Tehlikeleri Görmeli Millî Bir Ruhla Tek Yürek Olmalıyız

Tehlikeleri Görmeli Millî Bir Ruhla Tek Yürek Olmalıyız – Aylar önce katıldığım bir mevlit davetinde okumalar bittikten sonra, hoca dua ederken, mevlit okutulan kişiye, okutan ailenin tüm ölmüşlerine, katılımcıların tüm ölmüşlerine dualarını göndermesinin ardından, uzun uzun Türk askerini ve şehitlerini de dahil ederek, dualar etti ve duasını sonlandırmak üzere iken kendisine, ”hocam Mustafa Kemal ATATÜRK ülkemizin kurtarıcısı ve bizim liderimiz unutmadığınızı umarım” dedim.

Ve hoca özür dileyerek; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için yeniden dua etti.

Ev ortamında gerçekleşen bu toplantı da sadece kadınlar vardı.

Her yaştan, her bölgeden, her düşünceden, kadınlar benim hatırlatma yapmamdan memnun oldular ancak uyarmak için cesaret edemediklerini söylediler.

Bunun cesaretle ilgisi yoktu.

reklam

Olması gereken ve bize unutturmak istedikleri buydu.

Eminim bu hoca o günden sonra her dua ettiğinde mutlaka o anı hatırlayacaktır.

Çıkışta bana teşekkür etti ve mahcubiyetini dile getirdi.

Tehlikeleri Görmeli Millî Bir Ruhla Tek Yürek Olmalıyız

18 Mart’ta Çanakkale şehitlerimizi anma programında yaşanan olayda, kimin adamı olduğunu belli eden sistemin hocası bir yanda dursun.

Bahriyeli koca yürekli komutan ve onun gibi komutanlar oldukça Türk Milleti bölünmez ve yenilmez.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk askeri için söyledikleri o kadar önemli ve değerli ki, işte bu yüzden orduyu dağıtma ve bölme planları sürüyor ve İşte bu yüzden yaşanan kumpaslar…

Bir ordunun güçlü olmasının en büyük güç kaynağı millettir.

Bu Millet Türk Milleti olunca bu güç yenilmez ve Çanakkale’ de olduğu gibi de geçilmez olur.

Atatürk, 1923’te şöyle diyor;”Memleketimiz şu iki şeyin memleketidir: Biri çiftçi diğeri asker.

Biz çok iyi çiftçi ve asker yetiştiren bir milletiz.

İyi çiftçi yetiştirdik, çünkü topraklarımız çoktur.

İyi asker yetiştirdik, çünkü o topraklara kasteden düşmanlar fazladır… bundan sonra da daha iyi çiftçi ve asker olacağız.

Lakin bundan sonra asker oluşumuz artık eskisi gibi başkalarının hırsı, şanı, şöhreti ve keyfi için değil; yalnız ve yalnız bu aziz topraklarımızı korumak içindir.”

(1923, Tarsus) Atamızın dediği gibi, çiftçimiz de askerimiz de bizim için değerlidir.

Ancak iç ve dış düşmanlar,hem çiftçimize hem de askerimize karşı bir yıkım planı içerisindedir.

Atatürk ilke ve devrimlerini özümseyen, ”yurtta sulh, cihanda sulh” söyleminin anlamını bilerek tarihimizi daha çok okumalıyız.

Geçmişi unutmadan, bu günü ve bizi bekleyen tehlikeleri iyi görmek, toprağımıza, askerimize, çiftçimize sahip çıkan Milli bir ruhla tek yürek olmak zorundayız.

Prof.Dr. Cihan Dura hocamızın ATANAME kitabından ve Birinci Görev Okulu sayfasında ki bu bilgiler bir çok ders içermektedir.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK MİLLİ İRADE, MİLLET MECLİSİ, YURTSEVERLİK, DEVLET İŞLERİ VE YÖNETİCİ AHLAKI hakkında bakın neler demiş.

MİLLÎ İRADE, ”Kesinlikle uyulması gereken esas Millî İrade’dir. Millet hizmetinde öncü olmak isteyenlerin esin kaynağı,milletin ortak fikir ve eğilimleridir.”

● MİLLET MECLİSİ,“… Sevgili milletim, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadarçıkaracağın adamların kanındaki, vicdanındaki esas cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an vazgeçmesin.”

● YURTSEVERLİK,”Esas değeri kendisine verip mensup olduğu milleti ancak kendi şahsı ile ayakta duruyor sananlar vardır. Bu kişiler kendileri gidince ilerleme ve hareket durur sanırlar.”

● DEVLET İŞLERİ,”Ben ülkemin hizmetinde hep açık yürekli oldum, açık konuştum. Bir takım özel ve saklı maksatları gizleyerek, olur olmaz şeyleri sebep diye göstermedim.”

● YÖNETİCİ AHLAKI,”Bir devlet kişisel görüşlerle yönetilemez. Devlet adamı kişisel arzuları ile devlet işini birbirine karıştırmaz. Bir devlet adamının şahsiyetini, mevkiinin gururu öldürebilir. ”Atamızın dediği gibi, “Türk milletinin yüce ideallerinin gerçekleşmesi için kahraman asker evlatları hep önde gidecektir. “Türk askerinin onurlu, dürüst, sağlam duruşunu ve vatanseverlik örneğini bir kere daha hatırlatan komutanlarımıza saygıyla,

Ebru Oğuzhan Yeter

1967'de Ardahan Göle'de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası 'nda çalışmaya başladı. 2008 'de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Fethiye Yerel Tohumlar Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır.