Rss Feed

Rss Feed

Rss Feed ne demek ? RSS adresim ne ? RSS haber okuma ? – Her gün haber okuyan insanlar yüzlerce internet sitesini ziyaret ederek zaman kaybederler.

Siteleri bulmak, site için haber bulmak, haber aramak, okumak, bazen daha sonra okumak üzere kaydetmek vakit alıcıdır.

Başka bir alternatif haber gruplarına sitelerine abone olunması.

Ama e-posta adresi güvenliğiniz açısından virüs gibi tehlikeler ile karşı karşıya kalırsınız.

Haber teknolojisi olan RSS tam bu noktada devreye giriyor.

Açılımı ”Really Simple Syndication” (Gerçekten Basit Dağıtım) diğer adı ile ”Rich Site Summary” (Zengin İçerikli Site Özeti) olan RSS, haberlerin e-posta karmaşasından ve siteleri dolaşma zaman kaybı stresinden kurtarılıp, en kısa yoldan en fazla kişiye ulaşabilmesi hedefleniyor.

Haberler, bir başlık ve logoyla XML formatında gönderiliyor.

Haberi okumak istediğinizde ise haberin başlığına tıklayarak haberin tamamını içeren HTML formatında hazırlanmış internet sayfasına gidiyorsunuz.

Rss Feed üyelikten vazgeçilir mi ?

RSS üyeliğinden üyeliğinden vazgeçmek, bazı e-posta haber bültenlerinin aksine, gayet sorunsuz, yalnızca istemediğiniz kanalı silmeniz yeterli.

Aslında RSS teknolojileri 1999′ da internetin öncülerinden biri olan Netscape tarafından atılmıştı.

Unutulmaya yüz tutan içerik spam ve virüs saldırılarından dolayı tekrar gündeme geldi.

http://myrss.com sitesinde her hangi bir sayfa RSS haber akışına dahil edilebiliyor ve anında myRSS üzerinden kayıt olunuyor.

Bir sitenin bir haber sitesinin RSS hizmeti sunup sunmadığını anlayabilirmiyiz ?

Bu teknolojiyi kullanan siteler sayfalarında RSS kısaltmasını veya üzerine tıklandığında sizi kendi RSS okuyucunuz aracılığıyla habere ulaştıran dikkat çekici XML yazıları kullanıyorlar.

Teorik olarak RSS Feed ‘lere abone olmak için gezdiğiniz sitede bir RSS sembolü görürseniz RSS bağlantısını RSS okuyucuya kopyalamak ve açılan yeni kanala isim vermek.

Hatta www.newsgator.com gibi bazı RSS okuyucular, sağ tuş menüsüne bir eklenti koyarak istediğiniz bağlantıyı tek tıklamayla okuyucu yazılıma göndermenize olanak tanıyor.

Yabancı RSS içerik siteleri listesi

http://www.2rss.com/index.php

 

Peki benim sitemin RSS adresi nedir diyormusunuz ? 

 

Bunu kolayca mozilla tarayıcımız sayesinde öğreneceğiz, Ola ki Mozilla Firefox kullanmıyorsanız önerim yine de indirin işinize yaradığını göreceksiniz.

Mozilla indirmek için .

İndirdiğimiz mozilla tarayıcımızı açıyoruz. Öncelikle hangi sayfanın ya da kendi web sitemizin RSS adresini görmek istiyorsak onu adres çubuğunda açıyoruz aynı anda yapalım adres çubuğuna https://habergalerisi.com yazıyorum ben.

Web sitem açıldı hemen en üstte ARAÇLAR Sayfa Bilgileri (Resimde Mevcut)

Rss Feed

rss feed

Sayfa bilgilerine tıkladıktan sonra;

rss-adresi-ne

karşımıza gelen resimdeki ekranda sayfa RSS Feed adresimiz ve yorum beslemesi adresimiz yazıyor.

Yani benim sitemin Beslemesi : https://habergalerisi.com/feed/ ve Yorum Beslemesi : https://habergalerisi.com/comments/feed/ işte hepsi bu kadar.

Bu RSS adresimizi web sitemizde link olarak ta yayınlarsak sitemizde rahatlıkla okuyucuları tarafından RSS haber okuyucu vasıtasıyla takip edilebilir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Selçuk Softa