Dijital Ayak İzi Nedir? Dijital Ayak İzinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Dijital Ayak İzi Nedir? Dijital Ayak İzinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Dijital Ayak İzi Nedir? Dijital Ayak İzinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Dijital ayak izi, bir internet kullanıcısının dijital ortamda paylaştığı bilgilerin ya da gerçekleştirdiği eylemlerin sonucunda arkasında bıraktığı kalıcı izlerdir. Bir web sitede paylaşılan bir yazıya yapılan yorumlar, sosyal medyadaki gönderiler ve hatta çevrimiçi olarak yapılan alışverişlerin hepsi birer dijital ayak izidir.

 

Çevrimiçi olarak paylaştığınız her içerik ya da bir web site cihazınıza çerez indirerek sizin hakkınızda bilgi topladığında dahi dijital ayak izlerinizi bırakmış oluyorsunuz. İnternet protokol adresiniz (IP), web site giriş bilgileriniz ve çevrimiçi olarak ortaya koyduğunuz diğer kişisel bilgilerin hepsi dijital ayak izlerine girer. Sizin hakkınızda internette paylaşılan bilgiler de sizin dijital ayak izlerinize dahil olur.

 

Dijital ayak izlerinizi kontrol altında tutmak için neler paylaştığınıza dikkat edin. Örneğin, Google Alarm üzerinden isminiz için bir alarm kurabilirsiniz. Böylece isminiz bir yerde geçtiğinde bildirim alırsınız.

Dijital Ayak İzi Nedir? Dijital Ayak İzinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bilgisayarınızda ya da akıllı telefonunuzda VPN ile dijital ayak izlerinizi azaltabilirsiniz. VPN (Sanal Özel Ağ) ile web sitelerinin sizden çerezler aracılığıyla topladığı bilgileri şifreli hale getirebilir ya da gizleyebilirsiniz. Örneğin, IP adresiniz VPN kullandığınızda VPN sunucusunun üzerinden verileceği için sanal olarak anonimlik kazanırsınız. VPN kullanırken bir web siteye yaptığınız giriş isteği ve o web sitede gerçekleştirdiğiniz aktiviteler internet servis sağlayıcınızdan ve olası diğer üçüncü partilerden şifrelenerek korunur.

Dijital Ayak İzi Nedir? Dijital Ayak İzinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

 

Sosyal medyada paylaşılan her bir gönderi, yapılan her yorum ve her beğeni de birer dijital ayak izidir. Dolayısıyla, sosyal medya platformları üzerinden paylaşılanlar konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Örneğin, Facebook’da paylaştığınız şeyleri kimin görüp kimin göremeyeceğine Ayarlar-Gizlilik bölümünden karar verebilirsiniz. Gönderilerinizi dilerseniz herkese açık yaparsınız, dilerseniz arkadaşlarınızın arkadaşları ya da sadece sizin arkadaşlarınız ya da seçtiğiniz kişiler gönderilerinizi görebilir.

 

İsminizi ve soyadınızı yazarak Google’da kendiniz hakkında bir arama yapın.

Hoşlanmadığınız içerikler üzerinden isminiz çıkıyorsa, o web sitenin sahibinden o sonucun kaldırılmasını isteyin.

 

Parolalarınızı oluştururken eğer parola oluşturduğunuz platformun Captcha, birkaç deneme sonrası hesabı kilitleme gibi önlemleri varsa, parolanız en az 8 karakter olmalı ve bu 8 karakterden 3 ya da 4 tanesi büyük harf, küçük harf, rakam ve sembollerden oluşmalı. Eğer platform üzerinde parola harici bir güvenlik önlemi yoksa parolanız en az 12 karakterden oluşmalı.

 

Sanal dünyada dijital ayak izlerinizin peşinde olan birçok virüs ve kötü amaçlı yazılım vardır. Bu ve benzeri yazılımlar teknolojiyle birlikte her daim güncel kalmaktadır. Bu yüzden, dijital ayak izlerinizi korumak için kullandığınız cihazın, cihaz içindeki işletim sisteminin ve antivirüs gibi programların güncel olduğundan emin olun. Güncel olmayan yazılımlar, dijital ayak izleri için birer tehlike haline gelebilir. Şunu unutmayın ki, cihazlara, işletim sistemlerine ya da yazılımlara yapılan güncellemeler, genelde sistemde iyileştirme yapmak için olsa da sıklıkla o sistemi olası veya beklenen bir saldırıya karşı koruma için gönderilir. Bu yüzden, güncellemeleri aksatmadan gerçekleştirin.

 

Mobil internet kullanımınıza dikkat edin. Mobil cihazınızı hiçbir şekilde şifresiz kullanmayın. Cihazınızdaki uygulamaları gözden geçirmeyi unutmayın. Kullanmadığınız uygulamaları silin. Cihazınıza bir uygulama indirirken o uygulamanın ne gibi dijital ayak izleri topladığına dikkat edin. Konumunuz, e-posta adresiniz, kişiler listeniz gibi kişisel bilgilerinizi toplayan uygulamaları kullanmaktan kaçının.

 

Sanal dünyada pozitif mesajlar yaymaya özen gösterin. Sanal dünyada dijital ayak izlerinizin sonucunda oluşan sanal kimliğinizi herkesin görebileceğini unutmayın. Negatif gönderiler paylaşmaktan kaçının. Görülmesini istemediğiniz fotoğraflardan etiketinizi kaldırın. Yorum yaparken pozitif mesaj vermeye dikkat edin. Negatif yönde yapılan gönderi ve yorumlar sizin çevrimiçi itibarınızı etkiler.