Tam Bağımsızlık Mı

Tam Bağımsızlık Mı

Tam Bağımsızlık Mı – Türk milletini millet yapan unsurlardan tarihimize, dilimize ve ulusal kültürümüze karşı yapılan olumsuz eylemleri ele alarak gerçekleştireceğim bu yazımı.

Türk Milletini millet yapan unsurlar; Ortak tarih, ortak dil ve ortak kültürdür. Tam Bağımsızlığı belirleyen unsurlar ise ekonomik güç, uygarlık düzeyi ve Egemenlik bilincidir.

Günümüzde sosyal ahlak yapımız oldukça bozulmuştur. Bunun asıl sebebine gelirsek. Tüm toplumu kendi öz varlıklarına düşman eden bir siyasi yapı baş göstermiştir.

Ne yazık ki Atatürk’ün ölümünden günümüze İsmet İnönü’nün izlemiş olduğu yanlış politikalar ile tam bağımsızlık ilkemiz sarsılmaya başlamıştır. İnönü CHP’sinin yaratmış olduğu şiddetli sarsıntılar bugün birer yıkım olarak olarak tüm milleti toprağa gömmek üzeredir.

Atatürk’ün tam bağımsızlık anlayışını hatırlarsak; iktisadi, mali, askeri, adalet, kültür gibi tüm alanlarda karar alma ve uygulama serbestliğidir.

reklam

İnönü ilk önce ne yaptı?

1939 da İngiltere ve Fransa ile üçlü ittifak anlaşması yaparak ,diğer komşularımızla olan barış antlaşmalarını tehlikeye soktu. Askeri alanda bizi bağımlı kılacak NATO üyeliğinin temelleri böylece atıldı.

27 Şubat 1947 Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında Kahire’de imzalanan anlaşma ile Amerika, 2.Dünya Savaşı sonrasında Türkiye’ye 10 milyon dolar tutarında kredi vermeyi kabul eder…

Yani Truman Doktrini ile artık dışarıdan borç almaya başlamış, IMF ye üye olmuş, Dünya bankasına bağlanmış. Mali, iktisadi tüm alanlarda artık tam bağımsızlığı ortadan kalkmış. Mahrem yerlerini örtmeye çalışan bir kadına dönmüş. Günümüzde ise artık çırılçıplak bir ülke…

Truman Doktrini ile borçlarını ödeyemeyen Türkiye 27 Aralık 1949 da ABD ile eğitim anlaşmasını imzalar ve kültürel bağımlılık ilk halleri ile baş gösterir.

12 Temmuz 1947 askeri yardım anlaşması ile Natoya girer. Anlaşma gereği ABD istemeden hiçbir silah, mühümmat parası ödenmiş olsa dahi kullanılamaz. Adamın dostu değilsin o kendi çıkarlarını düşünüyor. Sen hala dost müttefik diyerek yılana sarılmaya devam ediyorsun.

1963 de imzalanan ortak Pazar ile artık kendi pazarlarını bile kontrol edemeyen bir Türkiye yaşam mücadelesi için çırpınıp durur. Tarımın, çiftçin baltalanmış. Sen üretme benim ürettiğimi al ve tüket.

Suçlu kim?

Geçmişi bilmeden geleceği bilemeyiz. Suçlu Atatürk’ten sonra gelmiş geçmiş tüm siyasiler, aydınlar, gazeteciler ve milli egemenliğine sahip çıkamayan halktır. “Tam bağımsızlık istisna tanımaz” .

*

Günümüz bağımlılığına verebileceğim en yeni örnek ise S400 füze savunma sisteminin tartışmalı alımı. Parası ödenmiş bir malın teslim edilmesine bile ABD mani olmaya çalışıyor. Alıncada ekonomik yaptırımlar geliyor haaa bak diyor.  Askeri alanda tam bağımlılıktır bu.

Beni en çok üzen ise eğitim konusundaki bağımlılıktır. Artık devlet okulları işlevsiz ve eğitim birliği yok ediliştir. Özel okulların her biri farklı bir eğitim sistemi uygulamakta. İyi okul, iyi eğitmen hepsi eşittir para yani kapitalizm.

Kendi dilinde okuduğunu anlamayan, soru soramayan ve konuşamayan belki günlük 50 kelime ile bir ömür geçiren topluluk.

Millet, millet olma yetisini neredeyse kaybetmiş! Artık millet egemenliğine dayalı, tam bağımsız bir Türk devleti yok!

*

Atatürk ne istemediyse o oldu bu ülkede. Siyasiler artık dış düşmanların birer işbirlikçisi olarak vatanın her karış toprağını ve devlet kurumlarını, işletmelerini sattı, satıyor.

Atatürk’e karşı yapılan mesnetsiz saldırıların hangi birinden bahsedeyim, her gün bir yenisi ekleniyor ve hakaret boyutlarını aşıyor.

Ruhsuz, kimliksiz, ahlak değerleri sarsılmış, geleceği olmayan yeni nesiller yetişiyor. Milli egemenliğnden uzak, tam bağımlı, milli birlik ve beraberliği bozulmuş Türk, Kürt, Çerkez diyerek etnik kimlik peşine düşülmüş. Ekonomi desen; iç dış borç ödenmez rakamlara varmış. Enflasyon, işsizlik ülkeyi kavurur hale gelmiş…

Her şeye rağmen asil Türk Milleti üzerindeki bu ölü toprağını atacak ve kendi diline, tarihine ve kültürüne sahip çıkacaktır.

Milli egemenliğini ve tam bağımsızlığını kimseye teslim etmeyecektir.

Meltem Karakoyun

30.07.2019

Atatürk ilke ve inkılaplarına daima bağlı kalan, Türk olmakla her daim övünen, ülkesine ve milletine büyük bir sevgi ile bağlı. Hukuk ve Adalete güvenen, 6 Ok' a inanan ve Y-CHP ye asla inanmayan. Aydınlık, güzel günlerin geri geleceğine inanan biri.