yok, açmak istediğiniz kullanıcı isimleri boş. Ben çok hesap açayım deseniz sistemde açık varken 500 tane hesap açıp yancı hesaplar yaratarak 1-2 ana hesabınıza beğen ve takip önerisi atarak kolaylıkla hesaplarınızı büyütebilirsiniz. Ama sosyal medya çok ilginç bir yer benim twitter’de durup dururken 150.000 takipçili hesabım kapandı ve açmadılar. 2-3 yıl sonra aynısı Yazbee’de de olur.

    • Paylaşımlara bakılınca dediğinizde haklısınız. Hani hayır hayır her kesimden insan var şu an diyemeyeceğiz. Ama mutlaka fark edilip Yazbee’de gerekli ilgiyi görecektir diye düşünüyoruz.

Comments are closed.