Beden Dili Sözlü İletişim

Beden Dili Sözlü İletişim

Beden Dili Sözlü İletişim

Beden dili sözlü iletişim dışında kalan her şeydir.

İletişim her türlü bilgi aktarımının canlılar arasında gerçekleşmesine verilen bir adlandırmadır ve doğadaki hemen hemen bütün canlılarda görülmektedir.

İletişim insan için söz konusu olduğunda en az iki kişi arasında gerçekleşmesi gerekmektedir.

İnsanlar arasındaki iletişim söz konusu olduğunda en çok kullanılan iletişim yönteminin konuşma yoluyla yapılan iletişim olduğunu görmekteyiz.

reklam

Karşımızdaki kişinin bize ne anlatmak istediğini sadece ağzından çıkan sözcüklerle anlamaya çalışıyoruz. Oysa bu tamamen yanlıştır.

Normal bir insan jeste ve mimiklerini kullanarak konuşmakta ve istemsiz el hareketleri ve yüz kasılmalarına uğramaktadır.

İşte bu hareketlerin beden dili olduğunu söylemek mümkündür. İnsanların bilinçaltında yatan kodlar onları ele vermektedir.

Beden dili hareketleri ve anlamları, hem kadınların hem de erkeklerin en güçlü silahlarıdır.

Beden dili hareketleri olmaksızın, sadece konuşulan sözler ile iletişimi sınırlı tutmak, pek çok kişinin düştüğü hatadır.

Sözel olmayan iletişimi hiçe sayarak, beden ve vücut dilini kullanmadan konuşmayı, sağlıklı bir şekilde tamamladığımızı düşünürüz.

Sadece beden hareketlerine bakarak değil, karşımızdaki kişiyi bütünüyle incelememiz gerekir.

Jest-mimik, ses tonu, tınısı, yüksekliği veya alçaklığı bunların her biri doğru bir iletişim kurmanız için önemlidir.

Beden Dili Sözlü İletişim

Birkaç örnekle bu durumu anlatalım :

  • İnsanlar beyinlerinin sağ ve sol loblarını farklı amaçlar için kullanırlar. Beynin sol lobu mantıksal işlemlerle sağ lobu ise hayal kurmak ve hatırlamakla görevlidir.

Bu bilgiden hareketle birine aniden bu sabah ne yaptığını sorarsanız ve gözünü sağa doğru yukarı kaydırırsa o sabah ne yaptığını hatırlamaya çalışacaktır ve doğru söyleme ihtimali yüksektir.

Eğer gözünü sola üste kaydırırsa sıkı durun! Mantıklı bir yalan uydurmasına çok az kaldı.

  • Karşınızdaki kişi eğer sizinle konuşurken avuç içini gösterme eğiliminde ise bu onun size yeterince açık ve samimi davrandığını gösteren bir ipucu olabilir.
  • Eğer bir kadın saçlarıyla oynuyor, saçlarını savuruyorsa bu kesinlikle sizinle ilgileniyor demektir. Bu bir kadının görünüşüne özen gösterdiğini ve sizi etkilemeye çalıştığını gösteren bir işarettir.
  • Eğer ellerini kapatıyorsa sizden  bir şey saklama ihtimali yüksektir.
  • Karşınızdaki kişi sizinle el sıkışırken elinizi alta alarak kendi elinin üst kısmını üstte tutuyorsa size hakimiyet sağlamaya çalışıyor ve kendini sizden üstün görüyordur.
  • Sahte gülümsemelerde ağız hafifçe kulaklara doğru çekilir ve gözlerden gerçek duygu okunamaz.
  • Eğer elini dikine ve sizin elinizin yanına uzatıyorsa kendisini sizinle eşit konumda görüyor demektir.
  • Eğer gayri ihtiyari elinizi sıkarken elinialta bırakıyorsa sizin üstünlüğünüzü kabul ediyor olabilir.
  • Sahte gülümsemeleri tespit edin! Eğer karşınızdaki kişi gülerken kaz ayakları belli olmuyorsa ve yüzünde sadece ağız bölgesi kırışıyorsa sahte gülümsüyor olabilir.
  • Gerçek bir gülümsemede hemen hemen bütün yüz kasları kırışmaktadır.

Yukarıda örneğini verdiğim durumlar sadece birkaç beden dili taktiğidir.

Gerçek bir beden dili uzmanı olmak ister misiniz ?

Bu konuda yazılmış bir çok makale ve video bulunmaktadır.

Bunlardan faydalanmanız dileğiyle . . .

Selçuk Softa

Diğer yazılarım için https://www.habergalerisi.com/author/ssofta/

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.