Ekrem İmamoğlu Kimdir

Ekrem İmamoğlu Kimdir

Ekrem İmamoğlu Kimdir – Değerli sevdiklerim, vermiş olduğum uzun aranın ardından sizlerin huzuruna yine ve yeniden çıkmanın beni çok mutlu ettiği gibi heyecanlandırdığını da bilmenizi istiyorum.

Önce ki yazılarımda, “SANAT TARİHİ” üzerine yazdığım yazılar yerine bu kez seçim nedeniyle çok daha güncel bir konuyu ele alıp, yazma gereği duydum.

Evet, yukarıdaki başlıktan da anladığınız üzere, tüm Türkiye’nin adeta sevgilisi olmayı başarmış bir insanın “EKREM İMAMOĞLU”nun biyografisini en özel ve güzel şekilde yazmaya çalışacağım.

Ekrem İmamoğlu, 4 Haziran 1970’te ticaretle uğraşan Hasan İmamoğlu ile çiftçilik yapan Hava İmamoğlu’nun oğlu olarak Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Cevizli köyünde doğmuştur.

Trabzon Lisesi’nden mezun olduktan sonra Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne kayıt oldu.

reklam

Ailesinin 1987 yılında İstanbul’a taşınmasının ardından lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde tamamlamıştır.

Yüksek lisans eğitimini ise aynı üniversitenin İnsan Kaynakları ve Yönetim Bilimi dallarında tamamlamıştır.

18 Kasım 1995’te Dilek Kaya ile evlenen İmamoğlu’nun Mehmet Selim, Semih ve Beren isimlerinde 3 çocuğu vardır.

Ekrem İmamoğlu Kimdir

İMAMOĞLU’NUN SİYASİ KARİYERİ;

2008 yılında CHP üyesi oldu. 2009 yılı Türkiye yerel seçiminde Beylikdüzü belediye başkanlığı için aday adayı olmasına karşın partisi tarafından aday gösterilmedi.

16 Eylül 2009’da CHP MYK tarafından Beylikdüzü ilçe başkanlığına atandı.

15 Temmuz 2013’te ilçe başkanlığı görevinden istifa ederek 2014 Türkiye yerel seçimlerine CHP’nin Beylikdüzü belediye başkan adayı olarak partisinin bir önceki yerel seçimde %30 olan oy oranını %50,8’e çıkardı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAYLIK SÜRECİ; Ekrem İmamoğlu 18 Aralık 2018’de yapılan aday tanıtım toplantısında CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak ilan edilmiştir.

31 Mart 2019 günü gerçekleştirilen yerel seçimin ardından Yüksek Seçim Kurulu başkanı SADİ GÜVEN kendilerindeki son bilgiler ışığında Ekrem İmamoğlu’nun 4 milyon 159 bin 650 oy alarak Akp’nin adayı Binali Yıldırım’ın önünde olduğunu açıklamıştır.

Akp İstanbul il teşkilatı ise 2 Nisan günü geçersiz oyların yeniden sayılması ve hatalı olarak gördüğü sandık tutanaklarının düzeltilmesi isteğiyle itirazda bulundu. Ve YSK bu itirazı yerinde bulup, geçersiz oyların yeniden sayılması sürecini başlatmış oldu.

İSTANBUL’ da yeniden sayım işlemleri 17 Nisan 2019 tarihi itibariyle sona erdi.

Ve İmamoğlu’nun 4 milyon 169 bin 765 oy almasıyla rakibi olan Binali Yıldırım’ı bir kez daha geride bıraktığı kesinleşmiş oldu.

Ekrem İmamoğlu, aynı gün YSK İstanbul il seçim kurulundan mazbatasını alarak görevine başlamış oldu.

Mazbatası geri alınana dek yaptığı faaliyetleri:

1- Ramazan ayında, pidenin indirimli satılması.

2- Aylık öğrenci kartı ücretinin 85 TL’den 50 TL’ye indirmesi.

3- Dini ve Milli bayramlarda ulaşımın tamamen ücretsiz olmasına yönelik talimat vermesi.

4- Büyükşehir Belediye binasının girişine ve iç kısmındaki tabelalara “TC” ibaresini yeniden ekletmesi.

5- Belediye’de kimseye ayrım yapmaksızın aynı yemeğin verilmesi konusunda talimat vermesi.

6- İBB meclisi oturumlarının sosyal medyada halkın da izleyebilmesi için canlı yayın yapılması uygulamasını hayata geçirmesi.

7- İBB’nin internet sayfasına Atamıza dair resimler ve sözler ekletmesi.

Çok kısa sürede, bu kadar güzel ve kayda değer işler yapan İmamoğlu’nun 6 Mayıs 2019 gününde ne yazık ki saçma sapan nedenlerle mazbatasının elinden alınması ona yapılan en büyük haksızlıktı.

Onu sevenler olarak bizler de ilk başta biraz moralimiz bozulsa da yine onun sayesinde daha farklı bir heyecanla ve elimizden geldiği kadarıyla İmamoğlu’na destek vermeye devam ediyor ve “HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK” diyoruz.

Yarın, 23 Haziran. Yarın seçimin tekrarlanacağı gün. Ve bizler, tüm kalbimiz ve heyecanımızla seninleyiz Ekrem İmamoğlu…

Bu yazımı da sonlandırırken, siz sevdiklerime huzur, mutluluk ve güzel günler temenni ediyorum. HERŞEY gönlümüzce olsun. Sevgiyle ve barışla kalalım.

Özge Akçakaya

ATATÜRK sevdalısı Türk kadını, Sosyal Demokrat, Hümanist ve Hayvansever...

2 YORUMLAR

  1. Yazınızı zevkle okudum Özge hanım. Teşekkür ederim sunduğunuz için.
    Kaleminizin mürekkebi kurumasın. Sevgi ve saygılarla….

Comments are closed.